Syrští povstalci z hnutí An-Nusra propustili 45 fidžijských vojáků z mise...

Syrští povstalci z hnutí An-Nusra propustili 45 fidžijských vojáků z mise Organizace spojených národů (OSN) na Golanských výšinách, které zajali na konci srpna. (11. září 2014) | foto: AP

Syrští povstalci propustili pozorovatele OSN, které zajali na Golanech

  • 6
Syrští povstalci z hnutí An-Nusra propustili 45 fidžijských vojáků z mise Organizace spojených národů na Golanských výšinách, které zajali na konci srpna. Oznámila to OSN. Všichni zajatci jsou prý v pořádku.

„Můžeme potvrdit, že byli propuštěni,“ oznámil podle agentury AP zástupce mluvčího OSN Farhan Haq. OSN ve svém prohlášení uvedla, že „všech 45 členů mise je v dobrém stavu a nyní se přesunou na základnu, kde je čeká lékařské vyšetření.“

Golanské výšiny

Izrael obsadil Golany v roce 1967. O čtrnáct let později 1200 kilometrů čtverečních anektoval, zhruba 510 kilometrů čtverečních má pod kontrolou Sýrie. Z pohledu mezinárodního práva je anexe nelegální. Tamější pozorovatelská mise UNDOF vznikla roku 1974 a má přes 1 400 členů, kteří dohlíží na nárazníkové pásmo mezi státy. Miloš Zeman chce, aby se do mise zapojili i čeští vojáci (více čtěte zde).

V noci na čtvrtek se na portálu YouTube objevilo video se skupinou fidžijských vojáků. Na patnáctiminutovém záznamu hovoří arabsky s vojáky dvojice mužů a následně jeden z vojáků promluví anglicky. Prohlásí, že je 9. září a že je to „velmi šťastný den,“ neboť brzy odjedou domů. Také řekl, že jsou všichni zdraví a v pořádku a že s nimi radikálové z fronty An-Nusra zacházejí dobře i přes omezené zdroje, které islamisté mají.

Islámští radikálové původně za jejich propuštění požadovali vyřazení své skupiny ze seznamu teroristických organizací, odškodnění za tři své bojovníky, kteří v boji s vojáky OSN padli a humanitární pomoc pro občany předměstí Damašku, kde má An-Nusra svůj hlavní stan. Zadržení vojáků OSN odůvodnili tím, že pozorovatelská mise OSN chrání Izrael.

Je to o třetí případ, kdy se členové sil OSN stali rukojmími syrské ozbrojené opozice v této oblasti. Také při předchozích incidentech v březnu a květnu loňského roku byli příslušníci mírových jednotek po několika dnech propuštěni, aniž by došli úhony.

Syrská armáda bojuje proti opozici od roku 2011 a ztratila velké části území na severu a východu země. Na západě se ve středu opozice zmocnila hraničního přechodu na Golanských výšinách, kde Sýrie sousedí s Izraelem. Izrael do syrského konfliktu nezasahuje, ale v několika případech, kdy munice přelétla na izraelskou stranu, se bránil odvetnými útoky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue