Islámský stát dobyl leteckou základnu Tabká

Islámský stát dobyl leteckou základnu Tabká | foto: AP

Saddámovi piloti cvičí islamisty se stíhačkami, tvrdí syrská opozice

  • 45
K Islámskému státu se údajně připojili bývalí piloti irácké armády, kteří radikály cvičí, jak používat ukořistěné stíhací letouny. Agentuře Reuters to sdělil Ramí Abdar Rahmán ze syrské exilové skupiny, která z Londýna monitoruje situaci v Sýrii.

Podle Rahmána se výcvik odehrává v severosyrské provincii Aleppo na vojenském letišti, jež padlo do rukou Islámskému státu (IS) a radikálové se tam zmocnili tří stíhaček.

Islámský stát

„Mají instruktory, jsou to iráčtí vojáci, kteří byli piloty za vlády Saddáma Husajna. Lidé je viděli létat, startovali z leště mnohokrát,“ sdělil Rahmán. V řadách IS bojují tisíce cizinců a také bývalí iráčtí vojáci, kteří museli po Saddámově svržení odejít z armády.

Americká okupační správa Saddámovo vojsko rozpustila a místo něj vznikly nové jednotky, jimž ale chybí zásadnější výcvik. Bývalí profesionální vojáci nyní poskytují IS vojenské dovednosti a orientaci v terénu v Iráku.

Islámský stát letos vyhlásil chalífát na severu Sýrie a Iráku a snaží se toto území spravovat podle svého výkladu islámu. Irácká vláda požádala USA o vojenskou pomoc v boji proti radikálům. USA se podílejí jenom v podobě letectva a poradců, pozemní vojsko do země poslat nechtějí.

V Ramádí platí zákaz vycházení

Spojenecká letadla v pátek znovu bombardovala pozice radikálů z Islámského státu u severosyrského města Kobani, které je dějištěm intenzivních bojů od poloviny září. O život tam přišlo už 700 lidí a podle zprávy z tohoto týdne se kurdským obráncům podařilo získat nejméně polovinu Kobani zpět do svých rukou.

Kurdům pomáhají letadla USA a několika jejich arabských spojenců. V pátek se nálety zaměřily na šest pozic IS na východě města a také na bývalé velitelství kurdských jednotek, jehož se zmocnili bojovníci IS.

Ramí Abdar Rahmán řekl, že Američané se před nálety o cílech radí s Kurdy. Letadla od konce září bombardovala na 100 cílů.

Podle Pentagonu je situaci v Kobani mimořádně nejistá a město ještě stále může padnout do rukou IS. Nejmenovaný americký představitel AFP řekl, že se vůbec poprvé sešli američtí zástupci se syrskými Kurdy, a to zřejmě v Paříži. Mluvčí Pentagonu John Kirby řekl, že Kobani není strategické místo, avšak jeho význam je dán tím, že o ně tak usilovně bojuje IS. „Soustřeďují tam své bojovníky a zdroje, a vznikají tam pro nás cíle,“ řekl.

V iráckém Ramádí byl kvůli obavám z nové ofenzívy sunnitských radikálů vyhlášen zákaz vycházení. Ramádí je střediskem provincie Anbár a leží zhruba 110 kilometrů západně od irácké metropole. Zákaz vycházení má omezit pohyb lidí z města a do něj. Islámský státv minulých týdnech dobyl několik lokalit poblíž města, přestože v Iráku už měsíc operují vojenská letadla Spojených států a dalších zemí.

Zdroj, který nechtěl být jmenován, agentuře AP sdělil, že se nyní intenzivně bojuje u Tikrítu a také u ropné rafinerie Bajdží. Obě města lěží v provincii Sallahadín severně od Bagdádu.

Území v Iráku a Sýrii ovládaná bojovníky Islámského státu
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video