Minaretů se zastali švýcarští intelektuálové. Chtějí článek, který by se měl dostat do ústavy nahradit ustanovením o toleranci

Minaretů se zastali švýcarští intelektuálové. Chtějí článek, který by se měl dostat do ústavy nahradit ustanovením o toleranci | foto: AP

Švýcarští intelektuálové chtějí zrušit zákaz minaretů a nahradit ho tolerancí

  • 332
Skupina známých švýcarských intelektuálů se chystá bojovat proti zákazu výstavby minaretů ve své zemi, o němž Švýcaři rozhodli v nedávném referendu. Mnozí členové intelektuálského uskupení Club Helvétique chtějí dosáhnout toho, aby zákaz budování minaretů u mešit ze švýcarské ústavy zmizel a nahradil ho článek o toleranci.

Club Helvétique vznikl v létě 2007 a pod jeho manifest se podepsaly zhruba tři desítky švýcarských intelektuálů. Uskupení prosazuje mimo jiné myšlenku demokracie a je zastáncem vstupu Švýcarska do EU.

Referendum o zákazu výstavby minaretů se konalo 29. listopadu. Vyvolala ho nacionalistická Švýcarská lidová strana. Pro zákaz výstavby věží u islámských modliteben se vyslovilo téměř 58 procent těch, kteří se dostavili k volebním urnám. - více o referendu čtěte zde

Celkem k nim dorazilo 2,67 milionu lidí, tedy 54 procent všech voličů. V zemi s více než šesti miliony křesťanů je asi 400 tisíc muslimů. Stojí v ní čtyři minarety, další dva se měly postavit. Zákaz výstavby minaretů by se měl nyní začlenit do švýcarské ústavy.

Den po referendu se na plakátech proti minaretům objevilo slovo "Danke" - děkujeme.Muslimové ve švýcarském Lausanne protestují proti zákazu minaretů v zemi

Členové uskupení Club Helvétique ho z ní chtějí vyškrtnout a nahradit ho ustanovením o toleranci. Podle agentury DPA o tom dnes informovala švýcarská média. Jak by nový text měl vypadat, není podle bývalého šéfa švýcarského spolkového soudu a člena klubu Giusepa Naye zatím jasné.

Neví se ani to, jakou cestou by se chtěli intelektuálové ke svému cíli dostat. V úvahu prý přichází další referendum, v němž by obyvatelé alpské konfederace tentokrát hlasovali o článku o toleranci. Záměr by ale mohli prosadit i poslanci ve švýcarském parlamentu.

Výsledek referenda o zákazu výstavby minaretů u budovaných mešit se postaral o mezinárodní rozruch. Na hlavu Švýcarů se snesla ostrá kritika z celé Evropy i z mnoha islámských zemí. OSN mluvila o porušení lidských práv a svobody náboženství. Populisté v mnoha státech naopak výsledek švýcarského referenda oslavovali a nechali se slyšet, že budou stejný zákaz minaretů prosazovat i ve své vlasti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video