Tank syrské armády míří do města Dará. Snímek amatérského fotografa (27. dubna 2011)

Tank syrské armády míří do města Dará. Snímek amatérského fotografa (27. dubna 2011) | foto: AP

Syrský režim rozmístil okolo Damašku elitní jednotky, zemřelo 48 lidí

  • 19
Desetitisíce obyvatel Sýrie opět vyrazily do ulic a protestovaly proti režimu autokratického prezidenta Bašára Asada. Režim kolem Damašku rozmístil příslušníky elitní Republikánské gardy. Syrská větev mezinárodní Observatoře lidských práv oznámila, že o život přišlo nejméně 48 civilistů.

Po tradičních pátečních modlitbách propukly masivní demonstrace v přístavech Latakía a Baníjás, ale také ve městech Homs a Kámišlí. Demonstrovalo se také na předměstích syrské metropole Damašku.

V centru hlavního města se podle aktivistů a jednoho z vůdců opozice sešla dvě menší protestní shromáždění. Proti demonstrantům ve čtvrti Madián policie nasadila slzný plyn poté, co opustili místní mešitu. Obyvatelé se bojí, že režim na střechách rozmístil své odstřelovače. Přesto vyrazili do ulic, aby podpořili obyvatele Dará.

Obyvatelé Damašku prochází kolem portrétů prezidenta Bašára Asada (28. dubna 2011)
Syřané prchají před nepokoji do sousedního Libanonu (28. dubna 2011)
Pohřeb syrského vojáka, který zemřel během nepkojů . Snímek syrské oficiální agentury SANA (27. dubna 2011)

Do kolébky nepokojů zamířili ráno lidé z venkova, aby se přidali k chystaným demonstracím. Oficiální zdroje podle ČTK tvrdí, že vládní jednotky zahájily na venkovany palbu a zabily sedm až 16 lidí. Jeden ze svědků řekl, že viděl desítky zraněných, které ostatní demonstrující rychle odváželi k ošetření. Dalších devět demonstrantů bylo údajně zabito v Homsu a jeho okolí.

Pokárání od OSN

Rada OSN pro lidská práva odsoudila Sýrii kvůli násilí na demonstrantech a zahájila vyšetřování údajných zločinů na nich. Rezoluce navržená Spojenými státy byla přijata poměrem hlasů 26:9. Sedm zemí se hlasování zdrželo a pět se ho nezúčastnilo.

zdroj: ČTK

Syrská státní televize situaci u Dará popisuje jako zákrok proti ozbrojeným teroristům. Oficiální agentura SANA oznámila, že skupina ozbrojenců ve městě zabila čtyři vládní vojáky a další dva unesla.

Stejně jako v ostatních arabských zemích nakažených revolučním virem i v Sýrii platí pátek za "Den hněvu". Dnešní modlitby byly zaštítěny Muslimským bratrstvem, islamistickou organizací, kterou otec současného prezidenta rozdrtil v 80. letech a od té doby stojí mimo zákon.

"Nedovolte režimu, aby utlačoval vaše krajany. Volejte jako jedním hlasem po svobodě a důstojnosti. Nenechte tyrana, aby vás zotročil," hlásá podle BBC bratrstvo ve své údajně první výzvě od počátku protestů v polovině března.

Kolébka revoluce je v obležení

Okružní silnici okolo Damašku od rána střežila vozidla elitní Revoluční gardy. Podle svědků jsou jednotky loajální autokratickému prezidentovi vyzbrojené kulomety. Další zprávy mluví o tom, že bezpečnostní jednotky a tajná policie zřídily kolem hlavního města kontrolní stanoviště, které mají zabránit přílivu demonstrantů z venkova.

Cukr, či bič?

Asadovy ústupky přebíjí pach krve

Asadův režim znemožňuje jakékoliv zpravodajství ze země, přes hranice však proudí zprávy od internetových aktivistů. Města, která se v minulých dnech stala dějišti nepokojů, režim odřízl od telefonního spojení a elektřiny. 

Bez vody, elektřiny a telefonního spojení je už několik dnů 120 tisíc obyvatel ve městě Dará, kolébce protestů. Asad sem v pondělí poslal mechanizovanou divizi pod velením svého obávaného bratra Mahira. 

Podle opozičních aktivistů si krvavé represe režimu od poloviny března vyžádaly až 500 lidských životů. Bašár Asad Sýrii vládne už jedenáct let. Protesty se snaží uhasit represí i částečnými reformami - před týdnem proto zrušil výjimečný stav, který v zemi platil téměř půl století. Opozici to však nestačí a požaduje konec vlády prezidentovy strany Baas, které zemi vládne od roku 1963.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video