Clara Rojasová a její syn Emmanuel.

Clara Rojasová a její syn Emmanuel. | foto: Profimedia.cz

Sedm měsíců se staral o syna unesené ženy, teď za to půjde do vězení

  • 6
Její příběh před pěti lety plnil titulní strany světových médií. Kolumbijská právnička Clara Rojasová padla o šest let dříve do zajetí extremistů. V zajetí také otěhotněla, malého syna jí však vzali a nemocného ho předali místnímu vesničanovi. Ten se o něj sedm měsíců staral. Teď ho za to soud poslal do vězení, dítě prý unesl.

Jose Crisanto Gómez byl odsouzen na 33 let odnětí svobody, píše server BBC. Gómez se vlastního soudního přelíčení neúčastnil a není tedy jasné, zda o zdrcujícím rozsudku vůbec ví. Když před několika lety přebíral malého chlapečka z rukou členů kolumbijského levicového hnutí odporu FARC, zcela jistě nepřemýšlel o tom, že by mohl jít za pomoc malému dítěti do vězení.

Gómez si vzal chlapečka do své péče ve zuboženém stavu, ozbrojenci mu ho předali se zlomenou rukou a malárií. Je téměř jisté, že si ho nevybrali náhodou, jeden z jeho příbuzných je totiž lékařem. Chlapečka vzal následně i do místní nemocnice, kde uvedl, že se jmenuje Juan David Gómez a patří do jeho rodiny.

Když však sestřičky uviděly, že dítě má zlomenou ruku a celou řadu dalších pohmožděnin, začaly Gómeze podezřívat, že ho týrá. Provedly tedy testy DNA a zjistily, že rozhodně nemůže být příbuzným muže, který ho do nemocnice dopravil.

Gómez se o dítě staral ještě dalších sedm měsíců, pod tlakem podezření ze strany lékařů a úřadů, a také kvůli své nepříliš dobré finanční situaci, se nakonec rozhodl chlapečka svěřit do péče státního zařízení dětské péče ve městě San José del Guaviare. Tam zůstal až do roku 2008. V lednu téhož roku ho pak, na popud matky Rojasové, objevily kolumbijské úřady.

Gómez byl poprvé obviněn v roce 2008. Po celou dobu stíhání tvrdí, že nikdy nebyl členem FARC. Nevěděl prý také, že dítě pařilo unesené Rojasové. Proti rozhodnutí soudu se může odvolat.

Šest let v zajetí a shledání se synem

Rojasová padla do zajetí v únoru 2002 spolu se svou kolegyní Ingrid Betancourt, když objížděly kolumbijský venkov. I přes varování policie se vydaly do města San Vicente del Caguán, které se nacházelo na území ovládaném hnutím FARC. Ozbrojenci je vytáhli z auta, zavázali jim oči, spoutali ruce a unesli do džungle. Dalších šest let strávila bojem o život. Trpěla nedostatkem jídla i nemocemi.

V zajetí otěhotněla s jedním z povstalců. Celé těhotenství Rojasová měla velké zdravotní problémy plynoucí z hrozného jídla a pochodování džunglí. Ještě horší to bylo při porodu. "Syn nechtěl jít ven, musela jsem rodit císařským řezem. Rodila mě jedna z povstalkyň, původně prý zdravotní sestra, a při porodu použila kuchyňský nůž. Chlapeček se narodil se zlomenou rukou a nikdo se o něj nestaral. Já sama jsem se dva měsíce nemohla postavit na nohy a hlídali mě dětští vojáci," vzpomínala Clara.

Pár měsíců po porodu jí však chlapečka, kterého pojmenovala Emmanuel, vzali. Propuštěna byla 10. ledna 2008 a později se shledala i se synem, se kterým nyní žije v kolumbijské Bogotě (více o příběhu Rojasové čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video