Švýcarsko zřejmě zpřístupní konto ODS

- Policie má po dvou letech vyšetřování finančního skandálu ODS velkou naději, že získá ze Švýcarska údaje potřebné k rozkrytí tajného financování Klausovy strany z let 1995 až 1997. Českým úřadům se totiž konečně podařilo splnit požadavky přísných švýcarských zákonů, a dostanou tak z Curychu podrobné informace o kontu v bance Credit Suisse, které sloužilo podle policie k nelegálnímu financování ODS.

"Švýcaři nám naznačili, že jsme už všechno splnili, a tak nám odpovědí na žádost o právní pomoc. Kdy odpověď dorazí, nevím, ale snad už to bude otázka jen několika týdnů," uvedl zdroj, který je s průběhem vyšetřování seznámen. Na právní pomoci ze Švýcarska stojí další osud vyšetřování, protože jen tak se policisté mohou dozvědět, kdo ODS na toto zahraniční konto přispíval a kdo a kolik z něj čerpal peněz.

Podmínky, za kterých se švýcarské banky mohou "otevřít" policii, byly definitivně splněny před dvěma měsíci. Loni 22. prosince totiž odešlo do Švýcarska poslední doplnění žádosti o právní pomoc a nyní se už jen čeká na její kladné vyřízení.

Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Martin Omelka včera potvrdil, že doplněk k žádosti o právní pomoc úřady skutečně koncem prosince odeslaly. "Bohužel více k tomu nemohu sdělit. Spisový materiál podléhá utajení," oznámil.
Poprvé odešla z Prahy žádost o právní pomoc už 15. ledna 1998, tedy jen pár týdnů poté, co finanční skandál ODS propukl.

Protože však policie tehdy ještě neměla dostatek věrohodných údajů, Švýcarsko vlastně na žádost ani nemohlo pořádně odpovědět. Druhou žádost poslaly české úřady 15. dubna 1999, ale přesně po třech měsících Švýcaři odpověděli, že žádost ještě stále nesplňuje všechny podmínky pro kladné vyřízení. Policie byla sice po celou tuto dobu podezřívána z liknavosti až z neschopnosti řádně vypracovat pouhou žádost švýcarským úřadům, skutečnost však byla jiná: nešlo o neschopnost, ale o právní spor. Švýcarské úřady totiž na rozdíl od české strany trvaly na tom, že mohou zpřístupnit údaje k nějakému bankovního účtu jen je-li osoba, která z tohoto účtu peníze čerpala, trestně stíhána. Tento problém byl vyřešen v podstatě až v červnu 1999, kdy policie obvinila ze spolupodílnictví na daňových podvodech Ludvíka Otta, člověka, který peníze z tajného konta z curyšské banky Credit Suisse skutečně čerpal.

Tento bývalý tajemník hlavní kanceláře ODS přijímal peníze ze zahraničí na své účty v Praze a pak je používal k financování předvolební kampaně ODS. (Policie odhalila, že na Ottův účet ve Foresbance dorazilo ze Švýcarska prokazatelně například 45 milionů korun). Policie očekává, že ze Švýcarska dostane detailní výpis účtu, z něhož bude zřejmé, která firma či osoba na konto posílala peníze. Podle toho lze pak vést další směr vyšetřování, protože je vysoce pravděpodobné, že mezi utajovanými dárci budou i firmy či podnikatelé, kteří získávali zakázky, státní dotace od tehdejší Klausovy vlády či podniky v privatizaci. Policisté tomu říkají, že "je potřeba uzavřít kruh": musí se vědět, kdo peníze na zahraniční konto posílal a za co. Kromě daňových úniků lze pak podnikatele nebo politiky obvinit z korupce.
S odkazem na tajné zprávy zpravodajských služeb přinesla MF DNES už 1. prosince 1999 informaci, že zakladatelem konta ve Švýcarsku byl finančník Viktor Kožený a bývalý místopředseda ODS Petr Čermák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video