Satelitní snímek zveřejněný Amnesty International. Žluté body na satelitním

Satelitní snímek zveřejněný Amnesty International. Žluté body na satelitním snímku znázorňují více než 600 kráterů po dělostřeleckých granátech v Anadanu nedaleko syrského Aleppa. | foto: Amnesty International USA / Digital Globe

Syrský režim vytlačuje rebely z bašty v Aleppu, snímky ukazují zkázu

  • 438
Syrská armáda zahájila pozemní ofenzivu ve městě Aleppo. Obrněné vozy a tanky vjely do čtvrti Salahaddín, kterou předtím povstalci vyklidili. Amnesty International varuje, že ani jedna ze stran nebere ohled na civilisty a zveřejnila satelitní snímky, které mají dokazovat těžké bombardování města a jeho okolí.

Syrská státní média už prohlásila, že vládní jednotky mají po tvrdých bojích plnou kontrolu nad strategickou čtvrtí Aleppa. Zabily prý desítky rebelů a vstoupily i do dalších části největšího syrského města. Do Salahaddínu vjely s podporou tanků a obrněných vozů.

Uprchlý premiér

Zdroje ze Syrské svobodné armády a jordánské vlády uvedly, že bývalý syrský premiér Rijád Hidžáb vstoupil do Jordánska až ve středu.
Sunnitský politik, který opustil řady Asadovy vládnoucí kliky, se údajně dva dny skrýval na "bezpečném místě" v Sýrii, poblíž hranice. V pondělí se objevily informace, že Hidžáb utekl do Jordánska. Povstalci nyní oznámili, že je rozšířili, aby "zmátli syrský režim". Nejmenovaný jordánský bezpečnostní činitel řekl, že Hidžábův útěk koordinovala jordánská armáda a FSA.

zdroj: ČTK

Někteří velitelé povstalců však zatím popírají, že by se ze čtvrti Salahaddín kompletně stáhli a armáda měla čtvrť pod kontrolou. Potvrzují jen pozemní ofenzivu armády.

Reportéři agentury Reuters nicméně ve středu ráno našli jedno z kontrolních stanovišť rebelů opuštěné. A jediný povstalec, kterého tam našli, jim potvrdil, že protirežimní bojovníci pozice opustili. Kromě toho další z velitelů Syrské osvobozenecké armády Wassel Ajúb už dříve připustil, že armáda čtvrtí postupuje ze západu na východ.

Čtvrť Salahaddín je prakticky jižní bránou do Aleppa a rebelové ji poslední tři týdny využívali jako svou základnu. V posledních dnech jim ale začala docházet munice, upozornila agentura Reuters. A režim Bašára Asada shromažďoval vojsko i techniku kolem Aleppa už od minulého měsíce.

Ohled na civilisty nebere nikdo

Podle organizace Syrian Observatory for Human Rights jsou současné boje v Aleppu vůbec nejtvrdší od jejich vypuknutí. Organizace uvedla, že po celé Sýrii zemřelo jen v úterý 225 lidí, z toho 129 civilistů, 50 povstalců a 46 vojáků. Celkem si už boje v Sýrii od začátku povstání vyžádaly přes dvacet tisíc životů.

Organizace Amnesty International mezitím zveřejnila snímky, které pořídily komerční satelity v období od 23. července do 1. srpna. Jeden z nich podle organizace zabývající se ochranou lidských práv ukazuje asi 600 kráterů, které způsobilo možná těžké bombardování u města Anadan, které leží nedaleko Aleppa. Tato místa jsou na fotografii označena žlutě (více satelitních fotografií si můžete prohlédnout na webu Amnesty International).

Amnesty International zároveň prohlásila, že armáda ani povstalci nechrání civilní obyvatelstvo. "Amnesty je znepokojena tím, že nasazení těžké bojové techniky v rezidenčních oblastech v Aleppu a kolem něj povede k dalšímu porušování lidských práv a porušování mezinárodního práva," uvedla organizace, podle níž ohled na civilisty nebere ani jedna z bojujících stran.

Satelitní snímky dále ukazují v oblasti nejméně 58 tanků či dělostřelecké jednotky. Ani jedna ze stran zatím snímky nijak neokomentovala, nezávislí experti oslovení televizí BBC nicméně v interpretaci snímku souhlasí s Amnesty International.

Enkláva pro alavity a potvrzené íránské gardy

Íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí dále ve středu připustil, že mezi Íránci zajatými o víkendu povstaleckou brigádou na předměstí Damašku jsou i členové elitních revolučních gard i armády, ovšem "ve výslužbě". Teherán doposud tvrdil, že íránští rukojmí jsou poutníci, kteří se vydali ke svatyni vnučky proroka Mohameda. Syrští povstalci naopak tvrdí, že to byli špěhové na výzvědné misi.

Jordánský král Abdalláh ve středu k situaci v Sýrii uvedl, že pokud by se prezidentu Asadovi nepodařilo mít pod kontrolou celou zemi zmítanou ozbrojeným konfliktem, pak by se mohl pokusit o vytvoření enklávy pro svou sektu šíitských alavitů. Tento "plán B" by ale byl zřejmě nejhorším možným scénářem, jelikož by znamenal rozbití "velké Sýrie" a vznik problémů, jejichž vyřešení by trvalo desítky let, prohlásil král.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video