Přehlídka bojovníků Islámského státu ve městě Rakká (nedatovaný snímek)

Přehlídka bojovníků Islámského státu ve městě Rakká (nedatovaný snímek) | foto: AP

Islamisté ukázali dalšího rukojmího, tentokrát zůstal naživu

  • 45
Islámský stát zveřejnil nový videozáznam, na kterém hovoří britský fotoreportér John Cantlie. Oznamuje v něm, že ho ozbrojenci zadržují jako rukojmího. Islámští radikálové, kteří obsadili část Sýrie a Iráku, již zavraždili tři rukojmí - britského humanitárního pracovníka a dva americké novináře.

John Cantlie, který spolupracoval s deníky Sunday Times, The Sun a agenturou AFP, má na videu na sobě oranžové oblečení podobně jako jiní rukojmí islamistů. Sedí u stolu v tmavé místnosti a přímo do kamery slibuje, že odhalí „pravdu“ o radikální skupině, která na obsazených územích vyhlašuje chalífát.

Brutální popravy

„Teď vím, co si myslíte. Myslíte si: Dělá to jen proto, že je vězněm. Má pistoli u hlavy a byl k tomu donucen, co?“ říká Cantlie na záznamu. „Ano, je to pravda, jsem vězněm. To nemohu popřít. Ale když vidím, jak na mě moje vláda zapomněla a to, že můj osud leží v rukou Islámského státu, nemám co ztratit,“ dodává.

Jak Cantlie vysvětluje, evropské vlády prý vyjednávají o propuštění svých rukojmích, ale USA a Británie se chovají jinak. Ptá se rovněž, proč se obě země chtějí hnát do další války. Videozáznam je podle něj prvním v řadě dalších, ve kterých bude vysvětlovat filozofii Islámského státu.

Cantlie byl údajně již v červenci roku 2012 zadržen britskými islamisty operujícími v Sýrii. Poté se objevily informace, že ho postřelili, když se svým únoscům snažil utéct. Následně ho prý měli zachránit bojovníci z opoziční Svobodné syrské armády (FSA). Nicméně v poslední době se o něm nedostaly na veřejnost žádné informace. Na nynějším videozáznamu Cantlie říká, že byl zadržen ozbrojenci z Islámského státu, když se do Sýrie vrátil v listopadu 2012.

Islámský stát táhne na čtyřicetitisícové město

Bojovníci Islámský stát rychle postupují na severu Sýrie u hranic s Tureckem, podle agentury Reuters tam obsadili 21 kurdských vesnic. Postupně obkličují městu Ajn al-Arab (Kurdové toto město, kde žije asi 40 tisíc lidí, nazývají Kobání), při své ofenzivě využívají tanky i dělostřelectvo.

Místní Kurdové vyzvali ostatní kurdské skupiny v regionu, včetně Strany kurdských pracujících (PKK), o vojenskou pomoc. Už v červenci přitom pomohli odradit IS od útoku na Kobání kurdské posily z Turecka. Ozbrojené křídlo PKK turecké Kurdy vyzvalo, aby se do bojů proti IS na severu Sýrie zapojili. V řadách kurdských milic YPG bojuje na 50 000 mužů.

Sunnitští radikálové se naopak stáhli z mnoha opěrných bodů a základen v syrské provincii Dajr az-Zaur u hranic s Irákem. Islamisté zřejmě opouštějí své pozice v obavách, že se rozšíří americké nálety na jejich pozice z Iráku také na Sýrii, naznačila agentura AFP.

Francie se slíbila zapojit do leteckých úderů proti IS

Francouzský prezident François Hollande ve čtvrtek podle agentury AFP přislíbil, že se Paříž zapojí do leteckých útoků proti pozicím radikálních sunnitských islamistů v Iráku. Nálety se omezí ale jen na tuto zemi. Pozemní jednotky Francie do oblasti nepošle vůbec. „Dál nepůjdeme. Nebudou tam (francouzské) pozemní jednotky a budeme zasahovat pouze v Iráku,“ vysvětloval na čtvrteční tiskové konferenci.

Francie, která již poskytuje výzbroj kurdským ozbrojeným milicím proti IS, už před třemi dny zahájila pozorovací vojenské lety na Irákem. Účastní se jich francouzská bojová letadla z francouzské základny ve Spojených arabských emirátech.

Americký prezident Barack Obama projevil záměr podnikat útoky proti postavením Islámského státu i na syrském území. Rusko a vláda syrského prezidenta Bašára Asada, který tři roky čelí občanské válce, to ale označily za porušení mezinárodního práva.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video