Syrská opozice je v krizi, její účast na mírové konferenci v Ženevě je nejistá. Ilustrační snímek

Syrská opozice je v krizi, její účast na mírové konferenci v Ženevě je nejistá. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Syrská opozice se hádá, za čtyři dny se neshodla ani na svých členech

  • 61
Syrská opozice řeší vzájemné spory. Její členové se na konferenci v Istanbulu nedokázali shodnout na jejím rozšíření. V současné době pak není jisté ani to, zda se opoziční představitelé budou účastnit chystané ženevské mírové konference věnované Sýrii.

Národní koalice sil revoluce a syrské opozice (NCSROF) jedná od pátku v Istanbulu. Setkání mělo skončit v neděli, ale pro obtíže dospět k dohodě bylo o dva dny prodlouženo. V pondělí by se mělo volit nové vedení koalice. V Istanbulu se měla koalice rozšířit o blok liberálů vedených aktivistou Michelem Kilem.

"Hovořili jsme o 25 jménech, pak jsme se dohodli na 22. Počet pak klesl na 20, 18 a pak na 15. Skončili jsme s pěti. Myslím si, že si s námi nepřejete spolupracovat...Přejeme vám vše nejlepší," řekl Kilo před delegáty, kteří vyjednávali až do pondělního rána.

Kilův blok se má v pondělí rozhodnout, zda na konferenci zůstane, nebo z Istanbulu odjede. Mluvčí NCSROF Chálid Sálih označil výsledek za demokratický. Koalice prý bude o možném rozšíření dále jednat.

Nová dvacítka členů by v koalici znamenala ohrožení bloku podporovaného Katarem a vedeného generálním tajemníkem koalice Mustafou Sabbaghem. Právě on se dle Reuters nejvíce zasloužil o zajištění peněz pro vojenské dodávky opozici. Kromě Kataru má na opozici rozhodující vliv Saúdská Arábie, která je připravena financovat dočasnou vládu.

Rijád byl pro rozšíření opozice o liberály, avšak Sabbagh s tím nesouhlasil. "Katar dal Sabbaghovi najevo, že Saúdští Arabové jsou bratři a že by měl ustoupit. Jenomže on je hlavně Syřan a zájmy tamní opozice staví nade vše," sdělil jeden ze Sabbaghových spolupracovníků.

Účast na mírové konferenci je nejistá

Kromě toho, že koalice musí ještě vyřešit otázku svého vedení, má se také vyslovit jasně k účasti na ženevské konferenci. Její rozhodování komplikuje postoj k prezidentovi Bašárovi Asadovi. Opozice odmítá jednat s lidmi spojenými s Asadem a chce, aby odstoupil.

Účast na konferenci již před pár dny potvrdila současná syrská vláda. O víkendu o tom informoval syrský ministr zahraničí Valíd Mualim. Podle něj se jedná o příležitost, jak najít řešení konfliktu v Sýrii (více zde).

Nesoulad mezi syrskou opozicí je špatnou zprávou pro ministry zahraničí Evropské unie, kteří v pondělí začínají jednat o zbrojním embargu vůči Sýrii.

Vyprší 1. července a některé evropské státy - hlavně Británie a Francie - by rády našly cestu, jak opozici pomoci vojensky, a vyloučit přitom nebezpečí, že se zbraně dostanou do rukou radikálů. Usnadnit by jim to mohla právě jednota a spolehlivé vedení opoziční koalice.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video