Syrská první dáma Asma Assadová

Syrská první dáma Asma Assadová | foto: Profimedia.cz

Syrská první dáma prchla i s dětmi do Londýna, tvrdí arabský diplomat

  • 113
Manželka syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada odjela do rodné Británie a vzala s sebou i jejich tři děti. Tvrdí to arabská média. Sýrie už dva měsíce bouří nepokoji, které Asad potlačuje tvrdou silou. Brutální násilí a zabíjení demonstrantů vyvolalo odmítavou reakci celého světa.

"Její odjezd se udržuje v největší tajnosti, ale nyní je i se svými třemi dětmi v bezpečí a obklopena ochrankou," řekl nejmenovaný vysoce postavený arabský diplomat britskému listu The Daily Telegraph.

Pouštní růže z Londýna

Britka se syrskými kořeny (má britské i syrské občanství) vystudovala výpočetní techniku na University of London. Žila v New Yorku i Paříži. Vyhýbá se opulentnímu způsobu života. S rodinou nebydlí v paláci, ale v rezidenční čtvrti a když ráno odveze devítiletého Hafíze, sedmiletou Zajnu a šestiletého Karíma do školy, zamíří do kanceláře. V Sýrii se snaží propagovat různé ekonomické programy či rozvoj venkova. Díky svým humanitárním aktivitám a půvabu byla často přirovnávána k Lady Dianě. To ale nic nemění na tom, že její manžel Bašár Asad zemi ovládá velmi tvrdě a nevyhýbá se ani mučení oponentů. (více zde)

Pětatřicetiletá Asma Asadová prý Sýrii opustila před více než třemi týdny. Podle médií ji nikdo neviděl od chvíle, kdy arabská revoluční vlna dorazila i do země, kterou už přes jedenáct let řídí její manžel Bašár Asad.

Syrská první dáma prý odletěla do Londýna, kde se narodila a kde dosud žijí její rodiče, kardiolog Fawaz Akhras a někdejší diplomatka Sahar Otri. Ti teď také nepobývají ve svém domě v North Acton na západě Londýna, o čemž svědčí i několik dnů nevybraná poštovní schránka, napsal list.

Přítomnost Asadové v Británii se podle diplomata úzkostlivě tají. "Je to jasné, její přítomnost by mohla Britům způsobit značné potíže, takže se nic nesmí zveřejnit," vysvětlil. Bašár Asad totiž velmi tvrdě potlačuje nepokoje, které se v Sýrii rozhořely v polovině března.

Podle syrských aktivistů bylo od začátku nepokojů zabito 757 civilistů, ve vazbě údajně zůstává stále kolem 9000 osob. Vláda v polovině minulého týdne uváděla asi 150 mrtvých, z nichž prý víc než polovina byli vojáci a příslušníci pořádkových sil, píše ČTK.

Brusel uvalil na Damašek sankce

Zprávy lze těžko ověřit, protože zahraniční novináři mají do země zakázaný přístup. Vláda přitom minulý týden prohlásila, že kvůli nepokojům zemřelo 150 lidí, z nichž prý víc než polovinu tvořili vojáci a příslušníci pořádkových sil.

Brutální potírání nepokojů odmítá celý svět. USA v sobotu Asada varovaly před uvalením mezinárodních sankcí a Evropská unie v pondělí schválila sankce proti 13 syrským představitelům a zbrojní embargo.

Opatření proti jednotlivým syrským představitelům zahrnují zákaz vydávání vstupních víz do zemí Unie a zmrazení majetku těchto lidí v unijních státech. Syrský prezident mezi nimi zatím není, Brusel ale na černou listinu zařadil jeho bratra nebo ministra vnitra a šéfa rozvědky.

Podle ČTK v úterý v syrském městě Banijás proti nejnovější vlně zatýkání demonstrovaly stovky žen a požadovaly okamžité propuštění všech zadržených. Syrské exilové organizace hájící lidská práva informovaly, že protest proti "obléhání" řady měst armádou v centru Damašku rozehnaly v noci pořádkové síly.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video