Apokalypsa pod sněhem. Rozbombardované domy v syrském Homsu (10. ledna 2013)

Apokalypsa pod sněhem. Rozbombardované domy v syrském Homsu (10. ledna 2013) | foto: Reuters

Asad prý žije v bezpečí na ruské lodi, miliony Syřanů mrznou a hladoví

  • 134
Blízký východ čelí ohromné humanitární krizi, kterou zavinila válka v Sýrii. Krize má již 60 tisíc obětí. To syrský diktátor Bašár Asad se podle místního deníku přijal pohostinství ruské námořní lodi.

Informaci o tom, že Asad s rodinou a nejbližšími poradci žijí pod "dohledem" Moskvy na lodi ruského námořnictva ve Středozemním moři, přinesl saúdskoarabský list al-Vatan. Odkázal se přitom na zpravodajské služby. Pravda také je, že Saúdové nejsou Asadově režimu zrovna naklonění.

Podle al-Vatanu to funguje tak, že má-li Asad na programu recepci, respektive jiný pracovní závazek na pevnině, přepravuje ho na souš vrtulník. Uživatelé internetu ovšem zprávu považují za novinářskou kachnu a připomínají, že zkazky o přesunu Asada se objevily už dříve. Očekávají, že v dalších zprávách se bude hovořit o tom, že Asad Sýrii řídí ze Severního pólu, či rovnou jiné planety.

Miliony Syřanů mrznou a hladoví

V nesrovnatelně horších podmínkách žijí Asadovi poddaní. OSN odhaduje, že nejméně dva miliony Syřanů uprchly z domovů a mrznou kvůli nedostatku topiva.  Až milion Syřanů hladoví. I proto, že mezinárodní společenství nemůže k dodávkám humanitární pomoci použít přístav Tartús, který se nachází asi 220 kilometrů od hlavního města Damašku. 

Sídlí zde totiž jediná ruská námořní základna ve Středozemním moři. Rusko, které je v Tartúsu jako doma i proto, že stojí jasně na straně diktátora, podle analytiků předpokládá, že v případě zhoršení situace v Sýrii odsud evakuuje své občany.

Sýrii nesužuje jen chlad a nedostatek potravin, ale i dramatický nárůst znásilnění. Mezinárodní červený kříž konstatuje, že uprchlice v táborech mimo Sýrii uvádějí sexuální násilí jako hlavní důvod útěku ze země. Ženy dodávají, že Syřanky jsou často znásilňovány přímo před vlastní rodinou.

Takový zločin není jen formou kolektivního násilí na některé ze skupin, v tomto případě na sunnitských ženách. Cílem je také - či hlavně - přimět rodiny ze znepřátelených skupin k útěku. Jde vlastně o nástroj etnického či náboženského čistění. Červený kříž dodává, že řada případů znásilnění zůstává utajena, neboť oběti, které přežily, mlčí. Bojí se msty za to, že útočníky prozradí.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky je nyní v zemích sousedících se Sýrií 600 tisíc uprchlíků. Očekává se, že do června - pokud válka tak dlouho potrvá - jich bude přes milion.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video