Ruský bombardér Tu-95 pod dozorem stíhačky F/A-18 kanadských vzdušných sil.

Ruský bombardér Tu-95 pod dozorem stíhačky F/A-18 kanadských vzdušných sil. | foto: Kanadské ministerstvo obrany

Symboly studené války dál brázdí nebe, Rusko „straší“ svými bombardéry

  • 136
Objeví se na nebi a zase zmizí. Nad Skotskem, Skandinávií nebo Kanadou či USA. Řeč je o ruských strategických bombardérech a jejich obnovených dálkových letech. Ačkoliv je studená válka dávno pryč, její symboly nikoli. Tyhle létající monstra vždy zalarmují pohotovostní stíhačky NATO, které k nim musí vystartovat.

Je to jako hra a pokaždé s velmi podobným scénářem. Dvojice ruských strategických bombardérů, schopných nést jaderné zbraně, odstartuje z domovské základny a během mnohahodinového letu se občas velmi nebezpečně přiblíží ke vzdušnému prostoru některého ze států NATO.

Reakce na sebe nikdy nenechá dlouho čekat. Pohotovostní stíhačky, ať už kanadské, norské nebo britské, k ruským strojům okamžitě vystartují a pak je "pro jistotu" vyprovodí do bezpečné vzdálenosti.

Naposledy se to stalo 8. dubna, tedy přesně v den, kdy v Praze americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv podepsali dohodu o omezení jaderných zbraní, která se týká právě i strategických bombardérů.

Tu-95 (v kódu NATO - Bear)

Britská stíhačka Typhoon sleduje v mezinárodním vzdušném prostoru ruský bombardér Tu-95Strategický turbovrtulový bombardér zavedený do služby v druhé polovině padesátých let 20. století. Slouží v ruském letectvu jako protiváha k americkým bombardérům B-52 Stratofortress. Maximální rychlost je 925 km/h, dolet až 15 tisíc kilometrů a unese až 15 tun munice včetně jaderných zbraní.

Dva letouny Tu-95 (v kódování NATO označované jako Bear) se vydaly přes Aleutské ostrovy v Tichém oceánu, kde k nim okamžitě přispěchaly dvě stíhačky F/A-18 kanadských vzdušných sil. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že šlo o rutinní patnáctihodinový cvičný let, během kterého si posádky vyzkoušely tankování za letu.

Ruský medvěd protahuje svaly

Přelety ruských bombardérů nad Tichým oceánem, Arktidou, Atlantikem, ale i Evropou nejsou v posledních měsících ničím novým. Britské ministerstvo obrany konstatovalo, že jen za poslední rok startovaly hotovostní stíhačky Královského letectva k ruským bombardérům dvacetkrát. Předloni se ruské bombardéry přiblížily k Británii jednadvacetkrát.

A starosti s ruskými "narušiteli" nemají jen spojenci v NATO. Například tchajwanské vzdušné síly čelí v posledních týdnech ostré kritice, že prakticky nijak nereagovaly, když se letos v lednu ruský bombardér Tu-95 prohnal vzdušným prostorem Tchaj-wanu.

Tu-160 (v kódu NATO - Blackjack)

Tu-160Dálkový nadzvukový strategický bombardér s měnitelnou geometrií křídel a doletem až 14 tisíc kilometrů. Do služby se dostal v osmdesátých letech 20. století. Jde o nejtěžší bombardovací letoun světa. Dokáže letět rychlostí 2 250 km/h a je schopen nést až 40 tun munice včetně jaderných zbraní. Pro své ladné tvary je přezdíván "Bílá labuť". Ruské letectvo má podle dostupných informací ve výzbroji až 30 těchto strojů, provozuschopných je však údajně jen 16.

Obnovení dálkových letů nařídil před dvěma lety tehdejší ruský prezident Vladimir Putin jako odpověď na bezpečnostní hrozby, které vyvíjejí ostatní vojenské mocnosti. Kreml tehdy oznámil, že se cítí ohrožen především plány USA na vybudování základen protiraketové obrany v Polsku a České republice. Po patnáctileté přestávce se tak Kreml vrátil k praxi z dob Sovětského svazu, přestože bojové hlídky bombardérů zrušil v roce 1992.

Ačkoliv Spojené státy plány protiraketové obrany před časem radikálně přehodnotily, cvičné lety strategických bombardérů pokračují. "Jde o demonstraci síly a připomínání se. Rusko tím dává najevo, že se s ním musí jako s vojenskou velmocí neustále počítat a že se s ním nesmí zacházet jako s nějakou druholigovou zemí," připomíná historik a bezpečnostní expert Vladimír Nálevka z Univerzity Karlovy.

Moskva se podle jeho slov bude vždy snažit, aby obraz Ruska jako vojenské síly byl vždy co nejpřesvědčivější a to i navzdory lepšícím se vztahům se Západem. Důkazem toho jsou například loňské obří manévry v kaliningradské oblasti, které vyvolaly obavy v Polsku i u dalších spojenců v NATO.

Jen trénujeme, tvrdí Moskva

Moskva na každé námitky reaguje slovy, že jde o rutinní cvičné lety a že letci nikdy nenarušují vzdušný prostor jiných států. "Letci přísně dodržují mezinárodní pravidla pro využívání vzdušného prostoru nad neutrálními vodami," uvedlo ruské ministerstvo obrany k dalšímu incidentu z 10. března.

Strategický bombardér Tu-160 doprovázený ruskou stíhačkou.

Dva ruské bombardéry Tu-160 (v kódování NATO označované jako Blackjack) se na dálkovém letu nad Arktidou a Atlantikem kolem páté hodiny ráno dostaly do vzdušného prostoru Velké Británie. Ze základny Leuchars k severnímu Skotsku vystartovaly dva pohotovostní letouny Tornado F3 s pokyny, že jde o dva neznámé stroje, jejichž piloti nekomunikují - takzvané "zombie".

Během pár minut britští letci oba letouny dostihli, identifikovali a vyfotografovali. Britský vzdušný prostor ruské letouny opustily po čtyřech hodinách letu.

Analytici se domnívají, že Rusové si tímto způsobem a stále drzejšími manévry testují, za jak dlouhou jsou země NATO na podobné narušení vzdušného prostoru schopné zareagovat. Ruské velení tak celkem pravidelně získává přesné údaje o tom, jak rychle pohotovostní stíhačky vystartují.

, natoaktual.cz,

Video