Syrští Kurdové ve středu otevřeli svůj zastupitelský úřad v Moskvě (10. února...

Syrští Kurdové ve středu otevřeli svůj zastupitelský úřad v Moskvě (10. února 2016). | foto: Reuters

Syrští Kurdové se sbližují s Ruskem, v Moskvě otevřeli zastupitelský úřad

  • 163
Syrští Kurdové otevřeli stálý zastupitelský úřad v Moskvě. Bude hájit zájmy Kurdů žijících v Rusku i Sýrii. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přitom ve středu odsoudil diplomatickou podporu, které se syrským Kurdům dostává od USA. Americká politika podle něj proměnila region v „tratoliště krve".

Zástupce ruských Kurdů Farchat Patijev uvedl, že úřad v Moskvě nebude plnit funkce velvyslanectví, nicméně bude hájit zájmy Kurdů, kteří žijí jak v Rusku, tak v Sýrii. Zřízení podobných úřadů se prý plánuje i v Německu a ve Francii. Podle Patijeva v současné době žije v Rusku 250 000 Kurdů.

„Pro syrské Kurdy je to významná politická etapa a pro kurdský národ historický okamžik,“ prohlásil podle agentury AFP předseda Mezinárodního svazu kurdských občanských sdružení Merab Šamojev při slavnostním otevření úřadu na okraji ruské metropole. „Rusko je důležitý hráč na Blízkém východě. Není ale jen hráč, píše také scénář,“ dodal.

Většinu personálu úřadu v Moskvě mají podle něj tvořit členové Strany demokratické unie (PYD).

Podle deníku The Jerusalem Post souvisí podpora Kurdů zejména s bojem mezi USA a Ruskem o moc v regionu.

„Je velmi pravděpodobné, že Rusko bude brát podporu Kurdů jako výhodu a efektivně tak vymění amerického spojence za ruského,“ uvedl bývalý člen izraelské rozvědky Šmuel Bar. Sjednocení několika částí syrského Kurdistánu za podpory Ruska podle něj pomůže iráckému Kurdistánu získat nezávislost.

Zpráva o otevření kurdského zastupitelského úřadu v Moskvě zřejmě nepotěšila tureckého prezidenta Erdogana, který ve středu za podporu syrských Kurdů kritizoval USA. „Vzhledem k tomu, že je odmítáte uznat (jako teroristickou organizaci), proměnila se ta oblast v tratoliště krve,“ prohlásil Erdogan v projevu k místním zastupitelům v Ankaře podle AFP.

Erdogan je americkým přístupem „hluboce zarmoucen“

Turecko si už v úterý předvolalo amerického velvyslance v Ankaře, neboť mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby řekl, že Washington nepovažuje kurdskou PYD působící v Sýrii za teroristickou organizaci.

Ankara považuje PYD za odnož Strany kurdských pracujících (PKK), která bojuje za kurdskou autonomii v jihovýchodním Turecku a jako teroristickou organizaci ji klasifikuje nejen Turecko, ale také Spojené státy a Evropská unie. Washington ale PYD podporuje, respektive její ozbrojenou složku YPG, v jejím boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát v Sýrii.

Erdogan Spojené státy obvinil, že nejsou s to rozpoznat pravou tvář PYD a PKK. Řekl, že je americkou obhajobou PYD „hluboce zarmoucen“. „Jste na naší straně, nebo na straně teroristické organizace?“ ptal se.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí pronesl svůj výrok v pondělí v reakci na dotaz novinářů, jak se oba spojenci v NATO s rozdílností názorů v této otázce vypořádávají. Kirby řekl, že „znepokojení“ Turecka není v tomto ohledu ničím novým.

Postoj k PYD se stal jedním z kamenů úrazu při neúspěšné snaze o zahájení mírových rozhovorů o Sýrii. Zástupce OSN kvůli odporu Turecka představitele PYD na konferenci nepozval. Rusko, které má nyní s Tureckem napjaté vztahy, naopak účast PYD podporovalo (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video