Asadovi vojáci hlídkují v rozstřílených ulicích Homsu (8. května 2014)

Asadovi vojáci hlídkují v rozstřílených ulicích Homsu (8. května 2014) | foto: Reuters

Asadova armáda je poloviční, ale naučila se bojovat, soudí analytici

  • 63
Syrská armáda je co do počtu menší téměř o polovinu než na začátku roku, nicméně podle Střediska pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) bojuje daleko účinněji a výkonněji. Podle amerického odborníka Stephena Biddleho se však v Sýrii bude bojovat ještě dlouho.

Syrská armáda do jara 2011, kdy začaly boje v Sýrii, fungovala podle ruského modelu a neměl nepřítele. Nyní je z ní ale účinná síla, schopná rychleji se přemísťovat a bojovat proti mobilnímu nepříteli. 

Hlavně vlivem dezercí přišla o polovinu svých lidí. Aram Neguizian ze Střediska pro strategická a mezinárodní studia řekl, že začátkem roku sloužilo v syrské armádě 325 tisíc vojáků, z nichž nyní zůstalo 178 tisíc.

„Tito bojem zocelení vojáci tvoří sílu mnohem smrtonosnější než původní vojsko, které po 30 let nedělalo vůbec nic s výjimkou hlídkování na Golanských výšinách,“ sdělil Neguizian.

Syrský konflikt stál životy 190 tisíc lidí, z nichž podle bilance exilové opozice 40 tisíc byli vojáci, 55 tisíc povstalci a odpůrci Damašku a 27 tisíc provládní milicionáři. Přes své ztráty armáda dosud nenabírala brance a doplňovala své řady jenom vojáky, kteří nastupují na povinnou vojenskou službu.

Ta trvá 18 měsíců a vykonat ji musí muži starší 18 let. Až minulý týden vyzvalo syrské vedení ke všeobecné mobilizaci a požádalo osoby ve věku od 18 do 50 let, aby se připojily k armádě.

Neguizian tvrdí, že armáda rozbila své velké pluky na malé a pohyblivější jednotky. Starší velitele nahradili mladí důstojníci, v boji proti povstalcům v obydlených lokalitách významně pomáhá libanonský šíitský Hizballáh.

Opozice má nyní v rukou většinu území provincií Idlib a Aleppo, část Damašku a také některé oblasti v jižní provincii Dará. Radikálové z Islámského státu drží severní provincii Rakká a velkou část bohaté východní provincie Dajr az-Zaur.

Americký odborník Stephen Biddle se domnívá, že armáda prezidenta Bašára Asada v dohledné době tato území zpět získat nemůže. „Bude to dlouhá válka, tento typ konfliktů trvá sedm až deset let, někdy i celou generaci,“ řekl.

Území v Iráku a Sýrii ovládaná bojovníky Islámského státu

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video