Sýrie se loučí s prezidentem Asadem

- V syrské metropoli Damašku začal pohřeb v sobotu zesnulého prezidenta Háfize Asada. V osm hodin místního času, sedm letního času, se rakev zahalená do syrské státní vlajky, vydala na cestu ze soukromé rezidence rodiny Asadových do prezidentského paláce. V čele procesí nesou vojáci prezidentské gardy velké bílé kytice s rudými stuhami. Za rakví kráčí prezidentův syn a designovaný následník Bašár Asad.

Háfiz Asad

Devětašedesátiletý pragmatický Asad, jehož příjmení v arabštině znamená lev, byl na Západě považován za diktátora. Vytrvalostí, politickou obratností, ale i nesmlouvavostí si dokázal udržet čelné postavení mezi arabskými politiky po téměř 30 let.
Kolem Asada, který též dvakrát navštívil Československo (září 1975, říjen 1985) na pozvání tehdejších komunistických vládců, se v Sýrii vytvořil kult osobnosti.
Pevnou rukou kontroloval armádu, bezpečnost i vládnoucí Socialistickou stranu arabské obrody (Baas).
Po pádu berlínské zdi pragmatik Asad začal budovat pevnější vztahy se Západem mimo jiné ve snaze očistit zemi od obvinění z podpory mezinárodního terorismu.
Háfiz Asad vyrůstal v rolnické rodině v horské vesnici Kardáha a v devíti letech se přestěhoval do severosyrského přístavu ve Středozemním moři Lázikíja. Již v 16 letech vstoupil do strany Baas. V 50. letech studoval na Vojenské letecké akademii v Homsu a další vojenský výcvik absolvoval v Egyptě (společně s nynějším egyptským prezidentem Husním Mubarakem) a v SSSR. Po převratu v březnu 1963 se dostal do vedení strany Baas, byl velitelem letectva a o tři roky později ministrem obrany. Prezidentem republiky byl zvolen v únoru 1978, v únoru 1985, v prosinci 1991 a loni v únoru.
Háfiz Asad byl ženatý; má čtyři syny a dceru.
 V prvním úseku rakev neslo osm vojáků a početný smuteční družinu provázela vojenská hudba. Později byly ostatky umístěny na dělovou lafetu.

Průvod prochází ulicemi metropole lemovaných velkými davy přihlížejících a vyzdobených obřími fotografiemi prezidenta. Háfiz Asada, který měl delší dobu srdeční potíže a trpěl cukrovkou, zemřel v sobotu ve věku 69 let.

Na seznamu smutečních hostů jsou mimo jiné prezidenti Egypta, Íránu a Francie Husní Mubarak, Mohammad Chátamí a Jacques Chirac, libanonský premiér Salím Ahmad Hús, ministři zahraničí Spojených států, Británie a Německa Madeleine Albrightová, Robin Cook a Joschka Fischer, šéf ruské Státní dumy (dolní komory parlamentu) Gennadij Selezňov a ruský expremiér Jevgenij Primakov. Českou republiku podle sdělení tiskové služby českého ministerstva zahraničí zastupuje náměstek ministra zahraničních věcí Hynek Kmoníček.

Pohřeb Háfize Asada bude prakticky celodenní a skončí pozdě odpoledne či spíše večer v jeho rodné obci Kardáha, ležící zhruba 300 kilometrů severně od hlavního města, kde bude rakev uložena do rodinné hrobky.

Háfise Asada pravděpodobně nahradí jeho syn Bášár

Jmenuje se Bašár Asad a s největší pravděpodobností nahradí svého zemřelého otce v čele Sýrie, země, která si dělá ambice na první místo v arabském světě. Je mu 34 let. Studoval v Anglii, je očním chirurgem. Donedávna nezastával žádný významný post v armádě ani v politické státostraně Baas. A málokdo ví, co od něj lze doopravdy čekat.   Někteří doufají, že bude pružnější než jeho otec, s větším porozuměním pro západ. Poprvé se na veřejnosti objevil v roce 1994 na pohřbu svého staršího bratra Basila, který zahynul při autonehodě. Až do té doby Bašár ve stínu svého otce a nástupce Basila v poklidu studoval oční lékařství v Anglii a v Damašku a o politiku a kariéru hlavy státu se zřejmě zajímal pramálo. Pak se ale pro něj vše obrátilo doslova vzhůru nohama. Bašár začal být připravován na zcela jiný úkol. Byla mu vytvořena armádní kariéra, stal se plukovníkem. Začal se prezentovat na různých arabských fórech a dostal od svého otce na starost i záležitosti Libanonu, země, která se stala jakýmsi protektorátem Sýrie. Doma byl pak Bašár označován za vůdce protikorupční kampaně. Přesně za týden, na sjezdu strany Baas, měl zaujmout i vysoký stranický post. Poté, co se bratr Háfize Asada Rifát pokusil v roce 1998 neúspěšně o převrat v zemi, měl se po něm Bašár stát i viceprezidentem Sýrie. V těchto dnech kvůli němu musel parlament dokonce změnit zákon. Ten totiž určoval, že prezidentem Sýrie se nemůže stát nikdo komu je méně než 40 let. Poté, co proletěla zpráva o smrti velkého vůdce, shromáždilo se několik set lidí před domem Bašára a provolávalo: "Budeme tě chránit, Bašáre, srdcem i duší." Tento mladý muž řekl v jednom interview, že prý v březnu doporučil otci pro nový syrský kabinet některé nové členy, aby provedli rozsáhlé ekonomické a administrativní reformy.
(ptp)


iGLOBE: Informace o SýriiIzraeli,   Libanonu.

Syřané truchlí nad smrtí prezidenta Háfize Asada, který zemřel v sobotu 10. června (13. června 2000)

Čtyřiatřicetiletý syn zesnulého syrského prezidenta Háfize Asada Bašar (vlevo) s mladším bratrem Maherem na pohřbu svého otce, 13. 6. 2000

Rakev s ostatky prezidenta Háfize Asada zahalenou syrskou vlajkou nese osm vysokých důstojníků armády ze soukromé rezidence rodiny Asadových do prezidentského paláce, 13. 6. 2000


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video