U Ženevského jezera se sešli demonstrané proti režimu prezidenta Bašára Asada...

U Ženevského jezera se sešli demonstrané proti režimu prezidenta Bašára Asada (22. leden 2014) | foto: AP

Jste zrádci a zaprodanci, pustil se Asadův ministr do rebelů ve Švýcarsku

  • 42
Krvavá občanská válka v Sýrii přivedla ve středu k jednacímu stolu ve švýcarském Montreux syrské i světové diplomaty. Stojí před nimi těžký úkol: vyřešení vleklého sporu, jenž má na svědomí přes 130 tisíc lidských životů. Syrský šéf diplomacie se však hned v úvodu pustil do opozice. Její zástupce označil za zrádce.

"Předstírají, že zastupují syrský národ. Jestliže chcete hovořit jménem Syřanů, neměli byste být zrádci a agenty zaprodanými syrským nepřátelům," řekl syrský ministr zahraničí Valíd Mualim v úvodu mezinárodního jednání o Sýrii směrem k představitelům opozice, kteří seděli v sále.

Kdo proti sobě stojí v syrské občanské válce?

První protesty proti Asadově vládě proběhly na jaře roku 2011. V syrském konfliktu nyní jde, byť nejen, i o náboženskou příslušnost. Diktátor a jeho blízcí patří k alavitům, kteří vychází z šíitské větvě islámu. Většinu Syřanů i rebelů tvoří sunnité

Takzvaná Ženeva II. tudíž nezačala nejlépe, ostatně analytici se ke konferenci od samého začátku stavějí spíše pesimisticky. V paměti mají Ženevu I. z předloňského roku, která skončila fiaskem.

Na druhou stranu úspěchem je, že spolu v jednom sále usedli zástupci obou znepřátelených stran: režimu prezidenta Bašára Asada a opozice, která se ho od roku 2011 snaží svrhnout.

Mualim se během svého vystoupení dostal do střetu i s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem, jenž moderuje jednání. Pan Ki-mun totiž dal každému z řečníků maximálně deset minut na své úvodní prohlášení, což dodržel jak šéf diplomacie USA John Kerry, tak jeho ruský protějšek Sergej Lavrov.

Pan Ki-mun utnul ministrův projev

Syrský ministr však mluvil mnohem déle a když jej Pan Ki-mun upozornil, že nedodržuje pravidla, Mualim se začal ostře bránit. Uvedl, že má právo ukončit svůj projev a mluvil dál. Generální tajemník OSN mu nakonec musel nařídit, aby dokončil poslední větu a projev ukončil.

Cílem náročných jednání je dohodnutí příměří a nejlépe shoda na vytvoření přechodné vlády, s níž by souhlasily obě strany a která by zemi dovedla k předčasným volbám. To je však v této době plán spíše z říše snů a marných nadějí.

Válčící Syřané souhlasili s účastí na konferenci i proto, že se na ni shodly USA s Ruskem. Washington (a s ním i Západ) stojí v zásadě na straně rebelů, byť jen těch umírněných. Mezi povstalci – či spíše v rebelských regionech – získali značnou moc ozbrojení islamisté, nezřídka svázaní se sítí al-Káida.

Objevily se i zprávy, podle kterých emisaři evropských tajných služeb navázali kontakt s Asadovými lidmi právě v obavě před posílením na rebelské straně operujících radikálů. Rusko jednoznačně, trvale a bezpodmínečně vsadilo na Asada.

Mualim: Svrhnout prezidenta mohou jen Syřané

Mualim kromě jiného řekl, že nikdo nemá právo delegitimizovat prezidenta Bašára Asada. Šéf americké diplomacie John Kerry před ním totiž řekl, že pro Asada není místo v přechodné syrské vládě, na níž by se měli účastníci dohodnout. "Nikdo na světě nemá právo připravit prezidenta nebo vládu o jejich práva, jedině samotní Syřané," citovala Mualima ČTK.

Záhy po syrském ministrovi se ke slovu dostal i šéf rebelů Ahmad Džarba. Obvinil Asada z válečných zločinů a dokazoval to snímky lidí umučených údajně v syrských věznicích (více o zveřejněných fotkách zde)

Armáda podle Džarby pomáhá teroristům z al-Káidy, když bojuje se Syrskou svobodnou armádou, tedy bojovou složkou opozice a jasně zdůraznil, že nepřistoupí na diskusi, která by připouštěla Asadovo setrvání u moci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video