Papež vypustil „holubice míru“, k zemi je poslali racek a vrána šedivka (26....

Papež vypustil „holubice míru“, k zemi je poslali racek a vrána šedivka (26. ledna) | foto: AP

Symbol míru? Poprava! Ochránci chtějí, aby Vatikán nevypouštěl holubice

  • 69
Italští ochránci zvířat žádají papeže Františka, aby upustil od tradičního vypouštění bílých holubic ve Vatikánu. Ochránci považují tenhle akt spíše za rozsudek smrti pro opeřence, než jako symbol míru a svobody. Debatu rozproudil nedělní incident, kdy se do holubic pustili agresivní racek a vrána.

Pouhý den poté, co se v neděli nad Svatopetrským náměstím strhla několikaminutová nerovná bitka mezi dvěma bílými holubicemi, které vypustily děti po boku papeže Františka, a dvěma dalšími ptáky: rackem a vránou, zaslali italští ochránci přírody pontifikovi otevřený dopis.

Národní svaz ochránců v něm papeže požádal, aby se vzdal tradičního vypouštění bílých holubic, informoval britský server telegraph.co.uk Domestikovaní opeřenci, kteří mají symbolizovat mír a svobodu, totiž na svou vlastní nejsou podle ochránců připraveni a stávají se snadnou kořistí jiných zvířat, hlavně racků.

To bylo ostatně vidět i v neděli, kdy papež František v doprovodu dvou malých dětí osvobodil dvě bílé holubice před zraky tisíců věřících, kteří se srotili na hlavním náměstí věčného města.

Na ptáky se však ve zlomku vteřiny vrhli racek a vrána šedivka. Trvalo několik minut, než opeřenci vyvázli z násilného sevření Římem ošlehaných soupeřů (více o dramatické bitce zde)

"Zvířata, která se narodí v zajetí nemají zkušenost s volnou přírodou, nerozpoznají predátora a nedokážou se vyhnout z potencionálně nebezpečných situací," napsal v dopise svaz italských ochránců zvířat (ENPA), jež vypouštění holubic přirovnal  k jejich "odsouzení k smrti". Nedělní incident navíc nebyl první, už loni v lednu se věřícím naskytl podobný pohled.

K žádosti se přidala i italská federace bojující za práva zvířat a životního prostředí, která dopis vyvěsila na svém webu, a také obhájkyně práv zvířat a někdejší ministryně pro turismus Michela Brambilla. Bývalá ministryně v této souvislosti připomněla "mimořádnou lásku" papeže Františka ke zvířatům. Někdejší argentinský arcibiskup si po zvolení do nejvyššího úřadu katolické církve vybral jméno po Františku z Assisi, světci ze 14. století, který proslul láskou ke zvířatům a všemu živému.  


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video