Následky ruských náletů v provincii Idlíb (31. května 2016)

Následky ruských náletů v provincii Idlíb (31. května 2016) | foto: Reuters

Ruské bomby zabily v syrském Idlíbu šedesát lidí, tvrdí Ankara

  • 111
Při ruských náletech na syrské město Idlíb zahynulo přes 60 civilistů. Uvedla to turecká diplomacie. Opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva informovali, že ve městě ovládaném povstalci zahynulo nejméně 23 lidí. Moskva popřela, že by nálety provedla ruská letadla.

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie, uvedla, že jde o nejsilnější bombardování Idlíbu od konce února, kdy bylo uzavřeno příměří mezi vládou a rebely.

Letecké údery se ve městě zaměřily na několik cílů, jeden z nich se nacházel poblíž nemocnice. Mezi mrtvými je sedm dětí, uvedl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR. Počet obětí se nejspíš ještě zvýší, záchranáři stále pátrají v troskách zničených budov.

Moskva popřela, že by nálety provedly ruské letouny. „Ruská letadla neprováděla žádné bojové mise, nemluvě o nějakých náletech v provincii Idlíb,“ prohlásil mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Moskva zároveň kritizovala Turecko za jeho aktivity v Iráku. Podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova by Ankara z Iráku měla stáhnout veškeré vojáky. „To, že tam jsou stále jejich vojáci, je absolutně nepřijatelné,“ uvedl Lavrov. „Myslím, že to, co Turci dělají, si zaslouží mnohem větší pozornost našich západních partnerů,“ dodal. Turecká armáda již od loňského léta zasahuje proti kurdským bojovníkům na severu Iráku a na jihovýchodě Turecka.

Město Idlíb leží ve stejnojmenné provincii, která je ovládána nejrůznějšími povstaleckými skupinami včetně radikální fronty an-Nusra napojené na teroristickou síť al-Káida.

Rusko vyslalo vojenský kontingent do Sýrie loni v září. V polovině letošního března prezident Vladimir Putin oznámil, že se část jednotek ze země stáhne. Syrská organizace pro lidská práva dostává informace od široké sítě svých zdrojů uvnitř Sýrie. Zda za útoky stojí Syřané, Rusové nebo Američany vedená koalice, SOHR určuje podle místa náletů, typů letadel či použité munice.

Ofenziva u Rakká

Zatímco Rusové bombardují Idlíb, na severovýchodě Sýrie se rozšiřuje ofenziva proti Islámskému státu. Syrští povstalci podporovaní Američany v pondělí zaútočili na oblast okolo města Tabka, kde islamisté od roku 2014 drží vládní leteckou základnu.

Tabka, které leží asi 60 kilometrů západně od syrské bašty IS Rakká, bude velmi obtížným cílem, protože islamisté tam mají ukryto množství zbraní, uvedla SOHR. Demokratické síly Sýrie (SDF), jejichž členy jsou zejména Kurdové z milic YPG, zahájily útok na oblasti severně od města Rakka minulý týden. Cílem současné ofenzivy není dobýt město samotné, uvedly SDF ve svém prohlášení.

Povstalecké jednotky podporuje ze vzduchu letectvo koalice pod vedením Spojených států. Demokratické síly Sýrie jsou koalicí vedenou syrskými kurdskými milicemi. Nyní čítají kolem 25 000 kurdských bojovníků z milic YPG a zhruba 5000 Arabů. Někteří z povstaleckých bojovníků byli vycvičeni a vybaveni Spojenými státy.

Koalice, která patří již více než dva roky mezi klíčové spojence Američanů, se na severu Sýrie snaží vést intenzivní boj proti Islámskému státu. Demokratické síly Sýrie nyní ovládají území o rozloze asi 26.000 kilometrů čtverečních včetně 400kilometrového pásu podél turecké hranice.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video