Symbolická blokáda českých hranich v Kraslicích.

Symbolická blokáda českých hranich v Kraslicích. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kritici migrační politiky blokovali tři přechody, zdrželi auta z Čech

  • 653
Zhruba čtyři stovky kritiků migrační politiky ČR a EU uspořádaly symbolickou blokádu tří českých hraničních přechodů. Akci pořádalo hnutí Úsvit a Blok proti islámu, jejich stoupenci se sešli na Cínovci, v Kraslicích a v Českých Velenicích. Někde auta pouštěli, jinde zdrželi především české řidiče.

Blokáda na hranicích začala ve 13 hodin. „Na Cínovci je zhruba sto lidí, jsou tu zástupci Bloku proti islámu i německé Pegidy, jsou vidět české i německé vlajky,“ hlásil z Cínovce reportér iDNES.cz těsně před 13. hodinou. Po čtrnácté hodině upřesnil, že protestujících nakonec podle policejních odhadů dorazilo zhruba 200, z poloviny Češi, z poloviny Němci.

„Pegida měla v pondělí akci v Drážďanech, kde bylo asi tři tisíce lidí a kde ‚verbovali‘ účastníky na tento protest,“ uvedl reportér.

Podle Petra Pípala, starosty Dubí, jehož je Cínovec částí, bylo setkání pouze předvolební akcí Bloku proti islámu. „Ano, zaznamenali jsme tu v minulosti přechod uprchlíků ubytovaných v bývalé celnici, které si pak cizinecká policie odvezla zpět. Se zařízením, kde je podle posledních informací asi 110 lidí, jsme však ani na Cínovci, ani v Dubí žádné jiné problémy neměli,“ řekl Pípal s tím, že městská policie má v Cínovci zvýšený dohled.

V únoru se ukázalo, že Němci nechávají migranty a uprchlíky přecházet hranici do České republiky. Přicházeli k nám nakupovat (více zde). Původně tomu Němci chtěli bránit, nakonec ale pravidla zmírnili.

Ve Velenicích auta pouštěli, v Kraslicích ne

Několik desítek lidí blokovalo hranice i v Českých Velenicích, kam dorazili i představitelé Bloku proti islámu a Úsvitu Martin Konvička, Petr Hampl a Miroslav Lidinský. Blokáda měla podobu živého řetězu. Kdykoliv přijelo auto - ať už z české či rakouské strany - protestující se okamžitě rozestoupili a nechali ho projet.

Jiné to bylo v Kraslicích, kde se sešlo asi 90 lidí, z toho třicet dovezl autobus z Prahy. Blokáda dopadla hlavně na české řidiče. Utvořila se kolona aut, která nemohla projet. Němci na druhé straně hranic dopravu odklonili. Zhruba dvacetiminutový protest byl poklidný, policisté nemuseli zasahovat.

V režii jiných aktivistů se pak odehrál protest asi 250 lidí před sídlem ČSSD v Lidovém domě. Ten pořádala radikální Národní demokracie, která se od Bloku proti islámu a Úsvitu - kromě ještě radikálnějších prohlášení - liší například odporem k Izraeli. V čele strany stojí antisemitský publicista Adam B. Bartoš.

Demonstrace v pražské Hybernské ulici proti migrační politice Česka (9. duben...
Demonstrace v pražské Hybernské ulici proti migrační politice Česka (9. duben...

Demonstrace v pražské Hybernské ulici proti migrační politice Česka (9. duben 2016)

Vláda je odmítla, tak protestují

Podle Úsvitu a Bloku proti islámu je důvodem blokády to, že vláda odmítá preventivní kontrolu hranic a nepřistoupila na návrhy Úsvitu a Bloku proti islámu na „boj proti kvótám a proti islámskému terorismu“.

Když nicméně před několika dny v EU ožila myšlenka na kvóty na běžence, česká vláda je rezolutně odmítla (podrobnosti zde, více o jednání Sobotky s polskou premiérkou zde).

Úsvit prohlásil, že jediné, co mu po neúspěšné snaze prosadit svou agendu ve Sněmovně zbývá, je „vyjádření nesouhlasu maxima občanů s probruselskou Sobotkovou kolaborací“.

Lídr Bloku proti islámu čelí od pátku obžalobě kvůli podněcování nenávisti (podrobnosti čtěte zde). Teoreticky může dostat až tříletý trest. Konvička se podle žalobce dopustil podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod svými výroky na internetu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video