Švýcaři mají v současné době nárok na minimálně 20 dnů dovolené, tedy stejně jako Češi nebo Němci. Na snímku Curych

Švýcaři mají v současné době nárok na minimálně 20 dnů dovolené, tedy stejně jako Češi nebo Němci. Na snímku Curych | foto: Profimedia.cz

Švýcaři v referendu odmítli o dva týdny delší dovolenou

  • 724
Švýcaři si nepřejí prodloužit zákonem garantovanou dovolenou ze čtyř na šest týdnů. V referendu se podle prvních odhadů vyslovilo proti 67 procent hlasujících. Vláda a zaměstnavatelé v kampani upozorňovali, že delší dovolená by stála hospodářství miliardy a mohla by vést i k propouštění.

Švýcarský svaz zaměstnavatelů první zveřejněné odhady potěšily. Podle jeho vyjádření, jež cituje agentura DPA, občané rozpoznali, že "něco, co zprvu zní příjemně, může později přinést nejrůznější nevýhody".

Odmítavě se k návrhu stavěla i vláda, která poukazovala na možnost, že zaměstnavatelé mohou kvůli vyšším nákladům přestěhovat své provozy do sousedních zemí.

Odbory na druhé straně zdůrazňovaly, že pracovníci se musejí vyrovnávat se zvýšenou pracovní zátěží a dovolenou si zaslouží. Proto dnes předseda sdružení odborových svazů Hans-Ulrich Bigler řekl, že lidé, kteří se rozhodli delší dovolenou podpořit, prokázali "smysl pro realitu".

Švýcaři mají v současné době nárok na minimálně 20 dnů dovolené, tedy stejně jako Češi nebo Němci.

Omezí se výstavba chat, cena knih se regulovat nebude

Švýcaři dnes rozhodují ještě v dalších referendech. Těsným poměrem 50,63 ku 49,37 procenta hlasů bylo odsouhlaseno omezení výstavby víkendových chat. V budoucnosti bude jejich podíl moct být pouze 20 procent na okres, jak napsal list Neue Zürcher Zeitung.

Švýcaři naopak podle prvních výsledků sčítání poměrem 55 procent ku 45 odmítli možnost zvýhodněného stavebního spoření. Kantony tak nebudou moct udělovat výhodnější úvěrové podmínky pro vklady, které mají být využity na nákup domů a bytů. Cílem iniciativy bylo podpořit vlastnické bydlení, proti kterému se ale postavila sdružení nájemníků a kritizovala zvýhodňování bohatých.

Většina Švýcarů se rovněž rozhodla zamítnout návrh na regulaci cen knih, která byla před lety zrušena. Podobně jako u hlasování o víkendových domech se názory výrazně lišily podle jednotlivých kantonů.

Celkově se však 58 procent vyjádřilo pro konkurenci na trhu s knihami, která bude podle odborníků znamenat pro malá knihkupectví nutný přesun prodeje na internet. Jak konstatují kritici volných cen, lidé budou nuceni nakupovat jen zlevněné knihy.

Návrh na odvod veškerých příjmů z hazardních her na veřejně prospěšné účely byl podle dosud sečtených hlasů jednoznačně přijat. Jak konstatuje Neue Zürcher Zeitung, utvrdil se tím faktický monopol kantonů na rozhodování o příjmech z hazardu.

V referendu v Ženevě hlasovali obyvatelé o přísnějších podmínkách pro konání demonstrací. Podle politologů citovaných agenturou AFP souvisí iniciativa ke zpřísnění podmínek demonstrací s traumaty způsobenými protesty spojenými se sídlem různých organizací OSN v Ženevě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video