Syrský prezident Bašár Asad

Syrský prezident Bašár Asad | foto: AP

Mrtvý nebo živý. Syrští povstalci nabízejí miliony za Asadovu hlavu

  • 151
Odpůrci syrského režimu nabídli odměnu 25 milionů amerických dolarů za dopadení prezidenta Asada. Panují ale zmatky, kdo vlastně s nabídkou přišel. Syrská osvobozenecká armáda tvrdí, že s tím nemá nic společného. Přitom nabídku měl oznámit jeden z jejích velitelů. Teherán mezitím prvně přiznal, že v zemi operují jeho elitní jednotky.

S informací o odměně za dopadení "mrtvého či živého" prezidenta Asada přišel Ahmed Hidžází, který je dle turecké agentury Anadolu jedním z velitelů Syrské osvobozenecké armády. Peníze prý slíbili vyplatit syrští podnikatelé, kteří podporují povstalce. Jejich jména ovšem prozradit nechce, aby neohrozil jejich životy.

O několik hodin později ale jeden z mluvčích Syrské osvobozenecké armády (FSA) Lúaí Mikdad informace popřel. Hidžází je dle něj členem jiné podobně znějící organizace.

"FSA nemá žádný vztah se syrskou opoziční skupinou v Egyptě,  která sama sebe nazývá 'Syrská osvobozenecká armáda na ochranu revoluce'. A (FSA se nehlásí) ani k odměně 25 milionů dolarů na hlavu Bašára Asada," prohlásil dle televize CNN.

Brutalita bojů v Sýrii vyprovokovala už v květnu k nabídce odměny 450 tisíc dolarů za Asadovu hlavu saúdskoarabského duchovního šajcha Alího Rubaího, podotkla ČTK.

V Sýrií už rok a půl zuří občanská válka, která si vyžádala více než 20 tisíc lidských životů. Povstalci se snaží svrhnout prezidenta Bašára Asada, jehož klan se drží u moci už více než čtyřicet let. Boje se v současnosti odehrávají především v druhém největším městě země Aleppo.

List Der Spiegel v pondělí informoval, že vládní jednotky v poušti na jih od Aleppa testují chemické zbraně. Německý časopis citoval svědky, kteří nedaleko zbrojního centra Safíra našli pět nebo šest granátů schopných nést jedovaté plyny. Údajně byly vystřeleny z tanků nebo letadel.

Testům prý přihlíželi i vojenští odborníci z Íránu. Šéf íránských revolučních gard generál Mohammed Alí Džafárí v pondělí poprvé přiznal, že v rozbouřené zemi skutečně působí elitní tajné jednotky Quds. Údajně zde pouze radí syrským generálům a do vojenských operací se nezapojují. Teherán je letitým spojencem Asadova režimu.

Mezinárodní společenství se nadále nedokáže shodnout, jak krveprolití v Sýrii zastavit. Proti rozhodnější akci je především Rusko a Čína. Komise OSN vyšetřující porušování lidských práv v pondělí zveřejnila tajný seznam lidí, kteří jsou podezřelí z páchání válečných zločinů. Hlavní vyšetřovatel Paulo Sergio Pinheiro vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby o situaci v Sýrii informovala Mezinárodní trestní soud v Haagu.

Organizace Human Rights Watch zároveň informovala, že povstalci mučí zajatce a provádí hromadné popravy. Jejich zločiny však nejsou podle aktivistů tak rozsáhlé jako násilí páchané vládními jednotkami, píše zpravodajský portál BBC.

Aleppo, Sýrie

Aleppo, Sýrie

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video