Lidé protestují proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Lidé protestují proti režimu prezidenta Bašára Asada. | foto: AP

Syrská města okupují tanky, policie zadržela na osm tisíc lidí

  • 11
Tanky syrské armády zamířily po krvavém potlačení protestů v Dará na jihu země do města Homs. Také tam se srocují tisíce lidí, kteří žádají pád režimu prezidenta Bašára Asada. Policie prý zadržuje na osm tisíc lidí a už přes pět set demonstrantů od začátku nepokojů zemřelo. Novináři do země nesmějí.

Výjimkou je arabská stanice al-Džazíra, jejíž reportéři směli v zemi zůstat. I vztahy s touto televizí se však pronikavě zhoršily. Syrské síly totiž zatkly její reportérku Dorothy Parvazovou, jež má americké, íránské a kanadské občanství. 

V Homsu se v úterý sešlo na tisíc lidí, kteří chtěli podpořit své spoluobčany z bašty protivládních demonstrantů, jihosyrského Dará. Jejich protesty v uplynulých dnech tvrdě potlačily bezpečnostní složky prezidenta Bašára Asada, jenž v zemi třímá moc už jedenáct let.

V konzervativní arabské zemi je potvrzeno 2 843 zadržených, podle ochránců lidských práv ale v káznicích skončilo na osm tisíc lidí. Jsou mezi nimi aktivisté, lokální vůdci i ti, kteří natáčeli demonstrace nebo záběry umisťovali na internet. Na některých místech policie údajně začala zatýkat i náhodné chodce. Objevují se i zprávy o mučení, popisuje britská stanice BBC.

"Používání nedovolené síly, libovolného zadržování a mučení se zdají být zoufalými činy vlády, s nimiž nelze souhlasit a které musí být okamžitě ukončeny," řekl Philip Luther z organizace Amnesty International.

V Sýrii zemřelo už přes pět set lidí

Armáda údajně od března, kdy se protesty v Sýrii rozhořely, zabila přes 560 lidí. Vláda se brání, že nejde o poklidné demonstranty, kteří žádají reformy, nýbrž o kriminální živly. Západní novináři mají zakázaný přístup, takže zprávy nelze zcela ověřit.

Obyvatelé Damašku procházejí kolem portrétů prezidenta Bašára Asada (28. dubna 2011)

Pohřeb syrského vojáka, který zemřel během nepokojů. Snímek oficiální syrské agentury SANA (27. dubna 2011)

Syřanky protestují ve městě Dará proti násilí, které páchají bezpečnostní složky při potlačování nepokojů (25. dubna 2011)

Homští aktivisté ale řekli BBC, že bezpečnostní složky obsadily takřka celé město a že armáda do oblasti vyslala i tanky. Stalo se to jen den po údajném zabrání nedalekého přístavního města Baníjas.

Dará, kde protesty začaly, armáda obsadila minulý víkend. Asadovi vojáci od té chvíle nikomu nedovolili vstup do města a dodávky jídla a léků jsou mizivé, uvedli místní obyvatelé. Navíc nefungují telefony ani internet. Elektřina už však ano.

USA: Je to barbarismus

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner v úterý potlačování protestů označil "za barbarské a poškozující nevinné obyvatele". Syrské úřady uvedly, že v Dará objevily sklad zbraní rebelů. Protestující ale trvají na tom, že jejich demonstrace jsou naprosto pokojné.

Nehledě na tvrdé rozhánění protestujících se Syřané dál sdružují ve větších i menších městech a nepřestávají volat po změně režimu autoritativní rodiny Asadů. Třeba na katedře ekonomiky damašské univerzity se sešli studenti a vydali prohlášení, v němž odsoudili "masakry, zabíjení a zatýkání na demonstracích".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video