Syrský prezident Bašár Asad

Syrský prezident Bašár Asad | foto: Profimedia.cz

Syrský prezident pozval Obamu na návštěvu do Damašku

  • 5
Syrský prezident Bašár Asad udělal další krok na cestě ke zlepšení vztahů s USA. A tentokrát vskutku významný: pozval do Damašku prezidenta Baracka Obamu. Učinil tak přes média, konkrétně přes televizi Sky News, jíž poskytl rozhovor. S Obamou přišla změna, soudí Asad. Za vlády George Bushe spolu USA a Sýrie nemluvily.

"Chtěl bych se s prezidentem Obamou setkat na syrské půdě a diskutovat s ním o míru v regionu," řekl Asad v rozhovoru s blízkovýchodním korespondentem SkyNews Dominikem Waghornem.

A požádal televizi, aby Obamovi pozvání vyřídila. "Rádi bychom ho přivítali v Sýrii. Jednoznačně. Říkám to velice jasně," prohlásil.

Na dotaz, kdy by se schůzka mohla uskutečnit, odpověděl, že záleží na rozhodnutí americké strany. A mohlo by setkání znamenat začátek nové éry na Blízkém východě? "Ano, pokud by mohl být zaručen mír," řekl Asad.

Jakákoliv schůzka dvou prezidentů je podle něj pozitivní. "To ještě neznamená, že musíte se vším souhlasit. Ale když diskutujete, můžete zmenšit rozpory," zdůraznil.

Mluvme spolu

vyzval syrský prezident Obamu

"Je normální, že rozdílné kultury, národy a státy mají rozpory. Ale myslím, že USA mají coby největší mocnost zvláštní úlohu. Jsem přesvědčen, že by prezident Obama měl v zájmu dialogu navštívit tolik zemí, kolik může. Včetně Sýrie, samozřejmě," prohlásil.

Vyřiď Obamovi, že...

Ze strany syrského prezidenta je to důležitý krok. Za vlády Obamova předchůdce George Bushe spolu Washington a Damašek nemluvily. Sýrie sice nebyla přímo na Bushově "ose zla", ale patřila na širší soupisku nevyzpytatelných režimů.

Bushovi se nelíbilo, jak se Sýrie vměšuje do politiky v sousedním Libanonu. A podezíral ji z financování islámských radikálů z libanonského Hizballáhu či palestinského Hamasu - a tím pádem z podněcování nestability na Blízkém východě.

Obama se rozhodl zkusit na Sýrii svou taktiku dialogu. Stejně jako například do Teheránu vyslal i do Damašku hned na úvod svého prezidentství vstřícné signály. Muslimy nejen na Blízkém východě, ale všude po světě se pak o dobrých úmyslech a potřebě nových začátků snažil přesvědčit i v nedávném projevu v Káhiře.

Bílý dům se také rozhodl vrátit po čtyřech letech velvyslance do Damašku. V souvislosti s tím nedávno libanonský list al-Mustaqbal napsal, že Asad už dřív poslal Obamovi několik zpráv. Překvapivé je, že pro doručení si podle novin vybral palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse.

Americký prezident Barack Obama se v Bílém domě setkal se šéfem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem (29. května 2009)

Barack Obama s Mahmúdem Abbásem v Bílém domě (29. května 2009)

Asad prý Obamu požádal o čtyři věci: aby vrátil velvyslance do Damašku, aby vyřadil Sýrii ze seznamu zemí podezřelých z financování terorismu, aby obnovil zvláštní komisi pro dohled nad syrsko-iráckou hranicí a aby aktivně přispěl k mírovým rozhovorům mezi Sýrií a Izraelem.

Obama doufá, že získá Sýrii na svou stranu hřiště. Tedy že ji přiblíží k Západu, což mu má kromě jiného pomoci izolovat Írán. Asad už o potřebě nového dialogu s Američany mluvil dřív. Řekl, že je na něj připraven. A zdůraznil, že Sýrie je klíčovým hráčem Blízkého východu a bez ní není možné nic vyřešit. To je nejspíš jasné i Obamovi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video