Televizní záběry ze syrského města Homs (9. prosince 2011)

Televizní záběry ze syrského města Homs (9. prosince 2011) | foto: AP

Syrského doktora, který tajně pomáhal raněným, zastřelili na hranicích

  • 21
V Sýrii zastřelili zakladatele tajných klinik, kde pomáhali zraněným demonstrantům. Šestadvacetiletý doktor Ibrahim Othman byl hrdinou devítiměsíčního povstání a zároveň nejhledanějším mužem v zemi. Vládní vojáci ho zabili v sobotu, když se pokoušel utéct do Turecka.

Othmana loni za to, že pomáhal zraněným demonstrantům, donutili odejít z nemocnice. Proto se rozhodl, že pomůže založit síť tajných klinik, kde by zraněným protestujícím sám pomáhal, píše britský list The Times.

Dobře si uvědomoval, že je to riskantní podnik. "Je to ilegální, ale je to jediná možnost, jak zraněným pomoci. Oni riskují život zrovna tak," sdělil v červnovém interview pro televizi CNN.

"Vojáci začali střílet na minibus převážející doktora Othmana a další disidenty u vesnice Khribet al-Joz blízko hranic s Tureckem," řekl listu jeden z aktivistů hnutí Doktoři Damašku, které Othman spoluzakládal.

Na internetu se poté objevilo video, na kterém jsou vidět Othmanovy ostatky a pas, podle kterého ho identifikovali.

Doktoru Othmanovu teď vzdávají přátelé a kolegové hold na Facebooku. "Nikdy jsem neviděl tolik odhodlání pod palbou," napsal jeden z nich na stránce věnované Othmanovi. "Tento hrdina zasvětil svůj život přísaze, kterou dodržel. Zachraňoval životy, ale pak nás opustil se zraněním, které nedokázal vyléčit."

Tajným klinikám schází dostatek pomoci

Doktorům Damašku pomáhají jak místní, tak centrála v turecké Antakyi, odkud jsou dodávky medicínského vybavení do Sýrie organizovány. Z podzemní kanceláře posílají do Homsu, Hamá, Latakie, Idlibu nebo metropole Damašku zásoby krve, obvazů, šití, antibiotik a dalších základních potřeb.

"Otevřeli jsme před deseti dny a během té doby už byli dva naší spolupracovníci zabiti, jeden zraněn a další zajat," řekl Ahmed al-Džisrí z turecké Antakye, kam se Othman snažil dostat.

Podobně jako Othman musel z nemocnice odejít i doktor Abú Hamzá, jenž založil jednu z tajných klinik v Hamá. Listu popsal, že policie chtěla dělat razie na soukromých klinikách, kde dříve pracoval, protože pomáhal raněným demonstrantům. Do Turecka musel uprchnout poté, co mu vládní vojáci vtrhli do domu a jeho ženě řekli, že ho zabijí, až ho najdou.

"Měli jsme strašně moc raněných, nemohli jsme je ošetřit všechny," přiznal. "Lidé v Sýrii nás zásobovali, ale ani to zdaleka nestačilo." Doktoři a aktivisté, kteří byli ochotni mluvit, novinářům sdělili, že narůstající výhrůžky ze strany vlády snižovaly schopnost pomoci zraněným a že je čím dál těžší dostat potřebné lékařské vybavení přes hranice.

Sýrii sužují nepokoje proti vládnímu režimu Bašára Asada už od března. Podle serveru Avaaz.org bylo v zemi za tu dobu při protestech zraněno 18 tisíc lidí a podle OSN si demonstrace vyžádaly až pět tisíc lidských životů.

Režim je obviněný z věznění a zabíjení zraněných demonstrantů i vyhrožování nemocničnímu personálu, který je pomáhal léčit. Sýrii ukázala záda i Liga arabských států, která na zemi stejně jako Západ uvalila tvrdé sankce (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video