Středisko Dignitas ve švýcarském Forchu.

Středisko Dignitas ve švýcarském Forchu. | foto: Michal Šula

Švýcarská policie vyšetřuje dům smrti

  • 66
Švýcarská policie vyšetřuje firmu Dignitas, která pomohla při asistované sebevraždě zemřít i dvěma Čechům. Má podezření, že pracovníci Dignitas přinejmenším jednomu ze svých klientů vstříkli jed do žil injekční stříkačkou.

A to už není podle švýcarských zákonů povolená pomoc při sebevraždě (jako podání poháru s jedem, který pacient sám vypije), ale aktivní zabití. Žalobce Andreas Brunner má navíc podezření, že firma prováděla asistované sebevraždy kvůli zisku, a to je také zakázáno zákonem.

Žalobce Brunner letos v únoru získal cennou svědkyni – bývalou spolupracovnici Dignitas Sorayu Wernli, která byla ochotná vypovídat proti svému šéfovi Ludwigu Minellimu.

MF DNES se s ní podařilo spojit. Žena popsala případ muže, který po podání nápoje s jedem umíral několik hodin. "Nakonec Minelli rodině řekl, že mohou tomu muži vpíchnout dávku natrium-pentobarbitalu," uvedla.

Žalobce odmítl rozhovor
Minelli navíc přiznává majetek skoro milion eur a existuje podezření, že ho nashromáždil z poplatků zemřelých lidí. Podle Wernli pacienti museli před smrtí podepsat několik dokumentů. "A mezi nimi často i všeobecné zplnomocnění pro pana Minelliho ve věci vlastního majetku," tvrdí.

Žalobce Brunner je největším švýcarským bojovníkem proti Dignitas. Vystupoval proti firmě už před pěti lety, kdy v novinách prohlásil, že "není dobré, když má Curych pověst města, kam se jezdí umírat".

MF DNES navštívila v pondělí Brunnera na státním zastupitelství v Curychu, ale on rozhovor odmítl. "Pan Brunner dnes nemá čas. Pošlete otázky v dopise poštou," sdělil vrátný na zastupitelství.

Peníze na Feuerbacha
Reportéři listu Sonntag Zeitung získali už před rokem dva důkazy, které ukazují, že firma Dignitas na asistované sebevraždě hodně vydělává. Minelli totiž kromě Dignitas vede ještě jednu organizaci, která se jmenuje Švýcarská společnost pro evropskou Konvenci lidských práv (Schweizerische Gesselschaft für europäsche Menschenrechtkonvention, zkráceně SGEMKO).

Firma má v popisu práce Dignitas "podporovat". Podle Sonntag Zeitung dostala SGEMKO od jisté Angeliky Z., která poté podstoupila asistovanou sebevraždu, už loni v květnu 150 tisíc eur v cenných papírech a 72 tisíc švýcarských franků v hotovosti.

Minelli to posléze vysvětloval tak, že peníze poslouží na vydání souborného díla klasického německého filozofa Ludwiga Feuerbacha. Dalším důkazem byl dopis, který má Sonntag Zeitung k dispozici.

Ten psal Minelli jednomu ze svých klientů a stálo v něm mimo jiné: "Jak jsem slíbil, posílám Vám také vkladový formulář pro Dignitas a také jeden pro SGEMKO. Z daňových důvodů byste však měl váš dědický příspěvek směrovat na účet SGEMKO.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Curych, Dignitas, Euro, Smrt, Zisk

Video