Protesty v Sýrii (23. dubna 2011)

Protesty v Sýrii (23. dubna 2011) | foto: AP

Syrskými věznicemi zní řev a praskot kostí, z nemocnic jsou prý mučírny

  • 168
V syrských věznicích dochází k týrání vězňů, potvrdil nedávno propuštěný britský novinář. Mučící praktiky se rozšiřují i do vládních nemocnic, jak uvádí nová zpráva Amnesty International. Zranění demonstranti se tak hospitalizaci raději vyhýbají.

Britský novinář Sean McAllister strávil nějaký čas v syrské věznici a po návratu popsal tamější praktiky. K novináři televizní stanice Channel 4 News každý den doléhaly z okolních cel zvuky mučení. "Rány to byly tak hrozivé, že se při nich musely lámat kosti," popisuje. "A to úpění..., když to člověk slyší, tak se jen třese hrůzou... Nikdy v životě jsem tak nelidský řev neslyšel."

Fotogalerie

McAllister byl z vězení naštěstí propuštěn po šesti dnech bez jediného šrámu. Obává se však o osud všech demonstrantů, které během své zahraniční cesty zpovídal na kameru. Neupravený natočený materiál se totiž dostal do rukou Asadových mužů.

Jakmile se zpráva o novinářově zajetí dostala ven, začala se šířit sociálními sítěmi. Pro odpůrce autokratova režimu to je nejrychlejší způsob, jak se vzájemně upozornit na to, že na ně vláda má kompromitující materiál.

Média mají do demonstracemi zmítané Sýrie zakázán přístup. Mimo oficiální informační kanál země tak musejí zahraniční novináři spoléhat pouze na zkreslený hlas internetu či podniknout riskantní cestu jako zajatý McAllister.

Nemocnice jako mučírny

Nekalé vězeňské praktiky nejsou v autoritářských zemích něčím zas tak překvapivým. Podle čtyřicetistránkové zprávy Amnesty International však dochází k mučení demonstrantů i v syrských vládních nemocnicích.

Generální stávka

Navzdory zprostředkovatelským snahám Ligy arabských států (LAS) je konec konfliktu v Sýrii v nedohlednu. Příjezd delegace zvláštního výboru LAS plánovaný na středeční odpoledne naopak vedl k vyhrocení situace. Tisíce Syřanů uposlechly výzvy opozice ke generální stávce. Šest civilistů bylo zabito v Homsu, v oblasti Hamá připravily rakety, odpálené údajně armádními dezertéry, o život devět vládních vojáků. V Damašku se koná tisícová demonstrace na podporu prezidenta Bašára Asada. Mezi šesti mrtvými, které dnes zabila střelba vládních bezpečnostních sil ve městě Homsu, je podle agenturních zpráv i osmnáctiměsíční dítě. Milionový Homs je hlavním dějištěm generální stávky. Podle místních zdrojů agentury Reuters nepřišla do práce v Homsu a jeho okolí, stejně jako ve městech v severozápadní provincii Idlib, většina veřejných zaměstnanců. Zavřené zůstaly i obchody. V Damašku naproti tomu vyšly desetitisíce lidí do ulic manifestovat svou podporu prezidentu Asadovi.

Zdroj: ČTK

Zpráva uvádí, že nemocniční zřízenci se často zapojují do týrání hospitalizovaných. Zranění se tak často raději nemocnicím vyhýbají a hojí si šrámy z pouličních střetů doma.

V září například vtrhly bezpečnostní jednotky do nemocnice v Homsu, aby zajaly zde léčeného důstojníka, který se přidal na stranu rebelů. Když se jim ho nepodařilo mezi nemocničními lůžky najít, vzaly s sebou alespoň osmnáct zraněných. Mezi nimi i pacienta v bezvědomí. Jak dosvědčil svědek z řad personálu, vojáci mu před zajetím odpojili dýchací přístroj.

Zprávu o situaci v nemocnicích potvrzuje i nejmenovaný doktor, který musel ze Sýrie uprchnout. Během svých služeb často řešil dilema, zda poskytnout raněným demonstrantům transfúzi krve či ne.

Krevní banka by si totiž zraněného hned zaevidovala. Pokud by následně někdo ze státní správy rozhodl, že jde o nepohodlnou osobu či účastníka protestů, tak by ho místo rekonvalescence čekalo mučení a nejspíše i smrt.

Vláda pochybnosti nad fungováním nemocničních zařízení popírá se stejnou vehemencí, s jakou potírá protesty v ulicích. Demonstranty stále označuje za teroristy a členy ozbrojených gangů.

Avizované reformy mají pouze kosmetický charakter

Syrský autokrat Asad nehodlá odstoupit ani po více než půlročních protestech a stále pouze slibuje reformy. Avizované změny, které zatím realizoval, navíc demonstranty neuspokojily, většinou se jedná o kosmetické úpravy na postech guvernérů některých oblastí. Protesty vypukly už 15. března a dosud si vyžádaly tři tisíce obětí.

Spojené státy stáhly v minulých dnech ze země svého velvyslance. Robert Ford údajně čelil výhrůžkám i fyzickému napadení (více čtěte zde). Bašár Asad i přes neutuchající protesty arabskému jaru stále odolává a světové mocnosti jen bezradně přešlapují.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video