Ze Sýrie utíká stále více uprchlíků. Na snímku Syřané překračují hranice u

Ze Sýrie utíká stále více uprchlíků. Na snímku Syřané překračují hranice u tureckého města Ceylanpinar. | foto: Reuters

Evropa roní slzy nad syrskými běženci. Jako azylanty je ale nepřijímá

  • 48
Ze Sýrie uprchlo před probíhajícími boji mezi rebely a syrským režimem na dva miliony uprchlíků. Ti žijí ve velmi těžkých podmínkách v utečeneckých táborech v sousedních zemích. Evropa má sice plná ústa slov o utrpení těchto lidí, ale unijní státy zatím odmítaly na své území uprchlíky vpustit.

Libanon, Turecko, Jordánsko, ale i nepokojný Irák, kde každý měsíc umírají stovky lidí při atentátech extremistů, to jsou místa, kde našla útočiště drtivá většina ze dvou milionů syrských uprchlíků, z nichž většinu tvoří ženy a děti.

Některé evropské státy se rozhoupaly k přijímání syrských uprchlíků až po nedávných výzvách Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a také utečeneckou vlnou zasažených států. Mezi nimi především Libanon se 720 tisíci uprchlíky přestává při necelých pěti milionech obyvatel situaci zvládat.

I tak je to ale jen stále menšina zemí Evropské unie a ze záplavy syrských uprchlíků přijímají jen kapky. Jak však uvádí ve své analýze německá rozhlasová stanice Deutsche Welle, druhou stranou mince je masivní ekonomická pomoc Evropské unie státům zasaženým utečeneckou vlnou. Unie zatím vydala na pomoc syrským utečencům 1,5 miliardy eur, tedy v přepočtu asi třicet sedm miliard korun. 

Azyl v EU dostane jen 10 tisíc Syřanů

Nejdále šlo zatím Švédsko, které povolilo všem Syřanům, jež se ocitli na jeho území, tam zůstat, jak dlouho budou chtít. Z dalších států Evropské unie je v udělování utečeneckých azylů nejštědřejší Německo, které přijme asi 5 tisíc syrských uprchlíků, což je asi třetina z těch Syřanů, kteří si podali zatím žádost o azyl ve Spolkové republice.

V Německu panují podle Deutsche Welle velké obavy z toho, že by mezi uprchlíky mohli být islámští extremisté a členové teroristických skupin. Mnoho Němců proto žádá, aby německý azyl dostávali přednostně syrští křesťané.

Tradiční imigrantské země - Velká Británie a Francie - jsou daleko skoupější, Paříž a Londýn vydaly zatím souhlas s přijetím dvou tisíc uprchlíků do každé ze zemí.

Řecko a Itálie sice Syřany na své území vpustí, ale pak je v rámci volného pohybu osob posílají do dalších zemí Evropské unie, které proti tomu marně protestují. Celkem Evropská unie zatím přijme pouhých deset tisíc uprchlíků, což je asi půl procenta z celkového počtu Syřanů, kteří před válkou uprchli do zahraničí.

V případě, že by Spojené státy, Francie a další země zaútočily na Sýrii, dá se podle odborníků očekávat nová uprchlická vlna.  


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video