Josef Dřevěnka u soudu.

Josef Dřevěnka u soudu. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Syn podstrčil otci falešné peníze, dostal podmínku

  • 12
Za práci se skenerem a kopírkou usedl před senátem plzeňského krajského soudu pětatřicetiletý Josef Dřevěnka. Na zařízení totiž kopíroval peníze. I když se dušoval, že s falešnými tisícovkami v žádném případě nechtěl platit, odešel od soudu s podmínkou.

Loni v září měl obžalovaný finanční problémy. Splátky půjček platil pozdě a věřitel ze soukromé firmy mu vyhrožoval soudem.

Dřevěnka se rozhodl, že si peníze "půjčí" od svého sedmdesátiletého otce. Věděl, že důchodce má v baru obálku s penězi pro neplánovaná vydání.

"Z obálky vzal tisícikorunové a dvoutisícikorunové bankovky a na multifunkčním zařízení z nich udělal kopie. Padělky pak vložil místo pravých bankovek do obálky. Otec obžalovaného se třemi padělanými tisícikorunami pokusil zaplatit inkaso," popsala státní zástupkyně Ivana Kondrová.
 
Souzený muž se ke všemu přiznal a litoval. "Když jsem jezdil jako řidič a rozvážel maso, jednou jsem ztratil peněženku s tržbou. Musel jsem si vzít dvě půjčky, abych zaměstnavateli škodu splatil. Pak jsem přišel o práci a neměl jsem na splácení půjček. Věděl jsem, že otec dává do obálky peníze. Ale nepředpokládal jsem, že by s nimi platil," přiznal u soudu.

Na falešné peníze přišel Dřevěnkův otec po měsíci. Když mu pošťačka přinesla důchod, vzal z obálky tři tisícikoruny a místo nich dal jiné bankovky. S penězi z obálky pak šel zaplatit nájem.

"Žena na poště se na bankovky podívala a řekla, že jsou falešné. Vzal jsem si je zpátky a doma porovnal se sousedem s jeho penězi. Pak jsem vzal celou obálku a šel za vedoucí pošty. řekl jsem jí, že nejméně dva důchody jsem dostal ve falešných penězích. Když řekla, že to není možné, šel jsem s obálkou na policii," popsal při výslechu na policii důchodce.

Před soudem nesvědčil, v červnu zemřel. Syn mu ještě loni stačil pravé peníze vrátit.

Podle soudního znalce bylo na penězích poznatelné, že nejsou pravé. "Kdyby bankovku přijala například obsluha v noci v baru a nekontrolovala by ji, mohla by ji jako pravou přijmout," připustil znalec.

Soud Josefu Dřevenkovi nakonec vyměřil roční podmíněný trest s tříletou zkušební dobou. Verdikt není pravomocný, žalobkyně si nechala lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolá.


Video