Švýcaři v jednodenním referendu rozhodovali o zavedení imigračních kvót, které...

Švýcaři v jednodenním referendu rozhodovali o zavedení imigračních kvót, které by omezily počty přistěhovalců (9. 2. 2014). | foto: Anja NiedringhausAP

Švýcaři těsně schválili kvóty pro přistěhovalce. Platí i pro Čechy

  • 867
Švýcarsko zavede imigrační kvóty a omezí tak počty přistěhovalců, a to i ze zemí Evropské unie. Obyvatelé alpské země o tom rozhodli v nedělním referendu, které prosadila nacionalistická Švýcarská lidová strana. Hlasování bylo velmi těsné, o výsledku rozhodly desetiny procenta.

Sčítání hlasů bylo napínavé, první odhady totiž naznačovaly výsledek 50:50, píše BBC. V neprospěch přistěhovalců nakonec rozhodly pouhé desetiny procenta. Pro zavedení kvót hlasovalo 50,3 procent voličů, přičemž účast v referendu dosáhla 55,8 procenta.

Kvóty omezí počet cizinců, kteří dostanou povolení k pobytu v zemi. Konkrétní limity zatím určeny nebyly, mají se odvíjet od momentální situace. Voliči zároveň rozhodli, že se omezí volný pohyb osob mezi Švýcarskem a zeměmi unie. Změnit se kvůli tomu bude muset švýcarská ústava.

Hlasování prosadila nacionálně-konzervativní Švýcarská lidová strana (SVP), která bojuje proti údajně masovému přistěhovalectví.

Zastánci imigrace se domnívají, že příliv kvalitních pracovníků z ciziny pomáhá švýcarské ekonomice. Ve prospěch přistěhovalců vystupují především zástupci švýcarského průmyslu, kteří se obávají ztráty kvalifikovaných sil. Odpůrci však oponují, že přistěhovalci zemi naopak poškozují.

Švýcaři, kteří si zakládají na své nezávislosti, o zavedení kvót hlasovali v době, kdy Evropa vášnivě debatuje o imigraci a dopadu volného pohybu osob v rámci EU.

Švýcarsko sice není členem Evropské unie, ale v minulých letech do značné míry přijalo evropskou imigrační politiku a vstoupilo do schengenského prostoru. Kvůli kvótám bude muset zrušit dohodu s EU o volném pohybu obyvatel.

Brusel již Švýcary varoval, že si nemohou z evropské politiky jednoduše vybírat jen to, co se jim líbí. Nad výsledky referenda vyjádřil politování. Švýcarská média výsledky otevřeně označila za "černou neděli pro vládu".

Je imigrace klíč k úspěchu nebo brzda? Politici se neshodnou

Ačkoli švýcarská ekonomika v současnosti vzkvétá a nezaměstnanost v zemi je nízká, výrazná část obyvatel se imigrantů obává. Asi čtvrtinu z osmimilionové švýcarské populace tvoří cizinci, jen během minulého roku do země dorazilo asi 80 tisíc nových imigrantů.

Jak Švýcaři hlasovali

Pro přijetí omezení hlasovali především voliči německy mluvících kantonů v centrální a východní části země, a to zhruba 50 až 60 procenty. Naopak francouzsky mluvící kantony na západě státu byly zpravidla z 60 procent proti. Rozdíly byly též patrné mezi obyvateli měst, kteří hlasovali spíše proti změně ústavy, a venkovany, kteří omezení imigrace podpořili.

V roce 2007 země přijala legislativu, díky níž získalo všech 500 milionů obyvatel Evropské unie na švýcarském pracovním trhu stejná práva jako Švýcaři. Také tehdejší změna byla výsledkem referenda, Švýcaři se pro ní vyslovili v roce 2000.

Ovšem koalice vedená pravicovou SVP prohlašuje, že to byla obrovská chyba. Neomezený příliv přistěhovalců podle nacionalistických politiků poškozuje úroveň bydlení, zdravotní péče, vzdělání a dopravy ve Švýcarsku. Údajně také snižuje výši průměrné mzdy.

Vláda a ekonomičtí lídři zase argumentují, že volný pohyb pracovních sil je naopak klíčem k ekonomickému úspěchu Švýcarska, protože podniky mají neomezený výběr kvalitních pracovníků z celé EU.

Švýcarský systém kvót už dávno není novinkou. Rok co rok švýcarská vláda totiž prodlužuje kontroverzní kvóty na povolení k dlouhodobému pobytu pro občany z osmi novějších zemí EU včetně České republiky.

SVP před čtyřmi lety v referendu prosadila vyhošťování zahraničních zločinců (více čtěte zde), o rok dříve podpořila návrh na zákaz výstavby nových minaretů (více čtěte zde). Doposud se ale SVP nedařilo zabránit sbližování Švýcarska a EU, zejména právě v otázce volného pohybu osob. Loni utrpěla také těžkou porážku se snahou zavést přímé volby federální vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video