Syfilida se změnila, aby přežila

  • 5
Může se to zdát neuvěřitelné, ale i nemoci bojují o přežití. Londýnský vědec Robert Knell uvádí jako příklad syfilis. Podle něj tato choroba prodělala přerod z bolestivého, mysl ochromujícího zabijáka v mírnější nemoc. To vše proto, aby přežila.

"Syfilida byla příliš nebezpečná i sama pro sebe," přiznal Robert Knell z Queen Mary's College v Londýně.

Rané stádium syfilis, jak je zaznamenáno v lékařských knihách, se projevuje vznikem puchýřů na místech, kde došlo ke styku s "přenašečovou" tkání.

Většinou se jedná o genitálie. Nezřídka se boláky objevují také na tváři doprovázené nepříjemným zápachem.

Jenže pokud má člověk obličej posetý odpudivými vředy, jen stěží se stane objektem milostných hrátek, při kterých se tato pohlavní choroba rozšiřuje především.

A proto musela nastat změna, pokud chtěla nemoc nadále řádit ve světě. Musela se "zcivilizovat", ukrýt.

"Výsledkem je, že se čím dál častěji přenášejí mírnější formy choroby," napsal doktor Knell pro časopis Biology Letters.

"Syfilida se změnila v překvapivě krátkém časovém období," konstatoval Robert Knell.

Zatímco z říše zvířat je taková změna v "zákeřnosti" choroby známá, mezi lidskými nemocemi nemá podle Knella obdoby.

"Jelikož lidé používají na léčbu ta nejúčinnější antibiotika, syfilida se musela vyvinout směrem k menší prudkosti."

Ačkoli je syfilis v dnešních době poměrně vzácnou chorobou, vědci se jejího případného rozšíření obávají především ve vztahu k AIDS.

Člověk nakažený syfilis má při styku s osobou HIV pozitivní třicetkrát vyšší pravděpodobnost, že zkázonosný vir jej zasáhne. Zatímco syfilidu lze při včasném odhalení ještě odstranit, HIV a následně AIDS nikoliv.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video