Sydney zažilo krvavý rasový protest

  • 22
Sydney zažilo krvavý protest původních obyvatel Austrálie, kteří se ve své zemi cítí znevýhodňováni. Pobouřila je smrt mladíka, který zemřel po pádu z kola. Podle matky ho pronásledovala policie. Na sto Austrálců proto vyrazilo do ulic. Zranili 40 policistů.

Premiér australského státu Nový Jižní Wales Bob Carr vyzval obyvatele ke klidu a povolal do Sydney policejní posily v obavách před dalšími násilnostmi.

Carr zároveň slíbil nezávislé vyšetřování tragické smrti, která v australském velkoměstě rozpoutala jeden z největších občanských nepokojů za uplynulých deset let.

Násilnosti vypukly v neděli večer ve čtvrti Redfern, centru domorodé oblasti přezdívané Blok ležící jen několik kilometrů od centra Sydney. Trvaly devět hodin až do pondělního rána.

Devítihodinová bitva
Protestu se zúčastnila stovka demonstrantů. Někteří si kryli tváře tričky. Zaútočili na dvě stě příslušníků pořádkové policie, proti nimž poslali i zapálené popelnice. Během boje vzplála i místní železniční stanice.

"Házeli Molotovovy koktejly proti policii a na budovu nádraží. Popelnice s dlažebními kostkami používali jako rakety," prohlásil zástupce policejního komisaře Bob Waites.

Policisté mezi sebou napočítali čtyřicet zraněných. Většina měla zlomené končetiny, osm mužů muselo zůstat v nemocnici. O počtu zraněných na straně Austrálců nejsou zprávy, pět jich skončilo ve vězení.

Vše rozpoutal pád z kola
Nepokoje vyvolala smrt Thomase Hickeyho. Sedmnáctiletý Austrálec se v sobotu napíchl na kovový plot po pádu z kola. O den později zemřel.

Mladíkova matka Gail tvrdí, že její syn se zranil, protože ho pronásledovala policie. Úřady se brání, že kolem chlapce jen projela hlídka. Thomas poté zrychlil a nezvládl bicykl.

Po smrti chlapce se ve čtvrti, která betonovými a drátěnými ploty okolo hlavní cesty připomíná vojenské kontrolní stanoviště, podle místních začaly objevovat plakáty se snímky tři policistů a slovy "Dětští vrazi".

Rasově rozdělená země
Čtyři sta tisíc původních obyvatel Austrálie tvoří na dvacetimilionovém kontinentu zhruba dvouprocentní menšinu, která se cítí znevýhodňována.

"Zažili jsme statečný postoj, který bude pokračovat, dokud naše společnost bude ignorována, zastrašována a traumatizována rasistickou policií," prohlásil Lyall Munro, uznávaný aborigenní aktivista z Redfernu.

Austrálci v průměru umírají o dvacet let dřív než ostatní obyvatelé. Sužuje je vysoká nezaměstnanost, závislost na sociálních dávkách, domácí násilí, alkoholismus. Z toho všeho vyplývají časté střety se zákonem.

Podle jediného domorodého zástupce v parlamentu je protest v Redfernu tvrdou připomínkou rasových rozdílů v zemi. "Lidé by si neměli nic namlouvat - tohle je Austrálie," prohlásil poslanec Aden Ridgeway.

Žena odpočívá před zdemolovanou železniční stanici v australském Sydney, kde bylo při střetech mezi policií a původními obyvateli zraněno čtyřicet policistů. (16. února 2004)

Muž uklízí střepy okolo zdemolovaného a zapáleného auta v australském Sydney, kde bylo při střetech mezi policií a původními obyvateli zraněno čtyřicet policistů. (16. února 2004)

Policejní auto míjí sloup s plakátem označujícím tři policisty z australského Sydney za vrahy dětí kvůli smrti mladíka, který zemřel po pádu z kola. Ve městě kvůli tragédii vypukly nepokoje, při nichž bylo zraněno čtyřicet policistů. (16. února 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video