S politikou nechci teď mít nic společného. Ale nikdy neříkej nikdy, říká Jan Fischer mladší.

S politikou nechci teď mít nic společného. Ale nikdy neříkej nikdy, říká Jan Fischer mladší. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Syn premiéra Fischera vystoupil z ODS, naštval ho Topolánek

  • 626
Syn českého premiéra Jan Fischer mladší napsal otevřený dopis předsedovi ODS Mirku Topolánkovi. Oznámil v něm, že vystupuje z ODS kvůli Topolánkovým výrokům o voličích, Židech a homosexuálech. "S politikou teď už nechci mít nic společného," řekl iDNES.cz Fischer junior.

"Hlavním impulzem mého odchodu z ODS jsou Vámi vyřčené výroky, kterými se velmi 'netaktním' způsobem vyjadřujete na adresu homosexuálů, Židů, církví a občanů České republiky. Stále chci věřit, že nejste homofob ani antisemita, pouze se jako homofob a antisemita na veřejnosti vyjadřujete," napsal Fischer mladší.

Co přesně řekl Topolánek?

Úplný přepis neformálního rozhovoru pro magazín Lui

Připomíná, že do ODS vstoupil hned v 18 letech v roce 2007. "Vedlo mě k tomu moje liberální přesvědčení," dodal pro iDNES.cz Jan Fischer junior. Dnes členství "po zralé úvaze" ukončil.

ODS podle jeho názoru není v dobré kondici, ubližují jí vnitrostranické rozpory, které v Praze 5 poznal zblízka. Vadil mu vliv kontroverzního starosty Milana Jančíka, který loni na podzim pronikl i do vedení celopražské ODS. (více o tom si přečtěte zde)

"Má nespokojenost se současným stavem ODS je natolik silná, že stranu nemohu dále podporovat v jejím směřování ani v předvolební kampani," píše se v závěru otevřeného dopisu Topolánkovi.

Fischer mladší znovu svému bývalému předsedovi připomněl výroky o židovském charakteru. "Nepřísluší mi hodnotit Váš charakter. Jen jsem rád, že mohu s čistým svědomím konstatovat, že můj otec je slušný člověk, který není za rok působení ve vrcholné politice spojován s žádnými aférami," je přesvědčen Jan Fischer mladší.

Argumentuje také oblibou svého otce, dlouholetého šéfa Českého statistického úřadu, v průzkumech popularity, která ve srovnání s politiky láme rekordy. Podle něj je to tím, že současný premiér nepohrdá občany.

Fischer otec svého potomka podpořil: "Je to jeho osobní krok, vůbec se nedivím, že k němu dospěl," řekl MF DNES. Reagoval také na výrok Topolánka pro Hospodářské noviny, že je slabým premiérem. Na slovech předsedy ODS mu prý přestalo záležet. (více o "slabém premiérovi" čtěte zde)

Fischer ml.: S politikou už nekamarádím

S jakými ambicemi jste vstupoval do ODS?
Vedlo mě k tomu moje liberální přesvědčení a přesvědčení, že získám zkušenosti, abych té straně mohl na lokální, případně i vyšší úrovni pomáhat. Kdyby mě to zaujalo.

Takže jste počítal i s tím, že byste dosáhl ve straně na vyšší pozici?
Každý mladý člověk, který do politiky vstoupí, má určitě představu, že by se mohl aspoň na lokální úrovni nějak prosadit.

V rodině se shodnete na tom liberálním přesvědčení?
Třeba s tátou se shodneme, nejsme v konfliktu.

Co teď bude s vaším politickým životem? Hodláte někam vstoupit?
Pro mě to bylo celkově zklamání, takže já se teď nikam nepohrnu.

Jak se na vašem pohledu podepsal poslední rok, kdy byl otec premiérem?
Člověk pochopil nebo poznal některé lidi víc z blízka, jak se vyjadřují mimo kamery. Takže to samozřejmě moje názory ovlivnilo, na některé lidi třeba.

Byly Topolánkovy výroky tou příslovečnou "poslední kapkou"?
Nevím, jestli poslední kapkou... Ale já jsem se rozhodl, že takovou stranu, stranu pod vedením pana Topolánka nemůžu podporovat. Byl to jeden z impulzů.

Měl byste tip, kdo by tedy ODS měl vést?
Do toho se pouštět nebudu.

Neřekla si i vaše rodina, že teď už s politikou nechce mít nic společného?
Tak samozřejmě budeme chodit k volbám, hlasovat pro strany, kterým věříme, ale já osobně už s politikou nekamarádím, v současné době. Ale nikdy neříkej nikdy. (směje se)

Váš otec řekl, že nepřijal nabídky jít do voleb. Vy byste ho tedy v kandidatuře ani nepodporoval?
Určitě ne. Já bych byl ten poslední.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video