Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr

Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr | foto: David Neff, MAFRA

Švýcarská policie zadržela podnikatele Pitra, skrýval se tři roky

  • 465
Ve Švýcarsku zatkli uprchlého podnikatele Tomáše Pitra, oznámila česká policie. Česko na něj vydalo mezinárodní zatykač. Pitr byl v roce 2006 pravomocně odsouzen na pět let za daňové delikty. Do věznice ale tehdy nenastoupil a od června 2007 se skrýval v zahraničí.

Tomáš Pitr byl zadržen 26. července 2010 kolem 23. hodiny. Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu tvrdí, že se českým detektivům podařilo získat přesné informace o jeho pobytu.

"Zahraničním kolegům předali poznatky takříkajíc 'na zlatém podnosu'," uvedl šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

ÚOOZ uvedl, že se na Pitrovu stopu dostal při prověřování praní špinavých peněz. Při tomto vyšetřování detektivové zjistili konkrétní informace o místě pobytu hledaného Pitra a jeho kontaktech s dalšími lidmi z Česka. Zjistili prý také to, že se Pitr prokazuje doklady na cizí jméno.

Pitra zatkli v alpském středisku Svatý Mořic, kde se ubytoval v luxusním hotelu Kempinski. Zatčení se nijak nebránil.

Při zadržení u sebe neměl Pitr žádné doklady. Švýcaři proto nejprve museli ověřit jeho totožnost. "Zadržení Tomáše Pitra proto bylo oficiálně potvrzeno až před několika okamžiky," vysvětlil dnes odpoledne Šlachta.

"Já to považuji za výsledek velice kvalitní a špičkové práce ÚOOZ a jejího šéfa Šlachty," řekl novinářům premiér Petr Nečas. Podle něj je ředitel detektivů člověkem na svém místě.

"Švýcarsko se sice nemusí řídit evropským zatykačem, protože není členem EU, ale na případné vydání pana Pitra se aplikuje Evropská úmluva o vydávání z roku 1957 a její dodatky," řekl iDNES.cz Jiří Hovorka z ministerstva spravedlnosti. Česko tak bude žádat o Pitrovo vydání.

"Ministerstvo spravedlnosti ustavilo tým, který sestaví žádost o vydání," řekl v České televizi ministr Jiří Pospíšil. "Nedokážu odhadnout, jak budeme úspěšní," dodal s tím, že švýcarská strana ne vždy vydává pachatele daňových deliktů.

Někdejší šéf civilní rozvědky Karel Randák serveru Týden.cz řekl, že kontroverzní podnikatel nikdy do Česka vydán nebude. "Byl na něj vydán zatykač kvůli deliktu, který ovšem ve Švýcarsku není trestným činem, což je taky důvod, proč se zdržoval právě v této zemi," řekl Randák.

Policie hledala Pitra od června 2007, kdy nenastoupil do vězení. MF DNES tehdy sdělil přes prostředníka: "Mám obavu o svůj život. Proč? To zatím nebudu komentovat. Mám pro to pádné důvody."

Nebylo to poprvé, kdy se Pitr podle policie skrýval v zahraničí. V prosinci 2005 na něj vydala zatykač, protože měla obavu, že zmizí v zahraničí. Tehdy se ale Pitr dobrovolně vrátil. V lednu 2006 přijel s tím, že byl na dovolené. Přes vydaný zatykač ho soud na kauci 15 milionů korun nechal na svobodě (více o jeho návratu čtěte zde).

Tomáš Pitr

Narozen 25. února 1971. Podnikatel v potravinářském průmyslu.

Vzdělání: nedokončená strojní průmyslovka

Podnikání: Na začátku 90. let zbohatl díky obchodům s rumem, poté měl velkoobchod s potravinami.V polovině 90. let koupil část někdejšího podniku Balírny, z nějž se vyvinula pozdější Marila (firmu prodal v roce 2007). V minulosti byly v Pitrově skupině i konzervárny Seliko (od roku 2000 v likvidaci). Jeho skupina podle tisku zřejmě stále kontroluje Moravský lihovar Kojetín či elektrárnu Energy v Ústí nad Labem, Pitr se však nikdy k vlastnictví firem (podobně jako v případě Setuzy) nehlásil oficiálně.

V roce 2000 Pitr se společníky po pádu IPB ovládl za nejasných okolností společnost Setuza. Firmu poté ovládla společnost Český olej, jež v roce 2005 získala od státního Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu i rozhodující zbytek akcií. Skupina podnikatelů kolem Pitra Setuzu kontrolovala do září 2006. Firma později čelila potížím, v prosinci 2008 výrobní činnosti předala firmám STZ a Oleofin patřícím společnosti Via Chem Group.

Trestní stíhání: V červnu 2006 byl Pitr pravomocně odsouzen za daňové delikty z roku 1994 k pětiletému trestu vězení. Do věznice nenastoupil a od června 2007 se skrýval v zahraničí, byl na něj vydán tuzemský, evropský a mezinárodní zatykač.

Ústavní soud před časem definitivně odmítl obnovení jeho procesu. Koncem roku 2008 vyšlo najevo, že Pitr nejspíše pobývá ve Švýcarsku (podle médií občas zajížděl i do ČR).

Pitr také již deset let čelí stíhání v souvislosti s firmou Setuza. Loni v červenci se kauzou okolo podezřelých obchodů s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny z roku 2000 začal zabývat pražský městský soud.

Ostatní: Pitr patří či patřil údajně k nejbohatším obchodníkům v Česku, přes společnost Setuza a další firmy údajně ovládal velkou část tuzemského potravinářství.

Podle tisku byl blízkým spolupracovníkem podnikatele Františka Mrázka zavražděného v roce 2006. MF DNES loni v září uvedla, že úřady už v roce 2004 věděly, že skupina kolem Mrázka a Pitra tuneluje potravinářský koncern Setuza, ale nic s tím nedělaly. List to uvedl s odvoláním na policejní spis nazvaný Olej. Policisté dle MF DNES tehdy zjistili i kontakty mezi Pitrem a pozdějším ministrem dopravy Alešem Řebíčkem (ODS).

Řebíček to vysvětloval obchodním vztahem firem, které oba zastupovali.

Podle šéfa Agrofertu Andreje Babiše Pitr stál za problémy mezi polským koncernem PKN Orlen, který v roce 2004 získal od vlády Unipetrol, a Babišovou firmou.

Podle dřívějšího vyjádření tehdejšího předsedy ČSSD a bývalého premiéra Jiřího Paroubka stál Pitr za kauzou známou jako "pět na stole v českých", jež se rovněž dotýkala privatizace Unipetrolu.

zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video