Sýkorky zapletené v přírodních řetězcích

- Složitost vztahů v přírodě dokázali vědci z finské Univerzity v Turku, kteří sledovali sýkory koňadry. Pro pozorování si vybrali okolí závodu na zpracování měděné rudy ve městě Harjavalta v jihozápadním Finsku.
Zjistili, že peří sýkorek poblíž závodu ztrácí své původní jasné barvy. Tím samečkové přicházejí o přitažlivost pro opačné pohlaví, takže samičky pak celkově kladou méně vajíček a rodí se méně mláďat.
Proč se ztrácí výrazná barva peří? Pigmenty pro zbarvení peří získávají sýkory z těl housenek, které jim slouží za potravu. Na sledovaném území však housenek ubývá, protože je zabíjejí škodliviny, které unikají ze zpracovatelského závodu. V jeho exhalacích jsou totiž obsaženy oxidy síry, a také těžké kovy jako měď, zinek, nikl a olovo.
Méně housenek také znamená méně potravy, a tedy i v průměru nižší hmotnost sýkorek, kterou výzkumníci zjistili. Nedostatečně vykrmené sýkorky jsou pak samozřejmě častější obětí chladné zimy.
Finští vědci tedy rozpletli kus složitého řetězce vazeb v živé přírodě. Zatím však ještě nemohou přesně doložit, jak se úbytek sýkorek dále projeví v přírodní rovnováze.

Sýkorka sledovaná finskými vědci ukazuje, jak nečekané souvislosti v přírodě platí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video