Odborníky překvapila výše trestu i rychlost, s jakou ho soudkyně v Mostě vydala. Ilustrační foto

Odborníky překvapila výše trestu i rychlost, s jakou ho soudkyně v Mostě vydala. Ilustrační foto | foto: Martin Adamec, MF DNES

Syn soudkyně dostal divný trest za jízdu v opilosti

  • 185
Čtyřiadvacetiletý Martin Tille z Teplic jel zcela opilý na skútru, ujížděl policejní hlídce a nakonec zavinil nehodu. Syn předsedkyně Okresního soudu v Teplicích Evy Tilleové za to dostal 200 hodin obecně prospěšných prací, řídit nesmí dva roky. Vyšlo ale najevo, že soud neproběhl, jak měl.

Muž byl sice odsouzen, ale soudem, který se případem neměl zabývat. Navíc byl potrestán podezřele rychle. Kauzu už řeší ministerstvo spravedlnosti.

Opilý Tille řídil v noci 15. dubna v ulicích Teplic skútr. Policisté si všimli jeho zmatené jízdy a chtěli ho zastavit, mladík se jim ale snažil ujet. Jenže byl tak opilý, že v zatáčce nezvládl řízení a narazil do zábradlí.

Lékařské vyšetření odhalilo 2,54 promile alkoholu v krvi. Jednání s policií ale nebylo ani pak bezproblémové. Mezi teplickými dopraváky se dodnes vypráví, jak Tille na služebně křičel, že "asi nevědí, kdo je" a že "je svlékne z uniforem".

Muž byl obviněn z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu hrozilo šest měsíců až tři roky a zákaz řízení.

Tepličtí žalobci se cítili podjatí
Státní zastupitelství v Teplicích odmítlo celý případ řešit. Žalobci se cítili podjatí a případ předali Krajskému státnímu zastupitelství v Ústí, to věc poslalo do Mostu.

"Je to běžný postup, udělali bychom to vždycky," uvedl teplický státní zástupce Miroslav Kyselák.

"Musíme brát v úvahu moje služební vztahy k paní Tilleové, které jako předsedkyni soudu předáváme případy. Tudíž se celý náš úřad z případu vyloučil, aby nikdo nemohl namítat, že jednáme v něčí prospěch nebo neprospěch," vysvětlil Kyselák.

Jeho kolegové v Mostě Tilleho obžalovali a 30. května spis poslali na mostecký soud. Obžalovaný se přiznal, svého provinění litoval, navíc dosud nebyl trestán. Za pouhých sedm dní byl odsouzen.

Časový postup od nehody k odsouzení

15. dubna v 1:45 v noci jel Martin Tille na skútru po Teplicích. Ujížděl policistům a havaroval. V krvi měl 2,54 promile alkoholu.

28. května ho mostecký státní zástupce obžaloval

30. května dostal spis Okresní soud v Mostě

7. června mostecká soudkyně Tilleho odsoudila

Právě v tom okamžiku ale došlo k chybě, která odporuje zákonu. Podle krajské státní zástupkyně a poradkyně ministra spravedlnosti Lenky Bradáčové neměl mostecký soud případ vůbec řešit.

"Měli jej poslat zpět do Teplic, protože každý obžalovaný má právo na takzvaného zákonného soudce v místě svého bydliště," říká Bradáčová.

"Nikomu nesmí být toto právo odňato," potvrdil mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil.

Proč se proces nekonal v Teplicích, není zcela jasné. Téměř jisté je však to, že sami zdejší soudci by se z procesu nechali vyloučit, těžko by chtěli trestat syna nadřízené.

Mostecká soudkyně Jaroslava Richterová, která Tilleho odsoudila, tvrdí, že jen dělala práci, kterou dostala na stůl. "Odsoudila jsem to trestním příkazem, a tím to pro mě skončilo. Mně to bylo přidělené. Co mi přidělí, to udělám," uvedla.

Bude nový soud?
Mluvčí soudu Bohumila Huňáčková však případ popisuje jinak. "Soudkyně měla skutečně věc postoupit do Teplic. Nevyčkala a rozhodla sama, mně ale nepřísluší hodnotit, zda postupovala správně. Ona je nezávislá ve svém rozhodování," uvedla.

"Žádné vazby mezi paní Richterovou a paní Tilleovou nejsou. Vzájemně se neznají," doplnila a trvala na tom, aby MF DNES tuto větu zveřejnila.

Předsedkyně teplického soudu Eva Tilleová se k věci nechtěla vyjadřovat. "Ať se tím zabývá ministerstvo a výsledky synovi sdělí. To je jeho problém, ne můj," uvedla.

Případ už řeší odbor dohledu a stížností ministerstva spravedlnosti. "Zaujmeme na základě spisu stanovisko," uvedla mluvčí resortu Zuzana Kuncová. "Lze uvažovat o obnově řízení nebo stížnosti pro porušení zákona," dodala.

Vedení resortu se také podivilo nad rychlostí mosteckého soudu. "Trestní příkazy dělám urychleně," reagovala Richterová.

Odborník na dopravu: Trest je nepřiměřeně nízký
Podle odborníka na dopravu, právníka Autoklubu ČR Zdeňka Svátka, byl navíc trest nepřiměřeně nízký. "Žasnu nad ním," říká. "Vzhledem k množství alkoholu v krvi a obrovskému provinění pochybuji, zda bylo možné uložit jen veřejně prospěšné práce," vysvětluje.

,

Video