Šabíha v akci. Asadovy polovojenské jednotky se chystají k zásahu proti

Šabíha v akci. Asadovy polovojenské jednotky se chystají k zásahu proti pohřebnímu průvodu v Damašku (30. dubna 2012 ) | foto: AP

Asadovi duchové vraždí a loupí, režim budou bránit až do hořkého konce

  • 82
Svět o víkendu šokoval masakr v syrském regionu Húlá. Podle množících se svědectví jsou za něj odpovědní bojovníci milice Šabíha. Paramilitární jednotky jsou závislé na přežití režimu prezidenta Bašára Asada a jsou za něj ochotny bojovat až do posledního dechu.

Milice, jejíž jméno v arabštině znamená "duchové", podle všeho vznikly v 70. letech v přístavním městě Latakía. Zpočátku to byly jen gangy pašeráků, kteří se stejně jako tehdejší prezident Háfiz Asad hlásili k šíitské sektě alávitů a díky konexím na režim se těšili beztrestnosti.

Masakr dělníků

Milice Šabíha podle webu BBC v pátek povraždily 13 civilistů. Oběťmi jsou podle opozice dělníci, které vládní bojovníci přepadli cestou do práce.  Ozbrojenci údajně napadli autobus s dělníky ve čtvrtek poblíž města Kusajr.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová v pátek prohlásila, že představitelé syrské armády a milic odpovědní za masakr v Húlá by měli být stíháni za zločiny proti lidskosti.

zdroj: ČTK

Když v sousedním Libanonu v roce 1975 vypukla občanská válka a část země okupovaly syrské jednotky, nastaly pro Šabíhu zlaté časy. Pašování zboží do zbídačeného Libanonu se stalo velmi výnosným podnikem.  Režim v nevzdělaných mladících získal užitečnou sílu a učinil z nich jeden ze svých mocenských pilířů.

Háfiz Asad věděl, jak si loajální dorost zavázat. V Damašku jim vystavil sídliště Mazzeh 86 nazvané podle roku, kdy chudí mladíci z venkova do syrské metropole dorazili za příslibem dotovaného jídla i bydlení.

Po vypuknutí protestů v březnu minulého roku se řady milicionářů rozmnožily a Šabíha se svým chlebodárcům během potlačování protestů odvděčila špinavou prací. Kdykoli se v hlavním městě vydaly davy protestujících do ulic, čekali nedaleko muži v civilu s automatickými zbraněmi a čekali na záminku k zásahu.

Pokud Asad padne, sunnité nás pobijí, děsí se alávité

Protesty ale časem přerostly v ozbrojené povstání a Šabíha se časem změnila z gangu rváčů v komando smrti. Podle listu The Guardian přelom nastal během obléhání města Homs. Když vládní vojáci vyrazili na přepad, Šabíha kráčela v jejich stopách. Milicionáři terorizovali, vraždili a loupili a nepodléhali při tom armádním rozkazům.

Fotogalerie

"Chodí v černém nebo v khaki stejně jako vojáci, na ramenou ale nosí žlutou stužku," svěřil se opoziční aktivista jménem Mohamed reportérovi listu The Guardian. "Jsou jako supi. Nic po sobě nenechají," dodává muž z Homsu, který byl svědkem vražedného řádění Šabíhy ve své čtvrti.

Přestože povstalci už řadu bojovníků milice zabili, její řady neřídnou. Syrskou ekonomiku drtí sankce, mladí alávité potřebují peníze a jsou ochotní ušpinit si ruce od krve. Milicionáři podle opozičních aktivistů dostávají 1 500 syrských liber denně (asi 480 korun).

Slyší ale také na vládní argumenty, že jejich země čelí spiknutí al-Káidy, NATO a šejků z Perského zálivu. Děsí je představa, že pokud Asadův režim padne, většinoví sunnité rozpoutají nemilosrdný pogrom na alávity a stoupence současného prezidenta. Vědí, že jejich život je závislý na přežití současného režimu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video