Boje v damašské čtvrti Džobar (14. října 2015)

Boje v damašské čtvrti Džobar (14. října 2015) | foto: AP

Na tržišti u Damašku zabíjely Asadovy rakety, státníci se radí ve Vídni

  • 174
Při raketovém útoku syrské armády na tržiště ve městě Duma u Damašku zahynulo přes 40 lidí. Ve Vídni druhým dnem pokračují rozhovory ministrů zahraničí o syrské občanské válce, k jednacímu stolu byl poprvé přizván i Írán.

Duma leží asi 15 kilometrů severovýchodně od syrské metropole v oblasti ovládané protirežimními povstalci. Syrské letectvo na tuto oblast podle agentury Reuters intenzivně útočí několik měsíců.

Syrská civilní obrana na facebooku zveřejnila snímky z útoku, na kterých jsou vidět zakrvácená těla naskládaná vedle sebe. Podle jejích informací přišlo o život 45 lidí. Armáda údajně použila řízené rakety.

„Vládní jednotky vystřelily na tržiště v Dumě 12 raket. Čtyřicet lidí bylo zabito a nejméně 100 osob zraněno,“ sdělil agentuře AFP Ramí Abdar Rahmán, který dlouhodobě sleduje dění v Sýrii z Británie s pomocí svých informátorů, kteří působí v Sýrii.

Mnoho obyvatel Dumy uprchlo v minulosti před boji do vesnic v okolí. Místní zdravotnické zdroje tvrdí, že mají problém zvládnout neustálý příliv nových raněných. Odpůrci syrského režimu kontrolují Dumu asi dva roky. Při jednom náletu v srpnu tam přišlo o život 117 lidí a situací se tehdy zabývala Rada bezpečnosti OSN. Náměstek generálního tajemníka OSN Jeffrey Feltman útok označil „za další válečný zločin, za který se musí pachatelé zodpovídat“.

Seznamy opozičních skupin

Ve Vídni druhý den pokračují rozhovory o syrském konfliktu. Přítomni jsou zástupci více než deseti zemí včetně Íránu, který se rozhovorů o Sýrii účastní vůbec poprvé. Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov novinářům řekl, že Rusko a Saúdská Arábie si vyměnily seznamy syrských opozičních skupin, které chtějí zapojit do rozhovorů.

Válka v Sýrii

Bogdanov prohlásil, že Rusko předalo seznam všech skupin, s nimiž Rusové jednají nebo jsou ochotni jednat v budoucnu. Podle Moskvy by měly být přizvány k rozhovorům. Seznam má údajně 38 položek a Moskva není proti dalšímu rozšíření. Zástupce Saúdské Arábie prý předali vlastní seznam a Američané slíbili, že vyhotoví svůj. Podle ruských sdělovacích prostředků chce Moskva k rozhovorům přizvat také Kurdy a Syrskou svobodnou armádu.

Podle agentury AP je ve Vídni 19 ministrů zahraničí nebo dalších představitelů jednotlivých zemí. Ministr zahraničí USA John Kerry přiznal, že jednání je velmi obtížné. „Chovám naději, že pokročíme. Nenazval bych to optimismem,“ řekl.

Rusko se zapojilo do bojů v Sýrii koncem září s cílem pomoci porazit islámské radikály. Jeho letectvo operuje hlavně na západě a severozápadě Sýrie. Operace zahájilo, až když oznámilo, že o to požádala syrská vláda. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že žádný stát nesmí použít svou armádu v Sýrii bez dohody s tamní vládou. Odpovídal na dotaz týkající se možnosti, že USA zahájí pozemní operace v Sýrii. „Jakékoli nasazení armády bez souhlasu Damašku je pro nás nepřijatelné,“ řekl.

Volby jsou šílenství, tvrdí opozice

Ve Vídni sedí u jednoho stolu zástupci zemí, jejichž názory se zásadně liší na to, zda může zůstat u moci syrský prezident Bašár Asad. Írán, který je kromě Ruska hlavní Asadův spojenec, je podle Reuters ochoten přistoupit na to, že se země dohodnou na ustavení půlroční dočasné syrské vlády. Potom se má o Asadově dalším osudu rozhodnout ve volbách.

Vůdce syrské politické opozice George Sabra to ale vyloučil. Každý plán, který umožní Asadovi kandidovat v předčasných volbách, je podle něj šílený. Asada považuje za kořen problému a uspořádat za současné situace celonárodní volby je nemožné.

Ruský bombardér Su-24 na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015)
Ruský dopravní letoun přistává na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015)
Americký ministr zahraničí John Kerry a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov...

„Kdo je dostatečně šílený na to, aby věřil, že je možné za nynějších podmínek v Sýrii uspořádat volby? Miliony Syřanů jsou mimo Sýrii, někteří v uprchlických táborech. V Sýrii jsou další miliony lidí, kteří odešli z domovů ve snaze najít bezpečné místo,“ citoval Sabru Reuters.

Velitel povstalecké 13. divize Ahmad Saúd je téhož názoru. „Za současného bezvládí to nebudou skutečné volby, naprosto s nimi nesouhlasíme,“ řekl.

Sabra řekl, že Asad nemá právo kandidovat ve volbách, protože jeho armáda se spojenci z Íránu a libanonského Hizballáhu útočí na syrské občany, a vytvořili tím podmínky pro radikální opozici. „Bašár Asad a jeho režim jsou příčinou terorismu v Sýrii. To, co se teď děje v Vídni, je karneval blízkovýchodních států, které vydávají prohlášení, jimiž sledují vlastní zájmy, nikoli řešení syrského problému,“ řekl Sabra.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue