Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Syrské město svírá hladová blokáda, místní vaří listí a sní o chlebu

  • 396
V syrském městě Madája živoří desetitisíce lidí. Po měsících obléhání chybí jídlo a děti jsou podvyživené. Aby místní přežili, jedí cokoliv, co najdou - hmyz, listí i kočky. Množí se pokusy o útěk, ale šance na únik z obklíčení přes minové pole je malá.

Madáju ležící v horách jihozápadní Sýrie obsadila armáda Bašára Asada ve spolupráci s libanonskými radikály z Hizballáhu loni v červenci. Kdo město ovládá nyní, není zcela jasné. Okolí však stále drží Asadovy síly, které dodávky potravin a základních potřeb do města blokují.

„Snaží se vyhladovět lidi k poslušnosti. To je velmi stará taktika,“ komentuje pro Vice News situaci ředitel Centra blízkovýchodních studií na univerzitě v Oklahomě Joshua Landis.

Do města ležícího v nadmořské výšce 1 400 metrů se za poslední tři měsíce nedostala žádná dodávka jídla a dosavadní zásoby došly o to rychleji, že ve městě nyní bydlí asi 40 tisíc lidí. To je více než čtyřnásobek počtu obyvatel z roku 2004. Důvodem je podle webu The Independent konflikt mezi šíitským Hizballáhem a sunnitskou organizací Džaíš al-Fatáh, která drží dvě šíitská města na severu země.

Kdo ovládá území Sýrie

Libanonské hnutí se sestěhováním vesničanů do převážně sunnitské Madáji a uvalením blokády na město snaží vydírat sunnitské militanty, aby zlepšili situaci obyvatel v šíitských městech Kafarjá a Fua. „Mým jediným snem je kus chleba,“ nechala se slyšet 52letá žena, kterou do Madáji donutili přestěhovat se před několika měsíci.

Kolem Madáji jsou minová pole, které drží místní v pasti. Organizace SOHR, která o situaci v Sýrii informuje z Británie, zveřejnila příběh těhotné ženy, která se s dcerou pokusila utéct. Při útěku však někdo odpálil minu a při následné přestřelce zahynula matka s dcerou a další dva muži.

Madája leží na strategickém místě. Je usazená v horách, do Damašku je to jen padesát kilometrů a k hranicím s Libanonem ještě méně. Pro místní je vidina blízkých hranic lákadlem, a tak jsou pokusy o útěk stále častější. Stejně tak roste i počet obětí. Podle Vice News zde jen za poslední měsíc zemřelo 31 lidí. Někteří při pokusu o útěk, mnoho však podlehlo hladu.

„Mnozí zemřeli hlady a mnoho dalších je bude následovat, pokud se sem okamžitě nedostane pomoc,“ uvedl jeden z místních obyvatel, který se představil jako Násir Ibrahim.

„Dnes jsem měl k večeři jahodové listí. Pořádné jídlo jsem neměl tři měsíce,“ říká zase 26letý učitel Radžaj, který od začátku obléhání shodil skoro 23 kilogramů. Kilo mouky nebo rýže má v Madáje hodnotu 100 dolarů (asi 2 500 korun), což si běžný Syřan nemůže dovolit. Podle Radžaje jsou nejohroženější staří lidé a děti. Ve městě jsou nyní stovky dětí, které potřebují nutně mléko. Šest novorozenců už zemřelo, protože je jejich matky nemohly nakrmit.

05.ledna 2016 v 17:00, příspěvek archivován: 06.ledna 2016 v 08:43

Syrian children in besieged Madaya, near Damascus, forced to eat leaves due to lack of food. (Via Vice News) pic.twitter.com/Pz5RiGUPiH

OSN se do oblasti nemůže dostat, a tak se zprávy o situaci ve městě zakládají na svědectví místních, kteří na sociálních sítích zveřejňují fotky podvyživených dětí, jejichž pravdivost však nelze nezávisle ověřit. S postupem času už přestávají věřit, že se záchrana do města dostane. „Pokud vám na nás nezáleží, tak nám alespoň pomozte zemřít jako lidé, ne takhle. Řekněte, ať nás někdo vybombarduje a zapomeňte na nás,“ uzavírá Ibrahim.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue