Syřané zadržení v Hondurasu s kradenými řeckými pasy. (18. listopadu 2015)

Syřané zadržení v Hondurasu s kradenými řeckými pasy. (18. listopadu 2015) | foto: Reuters

Syřané míří po březích Karibiku do Ameriky, vydávají se za Řeky

  • 102
Zatímco mezi lidmi prchajícími do Evropy roste poptávka po falešných syrských pasech, v Latinské Americe se Syřané často vydávají za Řeky. Kromě Hondurasu zaznamenali takové případy také v Kostarice či Paraguayi.

Kostarická policie minulý čtvrtek v hotelu v centru metropole San José zadržela Syřanku s falešným řeckým pasem. Podle úřadů do země přijela z Peru.

Uprchlická krize

Jen o dva dny dříve se v dalším středoamerickém státě Hondurasu ocitlo ve vazební cele pět mužů. I oni podle BBC pocházejí ze Sýrie a i oni se vydávali za Řeky. Agentura Reuters uvedla, že každý z nich zaplatil pašerákům za cestu do USA deset tisíc dolarů (asi čtvrt milionu korun).

„Tito občané budou odvezeni a vyšetřováni. Už nyní máme potvrzení, že u sebe měli pasy, které byly ukradeny v Řecku. Předpokládáme, že se chtěli po pevnině nelegálně dostat do Spojených států,“ uvedl pro CNN mluvčí honduraské policie Aníbal Baca.

Honduraští úředníci upřesnili, že zadržení muži jsou nejspíše uprchlíci a že se nenašel žádný důkaz, že by se jednalo o radikální islamisty. Čtyři z nich jsou ještě studenti a do Hondurasu přicestovali přes Libanon, Turecko, Brazílii, Argentinu a Kostariku.

Jednoho muže z Hondurasu úřady vyhostily v pátek 13. listopadu hned na letišti poté, co přiletěl do hlavního města. S řeckými doklady cestovali také tři lidé objevení policií na karibském ostrůvku St. Maarten. Údajně se přiznali, že pocházejí ze Sýrie.

A jako Antonios Kallinteris se představil Syřan zadržený minulý týden v neděli v Paraguayi. Podle Latino Fox News jej sousední Argentina později identifikovala jako Aliho Walida, kterého hledá Interpol kvůli bankovnímu podvodu a „s terorismem spojenému zločinu“.

Na uprchlíky čekají kojoti a narkogangy

Uprchlíci podle listu Washington Post zneužívají laxních hraničních kontrol v zemích, jako je Ekvádor nebo Brazílie. Jakmile se do Latinské Ameriky dostanou, obrátí se na tamní pašeráky. „Rozhodl se, že půjde kamkoliv, kde je bezpečí,“ říká bratr devatenáctiletého křesťana Louranse Samaana, který je jedním z pěti zatčených Syřanů v Hondurasu.

„Pašeráci jsou vždy o krok napřed a vždy si účtují si horentní částky, aby přepravili lidi do bezpečí,“ popsala expertka na migraci Jennifer Podkulová.

Cesta za štěstím v USA je ale velmi nebezpečná. Pašerákům lidí se pro jejich nevybíravé praktiky přezdívá kojoti, běžencům hrozí i únos či smrt žízní a vedrem. Na cestě přes Střední Ameriku musí počítat i s drogovými kartely, které například Honduras změnily v nejvražednější stát světa (více čtěte zde).

Podle honduraských médií, která se odkazují na nejmenovaného představitele bezpečnostních služeb, už letos policie zadržela více než dvanáct tisíc cizinců, kteří nelegálně překročili hranice.

Odborníci na migraci říkají, že běženci z Iráku, Afghánistánu, Sýrie a dalších zemí volí cestu do USA přes střední Ameriku a Mexiko už mnoho let. V Brazílii pak syrští muslimové legálně osidlují místní slumy (více zde).

V Latinské Americe i Spojených státech vzrostly obavy z terorismu po brutálních teroristických útocích v Paříži, při kterých v pátek 13. listopadu zemřelo 130 lidí a stovky dalších utrpěly zranění (o masakru čtěte více zde).

Americká Sněmovna reprezentantů proto přijala návrh zákona, který omezí přijímání syrských a iráckých uprchlíků do Spojených států. Americký prezident Barack Obama už dříve varoval, že pokud návrh projde i horní komorou Kongresu, bude ho vetovat (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video