Americká stíhačka vzlétá z paluby letadlové lodi USS Carl Vinson, která operuje...

Americká stíhačka vzlétá z paluby letadlové lodi USS Carl Vinson, která operuje v Perském zálivu (19. března 2015). | foto: AP

Při našich náletech na islamisty umírají děti, přiznal poprvé Pentagon

  • 117
Americká armáda ve čtvrtek poprvé přiznala civilní ztráty během leteckých úderů v Sýrii. Podle Pentagonu loni počátkem listopadu při americkém náletu pravděpodobně zahynuly dvě malé děti. Islamisté obsadili posledních přechod do Iráku, který dosud kontrolovali vojáci Bašára Asada.

Incident se stal u syrského města Harím při leteckém útoku Američanů na oddíl bojovníků napojených na teroristickou síť al-Káida. Při bombardování byli další dva lidé zraněni. Vyšetřování Pentagonu údajně ukázalo, že americké velení nemělo žádné informace o tom, že v místě útoku jsou děti.

Americká armáda tak uzavřela první ze čtyř pátrání, která mají vnést jasno do problematických armádních operací, při nichž mohli zahynout civilisté. Další dvě vyšetřování se týkají útoků v Iráku a jednoho náletu v Sýrii.

Letecké útoky na pozice teroristů z řad Islámského státu v Sýrii a Iráku zahájil Pentagon loni v srpnu. Americké nevládní organizace jsou přesvědčeny, že podobných civilních ztrát mohlo být od té doby mnoho.

„Je nám líto nechtěných obětí,“ komentoval zprávu generál James Terry, šéf amerických bojových operací proti Islámskému státu. „Koalice podniká nezbytné kroky k tomu, aby minimalizovala riziko armádních operací pro civilisty,“ dodal.

Na Bagdád

Islámský stát už dobyl přes 95 000 kilometrů čtverečních syrského území, což je polovina Sýrie. Jde ale spíš o řídce obydlené oblasti, větší a ekonomicky významnější města jsou na západě země. Islámský stát ale ovládá téměř všechny syrské zdroje ropy a plynu, ve čtvrtek obsadil historickou Palmýru, která leží v pouštní oblasti středosyrské provincie Homs.

Boje na řece Orontes

Islámští radikálové z hnutí an-Nusra obsadili nemocnici v syrském městě Džisr aš-Šughúr. Radikálové město dobyli už koncem dubna, ale v nemocnici se udrželo asi 150 Asadových vojáků. Ti nyní prchli a islamisté je údajně pronásledují. Město na řece Orontes leží na hranici province Latákíja, která je baštou syrského vedení.

zdroj: ČTK

Bojovníci Islámského státu v uplynulých dnech obsadili poslední hraniční přechod mezi Sýrií a Irákem, který ještě kontroloval režim Bašára Asada. Islamisté podle BBC díky obsazení přechodu al-Tanf navážou spojení mezi svými pozicemi ve východní Sýrii a iráckou provincií Anbár, jejíž hlavní město Ramádí o víkendu dobyli.

Islamisté podle posledních informací z Ramádí nyní míří jihovýchodně po proudu Eufratu k městu Habbaníja, kde se irácké vládní síly a šíitské milice chystají k protiútoku. Pokud se Islámskému státu podaří Habbaníju dobýt, bude mít otevřenou cestu k Fallúdži, která leží už jen hodinu jízdy od Bagdádu.

Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek v rozhovoru pro magazín The Atlantic přiznal, že islamisté v posledních dnech slaví na válečném poli úspěchy, Spojené státy však podle něj válku se sunnitskými extremisty neprohrávají. „Výcvik iráckých bezpečnostních složek, opevňování a systém velení nejsou v Anbáru, sunnitské části země, prováděny dostatečně rychle,“ prohlásil šéf Bílého domu.

Jak si stojí Islámský stát v Sýrii a Iráku

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video