Důl Bílina, nejhlubší povrchový důl v republice.

Důl Bílina, nejhlubší povrchový důl v republice. | foto: www.foto-bartoska.estranky.cz

Švýcarský soud obstavil uhelné miliardy kvůli žádostivé Diag Human

  • 395
Zájem o miliardy korun, které Švýcaři zablokovali na kontech obžalovaných exmanažerů Mostecké uhelné společnosti, přišel z nečekané strany. Zatímco Česká republika se o peníze včas přihlásit nedokázala, udělal to někdo jiný. S největší pravděpodobností bývalý obchodník s krevní plazmou Diag Human SE.

MF DNES získala dokument švýcarského trestního soudu, z něhož vyplývá, že peníze zmrazené už léta na kontech "uhlobaronů", celkem 12 miliard korun, byly letos v únoru obstaveny ještě jednou, tentokrát v civilním řízení.

A o jejich zablokování rozhodl podle dokumentu civilní soud na základě toho, že firma Diag Human SE má ze srpna roku 2008 rozhodnutí arbitráže, že jí má Česko za zmařený obchod s krevní plazmou zaplatit miliardy. To se však dosud nestalo, a stát je tak jejím dlužníkem.

Právník Jan Kalvoda, který Diag Human v Česku zastupuje, postup firmy neobjasnil. "Jsem vázán mlčenlivostí a nejsem zmocněn komentovat exekuční řízení mimo českou jurisdikci," sdělil MF DNES.

Pro advokáty státu je nová situace překvapením. "Slyším o tom poprvé a zní mi to jako fantasmagorie. Že by Diag Human měl dostat peníze bývalých manažerů Mostecké? To je snad absurdní," reagoval advokát Tomáš Sokol, který je poradcem státu v kauze. Diag Human nechal už loni obstavit majetek Česka v zahraničí, tohle může být další příležitost.

"Stát se o miliardy ve Švýcarsku aktivně hlásí. Nikdo ho nemůže připravit o jeho pozici poškozeného. Diag Human na ně podle našeho názoru nemá žádný nárok, civiliní žaloba bude v nejbližší době podána," informoval mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Dostane miliardy Diag Human?

Postoj bývalého obchodníka s krevní plazmou, za nímž stál původně podnikatel Josef Šťáva a od loňska jsou to údajně anonymní zahraniční investoři, lze vysvětlit snad jen takto: když obžalovaní exmanažeři dolů trestní soud prohrají, Česko by mohlo získat jako poškozená strana část jejich blokovaných peněz. Ty by pak díky verdiktu civilního soudu propadly rovnou Diagu.

Vývoj kauzy Mostecké uhelné

Loni na podzim švýcarská prokuratura kauzu uzavřela, šest exmanažerů za podvod při ovládnutí dolů a praní špinavých peněz ve švýcarských bankách poslala k soudu, a Česku se tak cesta k připojení uzavřela. Vláda proti tomu podala u švýcarského soudu odvolání, ten to ale minulý týden zamítl.

Ministr financí Miroslav Kalousek poté řekl, že stát se o "mostecké" miliardy přihlásí civilní žalobou. Diag Human to však udělal dřív.

Spor s Diag Human za zmařený obchod s krevní plazmou se táhne již 16 let. Nyní se čeká na další kolo arbitráže, která by měla říct, zda Diagu náleží odškodné 9 miliard korun.

Je to tedy zřejmě podobný model, jako když si Diag nechal loni v Rakousku, Francii a USA obstavit některý majetek českého státu.

Dopis švýcarského trestního soudu záměry Diagu ani důvody verdiktu civilního soudu nijak neobjasňuje. Jde totiž o upozornění pro banky, aby se zablokovanými penězi neprováděly žádné operace, dokud neskončí trestní řízení, protože má přednost před jednáním civilního soudu.

Stát byl pomalejší

V dopise je dále zmíněno, že spor se týká částky 163 595 783, 47 švýcarského franku. To je v přepočtu 3,3 miliardy korun, což by mohlo odpovídat výši škody, již podle švýcarské prokuratury v kauze divoké privatizace dolů utrpěla Česká republika, a kterou by tedy potenciálně mohla získat.

Paradoxem je, že Diag Human předstihl v civilním řízení české úřady. Tuzemská ministerstva si totiž žádost Švýcarů, aby se Česko jako poškozený připojilo do jejich trestního řízení, přehazovala jako horký brambor řadu let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video