Členové Syrské osvobozenecké armády zaujímají pozice během střetu v městě Idlib

Členové Syrské osvobozenecké armády zaujímají pozice během střetu v městě Idlib (11. března 2012) | foto: AP

Sýrie údajně zaminovala hranice s Tureckem, aby zabránila dalším útěkům

  • 94
Podle humanitární organizace rozmístila syrská armáda podél hranic s Libanonem a Tureckem nášlapné miny. Snaží se tak prý zamezit uprchlíkům dostat se ze země. Těch už je v okolních státech na třicet tisíc.

Vyplývá to ze zprávy organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW), z níž citovaly servis BBC a agentura AP. HRW ve zprávě uvádí, že se zakládá na četných výpovědích svědků, civilistů i syrských pyrotechniků, hovořící i o zraněních způsobených minami.

Asad určil termín voleb

Volby do syrského parlamentu by se měly konat 7. května. Termín určil prezident Bašár Asad. Voleb se budou moci účastnit i jiné strany než Asadova Socialistická strana arabské obrody (Baas). Politický pluralismus je jednou z reforem, již Asad nechal odhlasovat v únorovém referendu. Hlasovalo se v něm také o změnách ústavy. Opozice je ale považuje za nelegitimní, protože ústavu je podle ní oprávněn změnit jedině nový parlament, který by měl vzejít ze svobodných voleb.

Human Rights Watch vyzývá Sýrii, aby okamžitě zastavila kladení pozemních min. Označuje je za "vojensky neúčinnou" zbraň, která většinou zabíjí a zraňuje civilisty.

Agentura AP v dané souvislosti připomíná listopadové tvrzení nejmenovaného syrského činitele, podle něhož byly pozemní miny na některých úsecích hranice s Libanonem položeny s cílem zabránit pašování zbraní do Sýrie.

HRW ve zprávě také cituje výpověď osmadvacetiletého bývalého syrského armádního pyrotechnika. Se skupinou přátel prý tento dezertér počátkem března zneškodnil kolem 300 min v oblasti Hasaníje, rozmístěných podél cest používaných uprchlíky k útěku do Turecka.

Patnáctiletý mladík zase vylíčil, jak přišel o nohu při výbuchu miny u hranice s Libanonem. Stalo se tak údajně, když se snažil pomoci rodinnému příteli, zraněnému při armádním zásahu ve čtvrti Bábá Amr povstaleckého města Homsu, dostat se přes hranici.

"K přechodu hranice mi chybělo nějakých 50 až 60 metrů, když mina vybuchla," řekl chlapec a dodal, že jeho přítel zahynul.

"Jakékoliv použití nášlapných min je nehorázné," řekl ředitel sekce zbraní při HRW Steve Goose. "Použití těchto nerozlišujících zbraní nemá absolutně žádné ospravedlnění - u žádné země, nikde, za žádným účelem."

Ze země už uprchlo na třicet tisíc Syřanů

Protestní hnutí proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada vypuklo v
Sýrii před rokem. Před stupňující se brutalitou vládních represí od té doby uprchly ze země do Turecka, Libanonu a Jordánska tisíce Syřanů. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky oznámil i aktuální údaje týkající se běženců.

V okolních zemích je podle něj na 30 000 Syřanů, na území Sýrie pak je na útěku před boji zhruba 200 tisíc lidí. V Libanonu našlo útočiště 12 000 osob, téměř 13 000 Syřanů je v táborech v Turecku. Jordánsko hlásí 5 tisíc uprchlíků a další dva tisíce ještě očekává. Turecko přitom pomohlo postupně 23 000 Syřanům, ale 10 tisíc z nich se do Sýrie vrátilo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue