Syřané protestují proti režimu Bašára Asada, který zemi vládne 11 let (23. duben 2011)

Syřané protestují proti režimu Bašára Asada, který zemi vládne 11 let (23. duben 2011) | foto: AP

Syřané pohřbívají oběti „velkopátečního masakru“, ulice zkrápí krev dalších

  • 16
V Sýrii protestují desetitisíce lidí, kteří se vydali pohřbít oběti pátečních krvavých nepokojů. Mrtvých je už přes sto. Policie prezidenta Bašára Asada prý do davu lidí střílí. Do odpoledních hodin zemřelo nejméně dvanáct lidí.

"Viděl jsem tři lidi, kteří spadli na zem, jednomu tryskala z pusy krev. Nevím, jestli měl poraněný hrudník, nebo břicho," líčil jeden ze svědků na damašském předměstí Duma. Další svědek uvedl, že na místě je řada opuštěných rakví na nosítkách. Lidé, kteří je nesli, prý museli utéct před palbou bezpečnostních složek.

Syřané vyrazili do ulic, aby se rozloučili se svými blízkými, kteří zemřeli při pátečním mohutném krveprolití. Tisíce dalších pohřby v různých městech využily k dalšímu srocování a protestování proti vládě prezidenta Bašára Asada. Třeba do Azrá bylo z Dará vypraveno přes 150 autobusů plných demonstrantů.

Asad v Sýrii vládne už jedenáct let. V úterý sice definitivně zrušil výjimečný stav, který v zemi platil od začátku 60. let, podepsal dekrety o omezení pravomocí státního bezpečnostního soudu a o záruce pokojných demonstrací. Syřany to však neusmířilo, spíše je to povzbudilo a žádají jeho úplný odchod.

Oběti pátečních nepokojů v Sýrii vyfocené na mobilní telefon (23. duben 2011)
Oběti pátečních nepokojů v Sýrii vyfocené na mobilní telefon (23. duben 2011)
Oběti pátečních nepokojů v Sýrii vyfocené na mobilní telefon (23. duben 2011)

Oběti pátečních nepokojů v Sýrii vyfocené na mobilní telefon (23. dubna 2011)

Obyvatelé Sýrie zahájili protesty v polovině března, za několik týdnů zemřelo na dvě stě lidí. V pátek po hlavním modlitbách ale stačilo několik hodina počet obětí se zvýšil o polovinu. Střílelo se v Damašku, v Dajr az-Zauru, Kámišlí, Banijásu, Hamá, Homsu i Dará a podle humanitárních organizací zemřelo nejméně 111 lidí.

Syrská opozice na svém webu zveřejnila seznam obětí "velkopátečního masakru", 47 lidí zemřelo na předměstích Damašku, v jihosyrském městě Azrá pak zahynulo 31 lidí, v Homsu 27, v Hamá pět a jeden člověk v Lattákíji.

Běžní obyvatelé mají strach. "Začíná se to podobat sněhové kouli, která se každý týden nabaluje a zvětšuje. Strach roste, ulice vře," citovala ČTK jednoho svědka, který se obává, že "při pohřbech bude prolita další krev, což povede k novým protestům a dalším mrtvým".

A jeho slova se naplňují. Kromě Dumy se střílí i v damašské čtvrtí Barzá, kam podle Reuters svolávají lékaře k desítkám raněných. V Sýrii do odpoledních hodin zemřelo nejméně dvanáct lidí, uvedla britská stanice BBC. Dva poslanci syrského parlamentu, Chalíl Al-Rifaj a Násir al-Hariri, kvůli tvrdým zásahům policie a vojáků rezignovali. Oznámila to katarská televize Al-Džazíra.

Použití síly vyvolalo odpor i na mezinárodní scéně. Chování Asadových jednotek zkritizoval kupříkladu i americký prezident Barack Obama nebo generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Syrská státní zpravodajská agentura sice také přinesla několik zpráv o protestech. Uvedla ale, že násilnosti páchají ozbrojené gangy kriminálníků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video