Boje o syrské město Kusajr (2. června 2013)

Boje o syrské město Kusajr (2. června 2013) | foto: Reuters

Syrský režim použil chemické zbraně proti vzbouřencům, tvrdí Bílý dům

  • 18
Americké zpravodajské služby dospěly k závěru, že síly syrského režimu použily v menší míře chemické zbraně proti vzbouřeneckým bojovníkům v Sýrii. Americký prezident Barack Obama v reakci na to povolil poskytnout syrským vzbouřencům některé americké zbraně.

"Zpravodajské služby USA jsou přesvědčené, že syrský režim použil loni několikrát chemické zbraně proti opozici," řekl na mimořádném briefingu jeden z bezpečnostních Obamových poradců Ben Rhodes. Počet obětí US odhadují na 100 až 150.

Prezident Obama se znepokojením sleduje zhoršující se situaci v Sýrii a zvažuje, jaké možnosti se jemu, Spojeným státům a jejich partnerům nabízejí pro příští, dodatečné kroky v této zemi. Jakákoliv rozhodnutí, která bude muset Obama učinit v tomto směru, budou ale podložena nejlepšími zájmy Spojených států, uvedla agentura Reuters s odvoláním na mluvčího Bílého domu Jaye Carneye.

"Prezident a všichni členové jeho národního bezpečnostního týmu jsou hluboce znepokojeni hrozivou a stále se zhoršující situací v Sýrii," řekl Carney na předchozím pravidelném brífinku v Bílém domě.

"Prezident zkoumá a zvažuje, jaké další možnosti se nabízejí jemu, Spojeným státům i našim spojencům a partnerům pro příští a dodatečné kroky v Sýrii. Tento proces pokračuje," dodal mluvčí. 

Zároveň řekl, že "ať je situace v Sýrii jakkoliv děsivá, bude muset Obama učinit v politice vůči Sýrii taková rozhodnutí, která jsou v nejlepším zájmu USA".

Obamův záměr zvažovat při setkáních v Bílém domě širokou škálu možností, týkajících se Sýrie, ohlásila v pondělí mluvčí ministerstva zahraničí Jen Psakiová. Jádrem úvah a debat je možnost vyzbrojování syrské opozice.

O této otázce hovořil ve středu ve Washingtonu s britským ministrem zahraničí Williamem Haguem jeho americký kolega John Kerry, který kvůli jednáním odložil plánovanou cestu na Blízký východ.

Spojené státy a Velká Británie jsou odhodlány udělat vše, co je v jejich silách, pro podporu syrské opozice za měnící se rovnováhy sil v Sýrii, řekl Kerry po setkání s Haguem. Nic konkrétního ale šéfové diplomacií neoznámili. O stejné otázce jednal v úterý s Kerrym i francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius.

Intenzivní jednání o možnostech podpory syrské opozice jsou motivována z velké části nejnovějšími úspěchy syrských vládních jednotek. Armáda po urputných bojích s mnoha mrtvými získala nedávno kontrolu nad povstaleckou baštou Kusajr a nyní stahuje své síly k Halabu v očividných přípravách ofenzivy proti této druhé povstalecké baště.

Boje v Sýrii trvají přes dva roky a nepřežilo je na 93 tisíc lidí, uvedl v nejnovější zprávě Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva Navi Pillayové. Nejtěžší je situace právě v Halabu a okolí Damašku. Pillayová řekla, že má obavy, že se krveprolití, které se odehrálo v bojích o Kusajr, zopakuje v Halabu.

Zpráva o tom, že v Sýrii byly použity chemické zbraně není první. Na počátku června to uvedla OSN a také šéf francouzské diplomacie Laurent Fabiu. Ministr zahraničí ze země galského kohouta však neupřesnil kdy, kde a především kým byl sarin použit. "Byly použity několikrát a lokalizovaně," řekl pouze (více zde). 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video