Muslimové ve švýcarském Lausanne protestují proti zákazu minaretů v zemi

Muslimové ve švýcarském Lausanne protestují proti zákazu minaretů v zemi | foto: AP

Švýcarským slovem roku se stal Minarettverbot, zákaz minaretů

  • 25
Švýcarských slovem roku 2009 se stal výraz Minarettverbot, tedy zákaz minaretů. Oznámila to komise složená ze spisovatelů a žurnalistů. Slovo se zrodilo během kampaně před referendem minulý víkend, v němž Švýcaři odmítli výstavbu minaretů u mešit.

Minarettverbot vybrala porota z více než 2000 návrhů. Podle komise má slovo šanci, že se uchytí nejen doma ve Švýcarsku, ale v celé německojazyčné oblasti, podobně jako se to podařilo obilninovému pokrmu Birchermüesli (ve zkrácené podobě a spisovné němčině Müsli).

Slovem mladých, kteří hovoří švýcarskou němčinou, se stal poněkud delší výraz Sbeschtewosjehettsgits. Ačkoliv si němčina obecně libuje ve složeninách, zde jde vlastně o větu "S'Beschte wo's jeh hett's git's" (To nejlepší, co kdy bylo). Slovo Sbeschtewosjehettsgits znamená něco jako české žůžo nebo bezva (německy geil či mega) a zpopularizoval ho videoserver YouTube.

Porotci také vybrali takzvané antislovo roku, kterým se stal výraz Ventilklausel (záklopkový dodatek). To označuje nařízení, které upravuje migraci osob z Evropské unie do nečlenského Švýcarska.

Slovo roku vybírají Švýcaři pravidelně od roku 2003. Porotu vede Hannes Hug, proslulý rozhlasový moderátor. Server swissinfo.ch uvedl, že kromě německy mluvících novinářů a spisovatelů ze Švýcarska jsou v ní i jejich kolegové z Lichtenštejnska.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video