Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: KrajemUhlí.cz

Švýcaři uzavřeli Česku jednu z cest k miliardám z Mostecké uhelné

  • 210
Česko neuspělo s odvoláním v kauze miliard z Mostecké uhelné společnosti. Definitivně tak ztratilo možnost připojit se k trestnímu řízení proti bývalým manažerům společnosti. Miliardy zablokované na kontech ve Švýcarsku se bude snažit získat v civilním řízení.

Švýcarské úřady kvůli vyšetřování zahájenému už v roce 2005 zablokovaly kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun) na stovce účtů ve švýcarských bankách. Švýcaři podle týdeníku Respekt dospěli k závěru, že manažeři Mostecké uhelné získali majoritní i státní podíl ve společnosti za její vlastní peníze a zpronevěřili miliardy korun.

Loni v říjnu švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné šest Čechů a jednoho Belgičana. Manažeři Antonín Koláček, Luboš Měkota, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký, Petr Kraus, Jiří Diviš a Jacques de Groot jsou obžalováni z praní peněz, podvodu a falšování dokumentů.

Česko se spoléhá na civilní soud

Česko se k trestnímu řízení chtělo připojit jako poškozená strana s nárokem na náhradu škody po dlouhém otálení, teprve loni v listopadu. Švýcaři k tomu přitom Česko vyzvali už v roce 2006. Soud ale žádost Česka zamítl a nyní svůj verdikt potvrdil i po českém odvolání.

Neúspěch předvídal ministr financí Miroslav Kalousek už loni v prosinci. Podle něj bylo připojení k trestnímu řízení méně průchodný způsob, jakým získat miliardy z privatizace. Přesto se jednalo o jistou šanci, a proto se Česko odvolalo. (více zde)

Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba nyní Švýcaři zamítli jen jednu ze čtyř možností, kterou se Česká republika snaží získat  zpět 3,4 miliardy korun z podivné privatizace Mostecké uhelné společnosti. Nejvíce Česko spoléhá na civilní žalobu. Ta bude podána v dubnu. (více zde)

"Pikantní je, že švýcarská prokuratura připojení doporučila, soud však byl jiného názoru. To nic nemění na naší pozici poškozeného. I nadále se jako poškození zúčastníme řízení, včetně vyžadování přístupu do spisu. Nikdo nás nemůže zbavit pozice poškozeného, byť budeme mít omezenější procesní pravomoci," uvedl Jakob.

Kvůli průtahům v kauze Mostecké uhelné společnosti čelí kárné žalobě vrchní státní zástupce v Praze Vlastimil Rampula, jeho náměstek Libor Grygárek a další dva žalobci. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila právě jejich liknavost zhatila Česku šanci připojit se k trestnímu stíhání. Rampula i Grygárek ale jakákoli pochybení odmítají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video