Občanská válka už ze Sýrie vyhnala desetitisíce lidí. (3. října 2012)

Občanská válka už ze Sýrie vyhnala desetitisíce lidí. (3. října 2012) | foto: AP

Západ otevírá náruč syrským uprchlíkům, Češi pomáhají hlavně na dálku

  • 36
Alespoň malé častí syrských uprchlíků svítá na lepší časy. Velká Británie se zavázala, že přijme pět set utečenců. Podobný slib daly i další země, Německo udělí azyl dokonce 11 000 běžencům. Česká republika zatím pomáhá aspoň na dálku.

Spojené království přednostně přijme ženy a dívky, kterým hrozí sexuální zneužívání, starší lidi, postižené a oběti mučení. Přitom ještě na konci loňského roku to vypadalo, že běžencům ze Sýrie zůstanou dveře do Británie uzavřené.

Kabinet konzervativního premiéra Davida Camerona totiž dříve upřednostňoval pomoc státům, jež se Sýrii sousedí. Cameron tvrdil, že větší službu Británie vykoná v případě, že poskytne finanční a materiální pomoc Libanonu, Jordánsku a Turecku. Tedy zemím, do kterých ze Sýrie prchá nejvíc lidí.

Do konzervativního ministerského předsedy se vzápětí pustily humanitární organizace a zároveň vicepremiér Nick Clegg. Na stranu uprchlíků se postavila i stínová ministryně vnitra Yvette Cooperová.

Jak pomoci

Český červený kříž

Distribuce potravin a přikrývek, poskytování zdravotnické pomoci a dodávky léčiv.
číslo účtu 222885/5500, var. symbol 333
nebo DMS CCK na telefonní číslo 87 777.

Člověk v tísni
Přímá humanitární pomoc raněným a lidem, kteří museli prchnout ze svých domovů. ČvT dále podporuje podzemní síť syrských lékařů Doctors Coordinate of Damascus.
č. ú. 92329232/0300
DMS SYRIE na telefonní číslo 87 777.

Charita ČR
Pomoc při distribuci jídla a jiné materiální pomoci obyvatelům v zasažených městech i uprchlíkům.
č. ú. 55660022/0800 , var. s. 182
DMS CHARITACR na telefonní číslo 87 777

Cena všech DMS 30 Kč, z nichž 27 Kč jde na pomoc Sýrii.

zdroj: MF DNES

"Nemůžeme se k těmto lidem otočit zády. Je naší morální povinností reagovat na výzvu OSN a pomoci - stejně jako naše země pomáhá osobám prchajícím před pronásledováním už stovky let," prohlásila.

Téma imigrace je ve Velké Británii poměrně výbušné. Spojené království se obává přílivu imigrantů z Evropské unie, konkrétně Bulharů a Rumunů, ale konzervativci chtějí omezit i imigraci z ostatních zemí světa.

Británie se změnou svého rozhodnutí zařadila k několika dalším zemím, které už avizovaly, že běžence ze Sýrie přijmou.

K výzvě Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky se už přidalo 19 zemí světa, které dohromady přijmou téměř 30 tisíc syrských uprchlíků. Například Rakousko, Finsko a Francie udělí azyl rovněž 500 uprchlíkům, Švédsko 1 200 a Německo dokonce až 11 tisíc Syřanům. Spojené státy a Kanada přijmou dohromady kolem 13 tisíc žadatelů o azyl.

Česko posílá balíčky

Uprchlíci ze Sýrie míří také do České republiky, nutno ovšem podotknout že v daleko menší míře než například do Německa. "Ministerstvo vnitra žádá o azyl nebo o doplňkovou ochranu asi stovka syrských běženců za rok," říká právnička Beáta Szakacsová z Organizace pro pomoc uprchlíkům. Loni to bylo o něco méně, konkrétně 68.

Ministerstvo vnitra tvrdí, že o výzvě OSN nic neví, Češi přesto pomáhají. Humanitární pomoc směřuje do zemí, které jsou přívalem syrských uprchlíků nejvíc zatíženy. Do zemí, které jsou nejvíce vystaveny náporu běženců posílá humanitární balíčky, v utečeneckých táborech pomáhají nevládní organizace jako Člověk v tísni nebo Charita ČR.

Téměř tři roky trvající ozbrojený konflikt v Sýrii začal v březnu 2011 poklidnými demonstracemi v rámci arabského jara. Zprvu nenásilné demonstrace vyústily v občanskou válku, v níž zemřelo nejméně 130 tisíc lidí (o aktuálním stavu válečného účtu čtěte zde). Humanitární pomoc potřebuje kolem 9,3 milionu obyvatel, občanský konflikt v Sýrii je tak momentálně největší humanitární krizí na světě.

Ze Sýrie už prchlo na 2,4 milionu utečenců. Přes hranice utíkají v noci a ilegálně, syrský režim se za pokusy o útěk brutálně mstí. Většina přistižených utečenců je mučena nebo přihlíží mučení příbuzných.

Uprchlíci tráví na cestách dlouhé dny, nemají přitom u sebe prakticky nic. V uprchlických táborech je pak situace jen o něco málo radostnější než v Sýrii. Lidem v nich sice nehrozí zabití, ale tábory už nemají dostatek míst ani kapacity. Svoboda a pohyb uprchlíků jsou velmi omezené a lidé často hladoví.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video