Ruští vojáci v Aleppu na nedatovaném snímku zveřejněném ruským ministerstvem...

Ruští vojáci v Aleppu na nedatovaném snímku zveřejněném ruským ministerstvem obrany | foto: AP

Bez ruské pomoci by Damašek do tří týdnů padl, prohlásil Lavrov

  • 236
Pokud by Rusko v září 2015 nezasáhlo do bojů v Sýrii, Damašek by do dvou až tří týdnů padl do rukou teroristů. Na tiskové konferenci v Moskvě to prohlásil ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov.

Rusko v občanské válce v Sýrii podporuje síly prezidenta Bašára Asada. Ty v létě roku 2015 utrpěly sérii porážek a povstalci ovládající provincii Idlíb se nebezpečně blížili k pobřeží Středozemního moře. V září se však do bojů zapojila ruské letadla.

Rovnováha sil se změnila a na konci minulého roku si vládní síly připsaly dosud největší vítězství, když zcela ovládly největší syrské město Aleppo. Moskva pak spolu s Tureckem a Íránem dohodla příměří a mírová jednání mezi syrským režimem a některými povstaleckými skupinami v kazašské Astaně.

Lavrov v úterý rovněž prohlásil, že Rusko považuje za správné pozvat do Astany také představitele OSN a Spojených států. „Doufáme, že nová americká administrativa bude moci toto pozvání přijmout, že bude zastoupena svými experty na jakékoli úrovni,“ zdůraznil Lavrov. Dodal, že to bude „první oficiální kontakt, při němž bude možné začít diskutovat o zvýšení účinnosti boje s terorismem v Sýrii“.

Ministr rovněž řekl, že při jednáních v Astaně je nutné se domluvit na plnoprávné účasti „syrských polních velitelů v politickém procesu“. „Co v těchto rozhovorech (o řešení situace v Sýrii) dosud chybělo, byla účast těch, kteří rozhodují o reálné situaci v zemi. Ať už je nazýváte ‚ozbrojenými uskupeními‘ či ‚ozbrojenými opozičními skupinami‘,“ poznamenal Lavrov.

Podle něj existují informace o tom, že některé evropské země se pokusí mírová jednání zmařit, protože si údajně připadají přehlížené.

„Obama chtěl zmařit Putinovu návštěvu Japonska“

Lavrov se rovněž vyjádřil k budoucnosti vztahů Ruska a USA. Konstatoval, že dělat nyní prognózy ohledně toho, jaká bude politika příští americké vlády, nemá smysl. „Teprve až si všichni v nové administrativě sednou na svá místa, teprve až začne oficiální práce, pak bude jasné, jak se budou utvářet vztahy USA s okolním světem,“ prohlásil Lavrov.

„Doufám, že spolupráce ohledně syrské krize i ohledně dalších otázek bude efektivnější, než byla s administrativou Obamy,“ řekl rovněž ministr.

Lavrov obvinil Obamovu vládu z řady kroků, které narušily vztahy mezi oběma velmocemi. Obamova vláda se podle ruského ministra snažila odradit Japonsko od zlepšování vztahů s Ruskem a od návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina. Šéf Kremlu Japonsko navštívil koncem loňského roku.

Lavrov rovněž prohlásil, že zejména během Obamova druhého mandátu se zintenzivnila aktivita Spojených států zaměřená na získávání ruských diplomatů ke spolupráci. Na druhé straně podle něj Moskva v řadě případů zabránila výzvědné činnosti amerických diplomatů v Rusku.

Jaderné rozhovory

Podle Lavrova bude po Trumpově nástupu do Bílého domu jednou z ruských priorit obnovení dialogu o strategické stabilitě, který údajně Obama zničil. Tento dialog by se mohl týkat nadzvukových zbraní, amerického protiraketového štítu v Evropě, kosmických zbraní a jaderných testů.

„Téma jaderných rozhovorů a téma strategické stability, jaderné rovnováhy, vůbec strategické rovnováhy patří ke klíčovým ve vztazích mezi Ruskem a USA. Naprosto rozumím tomu, že se zvolený prezident, když mluvil o Rusku, zmínil o jaderných potenciálech,“ řekl Lavrov.

„Jsem přesvědčen, že pro nás bude jedním z prvořadých úkolů obnovit dialog o strategické stabilitě s Washingtonem, který byl stejně jako všechno ostatní zničen Obamovou administrativou,“ dodal ministr.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video