Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stačí drobeček a člověk zemře. USA bojují se záplavou syntetických opioidů

  18:43
Fentanyl. Slovo, které běžnému člověku příliš neřekne. Přesto je právě tato látka, či její deriváty, zodpovědná za velký počet úmrtí ve Spojených státech a nejen tam. Různé formy syntetických opioidů se navíc mění tak rychle, že na ně státy nestačí reagovat. Většina dodávek smrtících drog údajně pochází z Číny, ta to však popírá.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Jedním z nejnebezpečnějších derivátů fentanylu je carfentanil. Používá se například k uspání slonů a jiných velkých zvířat. Pro imobilizaci slona vážícího šest tun je potřeba jen asi deset miligramů této látky.

Carfentanil je tisíckrát silnější než morfin a stokrát silnější než samotný fentanyl. „Je to zbraň. Firmy by ho neměly jen tak zasílat komukoli,“ upozornil agenturu AP Adrew Weber, bývalý asistent amerického náměstka obrany pro program nukleární, chemické a biologické ochrany.

Avšak právě to se děje. Přestože je carfentanil vysoce nebezpečný - k usmrcení člověka stačí objem makového semínka - v Číně je legální a prodává se on-line. „Můžeme dodat carfentanil, určitě. Je to jeden z nejprodávanějších produktů,“ sdělila prodejkyně čínské firmy Jilin Tely Import and Export, když se drogu pokusili zakoupit reportéři agentury AP.

Podle vyjádření amerického protidrogového úřadu (DEA) probíhá mezi americkými a čínskými drogovými gangy nebývalá spolupráce. „Vím, že se Čína prodejem carfentanilu do USA velmi zabývá. Bylo to i předmětem diskuze na některých setkáních nejvyšších představitelů,“ řekl pro AP speciální agent DEA Russell Baer.

Zkušenost z Moskvy

To, jak jsou deriváty fentanylu nebezpečné, se ukázalo v roce 2002, kdy je ruské úřady použily ve formě aerosolu k osvobození moskevského divadla z rukou čečenských teroristů. „K neutralizaci teroristů byla použita látka na bázi fentanylových derivátů,“ řekl tehdejší ruský ministr zdravotnictví Jurij Ševčenko.

Co je fentanyl?

Fentanyl patří do skupiny syntetických opioidů. Působí podobně jako morfin (přírodní opiát) - váže se v centrální nervové soustavě na opioidní receptory a má analgetický efekt. Je asi 80 až 100 krát účinnější než morfin a zhruba 50 krát silnější než heroin, ale působí kratší dobu. Původně se začal využívat ve zdravotnictví jako analgetikum a na podporu anestezie. Pro potlačení chronické bolesti se fentanyl podává ve formě náplastí. U intenzivních bolestí může být podáván ve formě lízátka či nosního spreje/kapek.

Poprvé byl fentanyl syntetizován belgickým chemikem Dr. Paulem Janssenem v roce 1959. Nedlouho poté začal být ve většině zemí kontrolován kvůli možnému zneužití. První případy zneužití se totiž vyskytly už v 70. letech u nemocničního personálu. Vzhledem k tomu, jak je fentanyl silný, ředí se laktózou. Je využíván zejména jako levnější náhražka heroinu, avšak může s ním být lehce zaměněn. Vzhledem k jeho účinnosti tak dojde mnohem snáze k předávkování. Navíc je i nelegálně vyráběn a přidáván do padělků léků proti bolesti, které jsou posléze zneužívány závislými.

V Evropské unii je nejvyšší množství zneužívaného fentanylu dlouhodobě v pobaltské oblasti, kde se začal objevovat od roku 2002. Fentanyl se prodává pod názvy „China white“ či smíchán i s jinými látkami jako „crocodile“.

Do České republiky začal fentanyl pronikat také v roce 2002, avšak není tolik rozšířený. Další deriváty fentanylu, které je možné spatřit v severní a západní Evropě, na české drogové scéně také nejsou ve velkém množství k nalezení. Spíše je zneužíván samotný fentanyl a jiné analgetika. Problematický v tomto ohledu byl v minulosti kraj Plzeňský, Karlovarský a Moravskoslezský.

Zdroj: Policie ČR, Wikipedie, The Guardian

Látka teroristy zneškodnila, avšak doplatilo na ni i mnoho nevinných lidí. Během „záchranné“ akce a v následujících dnech zemřelo asi 170 lidí - jak únosců, tak rukojmích, úmrtnost tedy přesáhla 15 % (více si můžete přečíst zde).

Nárůst předávkovaných

Carfentanil se přesto prodává na americkém Středozápadě buď smíchaný s heroinem, či ve formě prášků, které vypadají jako léky na bolest obsahující opioidy, upozornilo sdružení amerických rozhlasových stanic NPR. Úřady v Ohiu dokonce vyhlásily stav nouze - místo čtyř až pěti předávkování denně docházelo v září až k 50 denně.

Podobnou zkušenost mají v Kanadě. V červnu objevily kanadské úřady kilogram carfentanilu. To představuje asi 50 milionů smrtících dávek, tedy víc než je populace celé Kanady. Velitel Královské kanadské jízdní policie v Calgary k tomu agentuře AP řekl: „U kokainu či heroinu víme, k čemu slouží. S carfentanilem je to úplně odlišné. Nechápeme, proč se k nám tak silná látka dostává.“

Čína obvinění popírá

Čína se do jisté míry snaží fentanylové deriváty omezit, například acetylfentanyl, který je asi 15krát potentnější než morfin, přidaly čínské úřady k dalším 115 syntetickým drogám, které jsou pod dohledem úřadů a nejsou tak volně prodejné. A výsledek je rychle znát: acetylfentanyl se na seznam dostal v dubnu 2016, šest měsíců poté klesl měsíční počet zabaveného acetylfentanylu o 60 %.

Americké úřady přesto označují právě Čínu jako zdroj všech derivátů fentanylu či chemikálií, ze kterých se fentanyl a podobné látky vyrábí. To ovšem Čína popírá a poukazuje na nedostatek důkazů, které Američané poskytli. V tom mají čínští představitelé pravdu, protože žádná vládní agentura neposkytla úplná data ohledně zadržení fentanylu a jeho derivátů podle země původu.

Navíc, jak píše AP, Číně opravdu záleží na tom, aby nebyla mezinárodně spojována s obchodem s opioidy. I proto přijímá zákony na kontrolu drog rychleji než některé jiné státy. A trpí i vlastními problémy - ketamin, anestetikum využívané hojně v rozvojových zemích, je v Číně zneužíváno jako droga. Volání Číny po mezinárodní kontrole ketaminu ovšem vyšlo naprázdno.

Spolupráce Číny a Spojených států je nicméně klíčová, pokud má dojít k poklesu úmrtí na předávkování syntetickými opioidy. Vždyť minulý rok byl pro USA smutně rekordní - na předávkování syntetickými opioidy zemřelo 9 580 lidí. Z největší části za to jsou zodpovědné dvě syntetické látky původně využívané ve zdravotnictví jako léky proti bolesti: fentanyl a tramadol. U mužů se jedná o nárůst oproti roku 2014 o 90,9 %. Když Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zkoumalo drogy zadržené mezi roky 2013 a 2014, zjistilo, že množství drog s nelegálně vyrobeným fentanylem vzrostlo o 426 %.

Opiody na bolesti Američanů

Za epidemii předávkování opioidy jsou však zodpovědné i léky proti bolesti, jako je třeba Oxycontin nebo Vicodin. Ty způsobily v roce 2015 v USA smrt 17 536 lidem.

V 90. letech se totiž američtí lékaři snažili vyřešit problém desítek milionů Američanů, kteří trpěli bolestmi. Řešením se zdály být léky proti bolesti založené právě na opioidech. Mohutně je prosazovaly farmaceutické firmy, které v tom spatřovaly možnost velkého zisku.

Pomocí reklam a tvrzení, za které později musely zaplatit nemalé peníze, prosadily léky jako Oxycontin a Vicodin, ale také Percocet. Mnoho lidí se na nich brzy stalo závislými. I kvůli tomu bylo v roce 2014 spojeno 66,4 % předávkování právě s opioidy.

Nezvladatelná rychlost trhu

Se současnými syntetickými opioidy - například v podobě už zmíněných derivátů fentanylu - je však boj ještě složitější. V okamžiku, kdy je jeden zakázán, je na trhu další.

Příkladem mohou být drogy označené jako W-18, nebo U-47700. The Guardian přinesl příběh muže, který stráví deset let ve vězení za pašování fentanylu do USA. Teoreticky mohl být trest pro něj ještě přísnější, pašoval totiž ještě zhruba 1,3 kilogramu látky W-18, která je dokonce nebezpečnější než fentanyl - jenže za to souzen nebyl. Důvod? W-18 není na seznamu zakázaných látek.

Stejně jako 4-fluoroisobutyrylfentanyl, který je odvozený od fentanylu. Tato látka byla chemiky DEA teprve nedávno objevena a přidána k zhruba dalším 1 500 známým drogám. Přesto jde o nekonečný zápas - ještě dříve, než na ni protidrogová centrála přišla, prodávaly ji čínské firmy, například Shanghai Xianchong Chemical Co., za zhruba 150 tisíc korun za kilogram.

Česko syntetickým opiodům odolává, jinde v Evropě je to jinak

Syntetické opioidy už působí problémy i v Evropě, byť Česko zatím zůstává ušetřeno. „Legálně kupované syntetické drogy nejsou v Česku, naštěstí, příliš velký problém. Zatím. Na evropské úrovni to je ovšem jiné. Například látku fluorofentanyl hlásili relativně nedávno ve Francii. Nejnovější je látka akryloylfentanyl, která je distribuována ve formě nosních kapek a která je zatím de facto legální. V souvislosti s touto látkou je hlášeno 42 úmrtí - po jednom ve Finsku, Dánsku a Lotyšsku a 39 ve Švédsku,“ řekl pro iDNES.cz vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

Důvodem, proč zatím opioidy nejsou pro českou drogovou scénu tolik atraktivní, je podle něj dostupnost heroinu. „Pokud je nedostupný, hledají uživatelé jiné možnosti,“ uvádí Mravčík.

Z hlediska opioidů dochází zejména k zneužívání opiátových analgetik (více o tom jsme psali zde). Nejedná se tedy tolik o syntetické opioidy.

„Pokud jde o nové syntetické drogy u nás, tak jsou známky o užívání, i když nízkém, katinonů (chemicky podobné amfetaminům, pozn. red.). Syntetické kanabinoidy (látky vyskytující se původně v konopí) se neberou a deriváty fentanylu také ne. Do budoucna ovšem syntetické opioidy označujeme jako hrozbu,“ dodal Mravčík.

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Za tragický požár alzheimer centra chce žalobkyně poslat dva lidi do vězení

Kvůli tragickému požáru v Domově Alzheimer v Roztokách z června roku 2022 navrhuje státní zástupkyně poslat jednatele společnosti Chott Martina Chotta a jeho zaměstnance, svářeče Luďka Rohlíčka, na...

1. dubna 2025  15:45

Prezident přijal ministra Blažka. Hovořili o personálních změnách v justici

Prezident Petr Pavel se na Pražském hradě setkal s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. Ten společně s premiérem Petrem Fialou uvedl v úterý do funkce nejvyšší státní zástupkyně Lenku Bradáčovou....

1. dubna 2025  13:35,  aktualizováno  15:41

Na Petříně ležel postřelený senior. Policie prověřuje pokus o sebevraždu

V úterý po poledni na pražském Petříně našli kolemjdoucí postřeleného seniora. Na místě kvůli tomu zasahovaly všechny složky IZS. Při převozu do nemocnice byl podle záchranářů naživu. Policie případ...

1. dubna 2025  15:36

Po pár dnech na svobodě loupil ve zlatnictví, aby měl na drogy. Dostal devět let

Devíti lety vězení potrestal olomoucký krajský soud mnohonásobného recidivistu Martina Vilčeka za loňskou loupež prstenů v hodnotě více než čtvrt milionu korun. Poté, co vytrhl prodavačce kazetu s...

1. dubna 2025  12:05,  aktualizováno  15:27

Na Islandu se otevřela půlkilometrová sopečná trhlina, láva se valí k městu

U islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala chrlit lávu. Úřady již dříve na poloostrově Reykjanes, kde se Grindavík nachází, zaznamenaly stovky menších zemětřesení a...

1. dubna 2025  15:26

Netanjahu vzal rychle zpět výběr nového šéfa Šin Bet, i pod tlakem USA

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý oznámil, že přehodnotil svůj výběr nového kandidáta na šéfa vnitřní bezpečnostní služby Šin Bet, jímž se měl stát bývalý velitel námořnictva Eli Šarvit....

1. dubna 2025  14:43

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lidl drive-in, tramvaj na Hrad či jóga s hady. Jakým vtípkům lidé uvěřili na apríla

Apríl jako každý rok přinesl vtipy na sociálních sítích. Lidl představil fiktivní revoluční službu drive-in, kde zákazníci nakupují přímo z auta. FC Baník Ostrava pobavil fanoušky údajnou montovanou...

1. dubna 2025  14:41

Řidička na silnici narazila do pohovky. Šofér, který kus nábytku ztratil, jel dál

Kuriózní nehoda se stala v pondělí brzy ráno mezi obcemi Slatiňany a Výsonín na Chrudimsku. Řidička osobního vozu tam na silnici narazila do pohovky, která patrně někomu spadla z vozu kvůli...

1. dubna 2025  14:39

Policie dál vyšetřuje pokus o vraždu v Mladé Boleslavi. Pátrá po svědcích bitky

Kriminalisté pátrají po svědcích potyčky z loňského listopadu v Mladé Boleslavi. Při souboji několika mužů byl jeden z nich vážně zraněn a šlo mu o život. Policisté podezřelého z tohoto činu zadrželi...

1. dubna 2025  14:15

Kulturu prostě nezastavíš. Podívejte se, jak se hrálo před paneláky či na eskalátoru

Pět let, přes 500 zúčastněných umělců a umělkyň, 25 nejrůznějších projektů. Iniciativa #kulturunezastavis, která vznikla v reakci na protipandemická opatření, slaví půlkulaté výročí. Přinesla...

1. dubna 2025  14:12

Golf, válka a ledoborce. Finský prezident uhranul Trumpa, je spojkou pro Kyjev

Finský prezident Alexander Stubb ví, jak si na svou stranu obrátit svůj americký protějšek. Při víkendové neformální návštěvě floridského sídla Mar-a-lago si společně s Donaldem Trumpem střihli...

1. dubna 2025  14:12

Minus 91,2 miliardy. Ministerstvo řeklo, jak stát hospodařil v prvním čtvrtletí

V prvních třech měsících letošního roku dosáhl schodek státního rozpočtu částky 91,2 miliardy korun. Výsledek je o necelých 14 miliard lepší než loni touto dobou, sdělilo v úterý ministerstvo...

1. dubna 2025  14:09