Fotografie ženy v červených šatech, kterou během protestů v Turecku zachytil...

Fotografie ženy v červených šatech, kterou během protestů v Turecku zachytil fotograf Osman Orsal, se okamžitě stala symbolem všech demonstrantů. (4. června 2013) | foto: Reuters

Ví se, kdo je dívka v červeném. Symbol protestů pomáhá zraněným Turkům

  • 92
Stala se symbolem tureckých nepokojů: dívka v červených šatech, která uhýbá před sprškou slzného plynu. Ikonický snímek jemné tmavovlasé dívky proti kordonu policejních ozbrojenců okamžitě obletěl svět. "Pro mě jsou tyto protesty o svobodě slova a o moci lidu," řekla dívka ze snímku britským novinám.

"Lidé nyní mají vůbec poprvé sebevědomí hlásit se o moc, která jim patří. Mají sebevědomí všechno změnit," řekla Ceyda Sungurová britskému deníku The Daily Telegraph. Mladá žena se symbolem tureckých nepokojů stala minulý týden, kdy sociální sítě zaplavil její snímek z jednoho z protestů proti tureckému premiérovi Recepa Tayyipa Ergodanovi.

Stačilo na to pár vteřin a pohotový fotograf Osman Orsal, jenž zachytil, jak se k Turkyni v červených šatech blíží policista s plynovou maskou a slzným plynem, který neváhá použít (více o snímku zde).

Silný snímek, který umocňuje barevný kontrast výrazných šatů a tmavé barvy vlasů ženy, začali protestující téměř hned používat na plakáty, samolepky a placky. Jedinečně podle nich symbolizuje násilné potírání klidných protestů, které se v zemi šíří už skoro dva týdny. Dívka však jakoby se propadla do země. Několik dnů zcela odmítala promluvit s médii, až do neděle.

"Pro mě jsou tyto protesty o svobodě slova a o moci lidu," vysvětlila listu Ceyda Sungurová, která samu sebe popsala jako kapku v moři dalších demonstrantů, z nichž mnozí byli potlačení stejným způsobem a v podobném oblečení.

Akademička z istanbulské technické univerzity nyní pomáhá v improvizované polní nemocnici na náměstí Taksím dalším poraněním protestujícím. Nejméně tři lidé při protestech zemřeli a dalších více než tisíc přijaly turecké nemocnice v různých městech sekulárního státu.

"Vytvořili jsme polní stanici na Taksímu, kde se staráme o lidi, kteří utrpěli zranění," řekla, aniž by upřesnila cokoli bližšího. Bála se, že by dobrovolníci mohli být zatčeni. Proto se ani nenechala znovu vyfotit.

Angažovala se poprvé

Sungurová se až do onoho osudného 28. května v protivládní protestech aktivně neangažovala. Tehdy šla s kamarády z architektury poprvé k parku Gezi, kvůli němuž se protesty vyhrotily. Všechno totiž začalo nařízením vykácet tamní stromy, aby se na místě mohla postavit replika kasáren a nové obchodní centrum. Mladé Turky naštvalo, že Ergodan rozhodl sám, aniž by lidé mohli vyjádřit svůj názor.

Turecké nepokoje

Turecký premiér, jenž je u moci přes deset let, se podle mnohých proměnil v autokrata, který v zemi utahuje šrouby a sekulární zemi islamizuje. Mnozí uznávají, že politik zemi v prvních letech své vlády pomohl, Turecko je ekonomicky na výši a země se značně rozvinula, před třemi lety se však Erdogan začal měnit. Podle kritiků omezuje svobodu slova i shromažďování, snaží se prosazovat omezení alkoholu i zakázat polibky na veřejnosti, zkrátka mění dávno zažité normy v poměrně liberální zemi.

Když rozhodl o vykácení parku na Taksímu (ve skutečnosti jde o zhruba osm stromů), Turci si řekli dost. Mezi nimi i Ceyda a její přátelé. "Ceyda mi poslala sms, abych přišla do parku," řekla britskému listu její kamarádka Mercir Demirová. "O patnáct minut později, když jsme přijeli, křičela kvůli slznému plynu," popsala osmadvacetiletá žena.

"Byli jsme překvapeni. (...) Někdo se pokusil pomoci Ceydě. Šokovali nás to. Z takové blízkosti nestříkáte sprejem ani na hmyz," dodala žena, která nesouhlasí s politikou tamního premiéra. "Nemůžete takto lidem zasahovat do života. Erdoganova politika je příliš invazivní. Není to o alkoholu, ale o respektu," řekla Demirová.

Násilné střety se přesunuly do jiných měst

I v noci na neděli Turci na Taksímu demonstrovali a stejně jako v minulých devíti dnech si zvolili nenásilnou formu protestu. Uprostřed prostranství vybudovali provizorní scénu, kde lidé řečnili, popíjeli a zpívali. Policie jejich pokojný protest během noci nenarušila. Erdogan považuje protesty za protizákonné a odsuzuje je, náznak smířlivosti však demonstranti v neděli pocítili ve vzkazu istanbulského starosty Hüseyina Avniho Mutlua.

Orhan Pamuk: Protesty chápu

"Znepokojuje mě to, protože nevidím možnost pokojného řešení," řekl v rozhovoru s tureckými novináři. "Pro formu protestu mám pochopení," dodal uznávaný turecký spisovatel, nositel Nobelovy ceny.

Věrný spojenec premiéra na svém twitterovém účtu  ocenil pokojnou atmosféru nočního happeningu a litoval, že se ke shromáždění nepřipojil. "Pozdravuji mládež této země, která zvolila bdění pod hvězdami před spánkem v teplých postelích," napsal starosta.

Klidné pozorování noční oblohy si však "neužili" demonstranti v jihoturecké Adaně. Pochod Erdoganových odpůrců napadli jeho stoupenci kameny a klacky. Šarvátky nabyly takové síly, že policie musela z okolí evakuovat ženy a děti. O zranění lidí turecká média neinformovala.

Bouřlivou noc prožila i metropole Ankary, kde proud asi 10 000 lidí zamířil směrem k budově parlamentu. Policie proti demonstrantům nasadila vodní děla a slzotvorný plyn, desítky lidí podle očitých svědků musely vyhledat lékařské ošetření, uvedla ČTK.

V neděli večer se objevily zprávy o tom, že proti demonstrantům v Ankaře použila slzný plyn a vodu. Premiér Erdogan ve stále bojovnějších řečech vyzval k provládním demonstracím.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue